E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

„Buď ráda, že jsi přežila.“ Proč se stále jinak rodí v Praze a jinak na Moravě?

03. květen 2024
96 614

Ženy během porodu stále zažívají porušování svých práv. Málo jich má ale kapacitu se ozvat, říká porodní asistentka Anna Škvorová v rozhovoru pro časopis Heroine. Proč je to problém a proč některé nemocnice stále nepřistupují k rodičkám s dostatečným respektem?

V porodnictví jde přitom o to, že ti lidé nejsou nemocní, a bohužel stále zažívají porušování svých práv.Foto: Alexander Grey – Unsplash

Většina žen, které při porodu zažily nějaké trauma nebo porušení svých práv, se od okolí doslechne, že mají být rády, že je jejich dítě zdravé a že ony přežily. Podobnou zkušenost má i Magda, která se kvůli chování a postupu personálu už více než pět let soudí s porodnicí. Podat zpětnou vazbu – tu pozitivní i tu negativní – by ale mělo být podle porodní asistentky Anny Škvorové běžnější. „Je toho pořád strašně málo. V porodnictví jde přitom o to, že ti lidé nejsou nemocní a bohužel stále zažívají porušování svých práv,” říká Anna Škvorová pro časopis Heroine.

Data podle ní ukazují, že ve většině porodnic zůstává v čase stejná míra zásahů do porodů. To znamená, že se v nich nesnižuje třeba procento nástřihů hrází nebo císařských řezů. „Jedná se o otázku zvyku a praxe, která se předává mezi personálem.”

Například v Praze byl během normalizace větší tlak na tlumení role porodních asistentek a porody jsou tam dodnes vedené stále více lékařsky, uvádí Škvorová v rozhovoru. V hlavním městě podle ní také stále není možné v žádné porodnici rodit do vody. „To bylo přitom běžné už před lety ve Vrchlabí, kde bylo v jednu dobu 70 procent porodů do vody,” uvádí Škvorová jako příklad.

Škvorová se o data z českých porodnic začala zajímat před devíti lety. Zaujaly ji právě velmi rozdílné zkušenosti žen z různých nemocnic. Chtěla, aby data z porodnic byla veřejná, a ženy tak při výběru místa, kde se narodí jejich dítě, mohly udělat skutečně informovanou volbu. „Jak se ukázalo po zpřístupnění těchto dat v zahraničí, poskytovatelé se pak snaží, aby byla péče dobrá, a také mají možnost porovnávat se mezi sebou. Dosud ani porodnice samotné nevěděly, jak si stojí oproti ostatním,“ říká porodní asistentka, které dal nakonec Ústavní soud za pravdu a díky ní už je část dat z porodnic z posledních let přístupných.

Kde data o průběhu porodů v jednotlivých nemocnicích najdete? Jak si správně porodnici vybrat? A co se stane v těle ženy, když při porodu místo přirozených hor­monů dostane umělé? Přečtěte si rozhovor na webu Heroine.cz.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s