E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Proč bychom měly čekat, až nám bude nejhůř?

Co všechno víte o menopauze a od koho? Kdy jste slyšeli, jak se o ní někdo baví? Co zažívají ženy, které touto životní fází procházejí? Především ticho a nezájem. Lékaře, kteří řeknou: až vám bude nejhůř, tak přijďte a nasadíme hormony. Stop. Moment. Proč bychom měly čekat, až nám bude nejhůř? Proč bychom vůbec měly přistoupit na to, že nám bude špatně, že musíme prožívat nějaké nepříjemné období? Co když to jde i jinak?!

Michaela Kramárová při práci na novém čísle HeroineFoto: Jana Plavec

Dnešní padesátnice (ale také čtyřicátnice), které pociťují první příznaky, vyrůstaly ještě za socialismu. Byly zvyklé cestou na záchod stydlivě schovávat vložku v rukávu a propadly by se hanbou, kdyby krev prosákla na kalhoty. O tzv. ženských věcech se moc nemluvilo ani doma. Menstruace bylo to období, kdy je ti „blbě, ale to holt musíš vydržet“.

V nové čísle najdete fotoreportáž Apoleny Rychlíkové, kterou doprovází fotky Jany Plavec

Tyhle ženy sledovaly své matky, jak procházejí menopauzou, a teď v panice vzpomínají: Měla máma navály, nebo byla docela v pohodě? Je to přece dědičné… A přitom pozorují své tělo, které se mění, cyklus se zpomaluje, zrychluje nebo ustává. Kila přibývají a kolagenu v pleti ubývá. Vlasy křehnou, hormony kolísají, kosti řídnou. Klesá odolnost vůči stresu, zmenšuje se mentální kapacita. A spolu s tím i sebevědomí. Instagram útočí návody, jak nalíčit zralou pleť a kolik proteinu je třeba jíst, abychom ve středním věku udržely štíhlé tělo. Ale je tohle to podstatné? To, co doopravdy potřebujeme vědět?

Ze zákulisí: Jak probíhalo focení Moje Heroine

Kde hledat informace o změnách, kterými prochází tělo i duše? Proč nejsou dostupnější? Netýkají se přece jenom žen v příslušném věku, ale i jejich partnerů a dětí, ale i zaměstnavatelů, lékařů a dalších.

Období, kterým ženy ve věku kolem padesáti let procházejí, je náročné z mnoha důvodů. Ale mlčí se o něm tak hluboce, až mají ženy pocit, že by se svými problémy neměly otravovat. Že to musí prostě nějak zvládnout samy. V Heroine si myslíme, že nastal čas o menopauze veřejně mluvit.

Heroine svým aktuálním tištěným číslem téma menopauzy otevírá. S podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky jsme připravili seriál reportáží Apoleny Rychlíkové, které obrazově doprovází fotografka Jana Plavec.

První díl cyklu „Na přechodu“ zkoumá tělo, sex a intimitu. V příští části se zaměříme na rodinu a péči a v další na kariéru. Menopauza na pracovišti je totiž další obrovské tabu, které má negativní dopad na všechny. Ženy se o svých zdravotních problémech bojí v práci promluvit, stydí se za příznaky, které nejsou neviditelné, trpí nepříjemnými, leckdy až depresivními pocity. To vše se pak samozřejmě odráží na jejich výkonu a může to vést i k předčasnému odchodu z pracovního trhu.

Čeká vás 186 stran inteligentního čtení

Ženy v tomto věku přitom mohou do pracovního kolektivu přinášet velkou zkušenost a profesionalitu. Ani v práci přece není nutné, aby ženy musely „vydržet, že je jim blbě“. Je možné upravit prostředí a atmosféru tak, aby jim špatně nebylo, nebo aby mohly normálně přiznat, že se necítí dobře. Zdá se mi, že je to vlastně docela malý požadavek, který by ale mohl mít velký efekt. Ovšem měnit atmosféru, náladu a pocity je vždycky těžké a zdlouhavé. Bude třeba se spojit a nepřestávat o tom mluvit. Jak to máte vy? Budeme moc rádi, když nám do redakce napíšete své zkušenosti nebo třeba i rady, co se vám osvědčilo. Budeme je šířit dál a sdílet tak dlouho, dokud to bude třeba.

Děkuju statečným ženám, které se obnažily před objektivem i před diktafonem a sdílely své nejniternější pocity. Jste hrdinky a vaše příběhy pomůžou nám všem.

Co dalšího najdete v nové Heroine?

Hrdinky mezi námi

Bojují za bezpečnější porody, prosazují rovnost ve vědě, pomáhají menšinám nebo dělají dobro v době digitální. Náš svět potřebuje lidi, jako jsou ony. Seznamte se s příběhy žen, které oceňujeme v rámci výzvy Moje Heroine 2023.

Příloha Sustainable přináší Útěchu z plevelů

Talíř z jehličí, boty z rybí kůže, tkaničky z kopřiv… Může nás oživení dovedností předků přivést k úplně novému vztahu k přírodě? Vztahu, který bude méně vytěžováním zdrojů a více rozhovorem s živou bytostí? Tereza Šmejkalová nabízí lekci ze spirituální ekologie.

Speciál na téma duševní zdraví

S věhlasným americkým psychiatrem Brucem Perrym jsme si povídali o  traumatu a léčivé síle lásky, věnujeme se ale i problematice vysoké citlivosti nebo špatné dostupnosti péče o psychiku. A přemýšleli jste někdy, jak vypadá dlouhodobý pobyt v léčebně a proč není dobré říkat jí „blázinec“?

Jak být v životě šťastnější?

Posedlost efektivitou ještě nikdy nikoho šťastnějším neudělala. Na rozdíl od zážitků, času s milovanými lidmi nebo třeba zpívání ve sboru. Máme návod, jak si pozvat do života víc radosti. Začněte ještě dnes.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s