Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Je čas, aby se ženy postavily svým pánům, psala první slovenská feministka. Dnes to ženy objevují znovu, říká autorka výstavy

Jméno Hana Gregorová v Česku příliš známé není. Rozhodně méně, než by si jeho nositelka zasloužila. Hana Gregorová byla spisovatelka, intelektuálka, první slovenská feministka, aktivistka, novinářka a manželka Jozefa Gregora Tajovského, který se taktéž zapsal do slovenské historie jako významný autor. Výstavu mapující Hanin život a dílo probíhá až do srpna v Muzeu města Bratislavy.

„Kdybychom si plně uvědomovaly, co už dokázaly ženy před námi, možná bychom v některých oblastech postupovaly rychleji,“ říká v rozhovoru pro Denník N Jana Jablonická Zezulová.Foto: Tomáš Benedikovič (Denník N)

Hana Gregorová byla velmi solidární žena, která se uměla postavit nespravedlnosti. Svého času napsala, že žena se nerodí proto, aby byla panenkou, ale aby byla myslící bytostí. Každá žena pro ni byla především myslící osobou. Za tyto samozřejmé a přirozené postoje se jí dostalo neskutečného množství urážek,“ popisuje Hanu Gregorovou jedna z kurátorek výstavy Jana Jablonická Zezulová. „Dnes by se asi divila, že se něco podobného děje i dnešním aktivním ženám. Myslím, že by soucítila s mnoha političkami, novinářkami a dalšími známými ženami, které čelí velké nenávisti ve veřejném i virtuálním prostoru.“

Hana Gregorová (1885-1958) byla trnem v oku zejména konzervativním mužům, kteří jí všelijak dávali najevo, že se nesluší, aby ženy požadovaly stejné právo na vzdělání a stejnou vážnost ve veřejné debatě jako muži. Jen málokterý z nich si ale troufnul Haně říct své názory do očí. V kritikách jejích děl ji ale obviňovali například z brojení proti mužům. „Například psala o dívce, která má talent a chce se vzdělávat, číst knihy. Psala o ženě, která zažívá domácí násilí ze strany svého manžela, což je mimochodem na Slovensku dodnes vážný problém. Hana Gregorová podle mého názoru rozlítila mužské intelektuální a národní kruhy zejména postojem, že „Na Slovensku nastala chvíle, kdy by se ženy měly postavit svým pánům“ a měly by požadovat, aby ve vztazích, v nichž žijí – v manželství a v rodině – měly rovnocenné postavení s muži,“ vysvětluje Jana Jablonická Zezulová, čím Hana Gregorová dráždila rigidní mužské kruhy.

Podporoval Hanu aspoň její manžel? Vzala si ho hlavně proto, že sám byl spisovatelem, a proto doufala, že jí umožní také svobodně psát. „Poměrně brzy zjistila, že to v manželství nebude mít tak snadné, jak si možná zpočátku myslela. Že jí sice manžel dovolí tvořit, ale že by bylo dobré, kdyby se předtím postarala o domácnost – aby bylo doma navařeno, než se vrátí z práce.“ V čem byla doba Hany Gregorové podobná té dnešní? A proč ji někteří označovali za „protislovenskou“? Přečtěte si celý rozhovor o Haně Gregorové na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s