přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Vnesla do české veřejnosti respekt k trans osobám. Lenka Králová je první Moje Heroine roku 2023

21. únor 2023
19 807

Svým sympatickým přístupem přispívá k tomu, že veřejnost začíná vnímat trans lidi s větším respektem. Lenka Králová se nebojí mluvit otevřeně o své tranzici a cestě k ní. Ve svém pořadu V Tranzu představuje příběhy tranzice bez stereotypů, bulvarizace a snahy šokovat. Představujeme další výjimečnou ženu, která vzešla ze čtenářských nominací v rámci projektu Moje Heroine.

Lenka Králová při focení do únorové Heroine, kde s ní najdete rozhovorFoto: Vojtěch Veškrna

Přiznává, že být queer je pro ni pořád ještě nezvyk. „Do třiceti osmi let jsem žila jako heterák, spořádaný taťka od rodiny. Jsem v tom nově. Teď žiju konečně život, jaký chci, a jsem sama sebou,“ uvádí ke svému příběhu Lenka Králová v rozhovoru, který vyšel v tištěné Heroine 1/2023. V osmatřiceti zjistila, že je třeba se svými letitými představami o tom, že je ženou, něco udělat. A tak se vyoutovala nejprve v rámci své rodiny, a pak i okruhu přátel. „Všechny mé coming outy proběhly dobře, až na jediný, s mou bývalou ženou. Bylo to náročné a museli jsme se nakonec rozvést, ale po nějaké době se náš vztah zlepšil a dnes jsme přátelé,“ upřesňuje Lenka v talk show Pride Business Forum Voices.

Ženy, které mění svět k lepšímu

Výzva Moje Heroine vstupuje do třetího ročníku. Opět hledáme ženy, které mění svět k lepšímu. Každá z nich ve veřejném prostoru otevírá otázky, které považujeme za důležité. Kdo si podle vás letos zaslouží ocenění Moje Heroine? Čtenářské nominace sbíráme do 30.6.2023.

Jít za svým snem

Potom přišla na řadu fyzická proměna, podpořená hormony. „V životě je velmi důležité mít nějaké vize. Tak jsem si udělala ve photoshopu svou vlastní vizi, jak budu jako žena vypadat. Mým krédem je žít takový život, abychom si v něm plnili své sny,“ dodává s pro ni typickým úsměvem a elegancí, kterými osvěžila zdejší aktivistickou scénu. Je členkou organizace Transparent a ve veřejném prostoru i v médiích upozorňuje na obtížnou situaci trans lidí u nás.

Podívejte se na medailonek Lenky Králové:

Nebýt na posledních příčkách v Evropě

Podle Králové je v Česku hlavní problém v tom, že je tady tranzice vnímána sexualizovaně, ostatně donedávna byl stav trans osob označován jako transsexualita, podle Světové zdravotnické organizace tomu dnes říkáme genderový nesoulad. „Z našeho tématu se pořád dělá téma sexuální, to je asi hlavní stereotyp, který je potřeba rozbíjet,“ upřesňuje Lenka Králová v první letošní tištěné Heroine, v níž má velký rozhovor a zároveň je součástí queer tématu čísla.

Nadační fond Propolis 33

Nadační fond Propolis 33 poskytuje pomoc a podporu zejména projektům podporujícím ženy a reprodukční práva a svobody. Konkrétně se soustředí na projekty týkající se plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce, dětí, gender tematiky, feministické tematiky či tabuizovaných ženských témat a ekologie.

Zdejší sexualizované vnímání tranzice má pro zdejší trans scénu velmi negativní důsledky. Česká republika je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, která vyžaduje pro úřední změnu pohlaví kastraci. Říká se tomu sice „povinná sterilizace“, ale podle Králové to není přesný výraz. Sterilizace je širší pojem, ale kastrace je odebrání pohlavních žláz, a tím pádem o trvalé znemožnění reprodukční funkce jedince. Lenka kastraci odmítá, a tak své ženské jméno v občance použít nemůže. 

Na legislativní problémy upozorňuje politiky a mluví o nich v médiích. Má na YouTube svůj pořad V Tranzu, kam si jako moderátorka zve zejména osobnosti, které popisují své příběhy tranzice a svou životní cestu. Představila tak různé osobnosti – modelku, režisérku či učitelku na střední. Podobných rozhovorů už má přes čtyřicet.

V poslední době se věnuje také příběhům rodičů trans dětí. Osvětu se snaží šířit také na školách či ve firmách. V té, kde jako softwarová inženýrka pracuje, jsou prý naštěstí vstřícní a tolerantní. V rámci své aktivistické práce se na jedné demonstraci seznámila se svou současnou přítelkyní, s níž plánují svatbu.

Foto: Vojtěch Veškrna

Lenka Králová při focení pro rozhovor do prvního čísla Heroine 2023. Lenka má na sobě flitrované šaty, Desigual, zelené lodičky, Aldo, kožený pásek, Weekend Max Mara, vše Answear.cz. Styling: Daniela Pilná. Make-up: Lenka Králová se líčila sama. Produkce: Linda Majerová

Propojit osobní a politické

Projekty Propolisu 33 můžete podpořit zde

Díky odvaze a upřímnosti, s jakou propojuje to osobní a politické, se Lence Králové daří v Česku otevírat téma trans lidí a jejich problémů. Podle Filipa Mildeho z iniciativy Jsme fér Lenka „tvoří mosty mezi lidmi“. A Klára Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, o ní prohlásila: „Lenka je úžasná komunikátorka i velmi komplexních a složitých témat. Dokáže je představit funkčním a lidským způsobem komukoliv, kdo do nich nebyl nijak osobně angažován a nic o nich nevěděl. Její humor rozbíjí ledy. Umí okamžitě rozehřát atmosféru v jednací místnosti a posílit tak ochotu přítomných aktérů hledat řešení zdánlivě neřešitelného. Vnímám ji jako obrovskou oporu v mnoha lidskoprávních tématech. Moc si jí pro její odvahu, moudrost a vytrvalost vážím.“

Nová Heroine s queer tématem

S Lenkou Královou se můžete setkat i na stránkách nového čísla tištěného časopisu Heroine. V rozhovoru vypráví svůj příběh a pojmenovává problémy, s nimiž se u nás potýkají trans lidé. Lenka Králová je i součástí queer speciálu čísla, který hlásá, že „láska je jen jedna a je duhová“.

Popup se zavře za 8s