Ženy ve volebních komisích ano, v parlamentu už zas tolik ne. Slovenský Denník N zmapoval nevděčené postavní žen v politice, ve které se narozdíl od mužů stále věnují hlavně administrativní práci. Na nemožnost změnit fungování Poslanecké sněmovny v Česku si čerstvě stěžovaly i poslankyně TOP 09 a KDU-ČSL, které oznámily, že znovu kandidovat nebudou, protože se jim nepodařilo zajistit, aby práci poslankyň a poslanců mohli lépe vykonávat rodiče a pečující. Co nás zaujalo v uplynulém týdnu ve veřejném dění shrnujeme v newsletteru Jany Shemesh ze slovenského Denníku N , který jsme v redakci Heroine doplnili o události z Česka.
Kolega Daniel Kerekes napsal velmi zajímavý text, který na datech potvrzuje to, co lze při troše pozornosti zaregistrovat i v reálném životě: ženy ve slovenské politice vykonávají spíše nevděčnou administrativní práci, která nemá žádný vliv na zlepšení jejich postavení nebo prosazení agendy a politiky podporující jejich zájmy a potřeby.
Náš kolega provedl analýzu složení okrskových volebních komisí a zjistil, že v posledních parlamentních volbách tvořily ženy 68 % takových komisí a v prezidentských volbách až 70 %. Všiml si také, že čím „výše“ se volební komise v hierarchii nachází, tím méně je v ní žen. Například ve státní volební komisi je v současné době 11 mužů a pouze tři ženy. Můžeme to popsat i takto: čím vyšší „honorář“, tím méně žen.
O přístupu politických stran k účasti žen svědčí i to, že politické strany na svých kandidátních listinách poskytly ženám pouze čtvrtinu míst. Samozřejmě existují výjimky – například hnutí Progresívne Slovensko, která se řídila klíčem jeden muž, jedna žena –, ale celkový obraz není nijak působivý.
Nejde však jen o slovenský problém. BBC zveřejnila analýzu voleb ve 46 zemích světa v roce 2024, která ukazuje, že ve dvou třetinách z nich počet zvolených žen klesl. Jednalo se o země jako USA, Portugalsko, Indie, Pákistán a Jihoafrická republika. Méně poslankyň bylo zvoleno i do Evropského parlamentu. V některých zemích si ženy sice polepšily, ale celkový výsledek je takový, že v roce 2024 se počet žen v parlamentech na celém světě zvýšil o směšných 0,03 procenta. Podíl na výkonné moci je rovněž slabý.
A to i přesto, že studie opakovaně uvádějí, že spravedlivé zastoupení žen v politice má pozitivní vliv nejen na ně, ale na celou společnost.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!