V Edici Heroine právě vychází kniha Chci se ti podívat do očí s podtitulem Žena se rozhodne setkat s mužem, který ji znásilnil. Autorkou je islandská spisovatelka a aktivistka za práva žen Thordis Elva. „Napsala jsem South of Forgiveness (název anglického originálu) jako popis cesty za uzdravením po tom, co jsem byla znásilněna,“ vysvětluje.
Thordis bylo šestnáct let, když ji její tehdejší přítel Tom znásilnil. Po osmi letech bolesti a ticha mu napsala e-mail, kde pojmenovala, čeho se na ní dopustil, a vyslovila přání najít spolu s ním odpuštění. „Tome, jsem unavená a hodlám ti to břemeno vrátit. Tady si přečti, co jsi udělal. Nechci tě potrestat – pokud máš svědomí, určitě to děláš sám. Potřebuju se od znásilnění osvobodit. Najít pro svou duši klid. A možná i pro tu tvou, nevím. Ale nejdřív si musíš přiznat, co jsi udělal, a já doufám, že to dokážeš,“ napsala mu. A on odpověděl.
Následovaly roky náročného i léčivého dopisování a konečně i setkání tváří v tvář v Jihoafrické republice. Thordis a Tom spolu strávili týden, během kterého se pokusili o radikální upřímnost k sobě navzájem i k sobě samým.
Pravdivý příběh kombinuje vyprávění Thordis s deníkovými záznamy Toma a otevírá možnost nahlédnout jak do mysli přeživší sexuálního násilí, tak pachatele, který přijal zodpovědnost. Snaží se oslovit všechny, kdo se setkali se sexuálním násilím, traumatem nebo temnými místy v sobě samých.
Kniha South of Forgiveness, kterou do češtiny přeložila Lenka Faltejsková, vyšla v originále v roce 2017. Její autoři natočili TED talk, který zhlédlo více než 10 milionů lidí.
Autorkou předmluvy je zakladatelka organizace Konsent Johanna Nejedlová, doslov napsal Jiří Pasz, novinář a humanitární pracovník. Grafickou podobu knihy vytvořil Jéža Von Satén.
Křest knihy Chci se ti podívat do očí proběhne za přítomnosti autorky 4. 11. 2024 na konferenci Svět podle Heroine v pražském Veletržním paláci.
Přečtěte si rozhovor Jiřího Pasze s autorkou knihy Thordis Elva, který vyšel na Heroine.cz
Thordis Elva je oceňovaná spisovatelka, řečnice a aktivistka. Za své knihy, filmy, divadelní hry a kampaně za rovnost žen a mužů získala na rodném Islandu titul Žena roku 2015. O dva roky později se stala jednou z vedoucích osobností hnutí MeToo, jehož jménem převzala cenu Osobnost roku 2017. Při své práci v oblasti prevence násilí byla svědkyní toho, jak jsou s pomocí nových technologií zneužívány ženy a dívky nejen offline, ale i v online prostoru. V roce 2020 založila spolu s dalšími severskými odborníky a odbornicemi v této oblasti Severskou nadaci pro digitální práva a rovnost. Přednesla klíčové projevy o úloze nových médií při prosazování rovnosti žen a mužů například na půdě OSN, Rady Evropy a Evropské unie. Thordis Elva vystudovala bakalářský obor divadelní věda a magisterský obor ediční a nakladatelské práce. Momentálně žije se svými třemi dětmi v Reykjavíku.