E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Věděli, že její dítě nepřežije. Kvůli novému omezení potratů málem zemřela i ona

Už jen poslední týden mohou ženy v americkém státě Florida podstoupit po šestém týdnu těhotenství interrupci. Prvního května začne platit zákon, který ji zakazuje. Zastánci potratů mluví nejen o omezení žen rozhodovat o svých tělech, ale také o závažných zdravotních následcích. Anya Cook věří, že kvůli novým opatřením lékaři její těhotenství neukončili, i když věděli, že dítě nedonosí. Ona následkem toho málem zemřela.

Florida od 1. května zakáže interrupce po šestém týdnu těhotenství. Přístup k potratům za poslední dva roky omezila více než polovina amerických států.Foto: Natanael Melchor – Unsplash

Anya Cook za sebou měla několik samovolných potratů, plod se v ní dosud nikdy neudržel déle než pět týdnů. Když tak po letech zklamání s manželem zkusili umělé oplodnění a vše vypadalo v pořádku ještě ve čtvrtém měsíci, začínali věřit, že by to tentokrát mohlo vyjít. Čekali holčičku, pojmenovat ji chtěli Bunny, vypráví Anya pro deník The Washington Post.

V 16. týdnu však ženě praskla voda, a tak jela okamžitě na pohotovost. Lékaři jí řekli, že zažívá předčasný odtok plodové vody a že nejde zastavit. Plod byl v pořádku, byl ale příliš malý na to, aby přežil. Samostatně životaschopný by byl až po 22. týdnu. Anyu ošetřující personál varoval, že jí hrozí vážná infekce a silné krvácení, které může ohrozit její život. Pak jí dali antibiotika a poslali ji domů s tím, aby se v případě komplikací vrátila.

O den později Anya plod porodila na toaletě. Následně z ní vyšlo tolik krve, že se rozlévala všude po dlaždičkách. Anya v panice zavolala svému manželovi, který ji znovu odvezl do nemocnice. Ztratila polovinu krve ve svém těle a lékaři partnera varovali, že možná zemře. Přežila, po sérii zákroků má ale ještě menší šanci na úspěšné těhotenství.

Její příběh podle deníku The Washington Post ukazuje současnou realitu v amerických nemocnicích. Ještě před dvěma lety měly všechny ženy napříč Spojenými státy na umělé přerušené těhotenství nárok, poté ale Nejvyšší soud federální právo zrušil, a potraty tak mohou regulovat jednotlivé státy. A ty je postupně začaly omezovat. Nemocnice tak mnohdy v případech, jako je ten Anyin, přestaly podle oslovených lékařů interrupci provádět – v obavách, aby zákony neporušily. Umělé ukončení těhotenství při předčasném odtoku plodové vody v době, kdy plod ještě nemůže sám přežít a zdraví matky je v ohrožení, je přitom podle americké asociace gynekologů standardní doporučení a bylo také standardní praxí.

Florida dosud patřila k posledním státům na jihovýchodě USA, kde byly potraty legální. Jezdily tam proto i ženy z okolí, které už zákrok nesměly podstoupit ve svých městech. Jen loni jich bylo devět tisíc, celkem tam pak i s obyvatelkami Floridy interrupci podstoupilo na 80 tisíc žen. Po prvním květnu budou moct lékaři provést interrupci jen do šestého týdne.

„Tvrdím, že jde o úplný zákaz potratů, protože více než polovina mých pacientek do té doby netuší, že jsou těhotné,“ řekla na tiskové konferenci neziskové organizace Planned Parenthood gynekoložka Cecilia Grande.

Výjimkou budou případy, kdy jde o incest nebo znásilnění, podle zastánců potratů je ale tento „ústupek“ nedostačující. „Mnohé ženy budou nucené se starat o děti, které nechtěly. Většina lidí nechce jít na policii a těžce tam dokazovat, že je někdo znásilnil,“ řekla televizi NBC jedna z žen, která na floridské klinice čekala na přerušení těhotenství v posledních dnech, kdy to bylo legálně možné.

Kliniky v posledních týdnech před zákazem interrupcí prodloužily své otevírací hodiny a přidaly služby lékařům, aby mohly vyhovět co největšímu počtu žen. Ty panikaří a bojí se, zda se na ně ještě včas dostane. Po prvním květnu by musely cestovat do dalších států. Nejbližší místo, kde to bude z Floridy možné, je Severní Karolína, na hranice je to zhruba sedmnáct hodin cesty autem. Cestu letadlem si mnohé z nich nemůžou dovolit.

Zcela zakázaná nebo značně omezená je nyní interrupce v polovině amerických států. Florida bude mít ale na rozdíl od ostatních ještě jednu šanci. Aktivistům se podařilo prosadit referendum, o kterém budou obyvatelé státu rozhodovat spolu s prezidentskými volbami letos na podzim. Pokud ho podpoří, právo na potrat by mohlo být přidáno do ústavy státu.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s