konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Místo svatební cesty jela na onkologii. Navrhovanou léčbu odmítla a i díky tomu má dvě dcery

11. září 2024
123 211

Bulku na prsu novinářka Kateřina Šafaříková objevila náhodou, když ji do ňadra omylem šťouchl malý synovec a ji v něm cosi zabolelo. Stejně jako většina veřejnosti si i ona do té doby myslela, že je na rakovinu mladá, že se karcinom prsu objevuje hlavně u starších žen. O tři týdny později, v době, kdy měla jet na svatební cestu, jí v nemocnici odstranili zasaženou tkáň.

K operaci došlo 16. července 2013, ani ne tři týdny poté, co jsem si na chalupě hrála se synovcem a on se mi náhodně opřel o bulku.Foto: Milan Jaroš

Operace dopadla dobře, laboratorní testy potvrdily nízkou agresivitu nádoru, pravděpodobnost, že se jeho buňky dostanou jinam do těla, byla malá. Přesto ji čekala další léčba, lékaři ji nazývali slovem zajišťovací. Co přesně to znamená, v té době netušila. Myslela si, že to nejhorší má v této situaci za sebou. Onkoložka ale začala mluvit o chemoterapii a několikaleté léčbě, která jí měla „výrazně snížit“ hranici hormonů – jinak řečeno by jí navodila předčasný přechod. „Takže nebudu moct mít děti?“ ověřovala si Kateřina, že informaci správně pochopila. „Během té doby ne,“ pokývala lékařka.

„V hlavě mi začalo hučet a cítila jsem tělesný třas. Tehdy poprvé mnou projela myšlenka, která mě v následujících týdnech a měsících mučila během dne a v noci budila ze spaní. Že mě můj muž opustí. Milan už měl dvě děti z předchozího vztahu a společného potomka jsme chtěli. Já mu ale nebudu schopná dát, po čem oba toužíme a co mu jiná žena dala. Náš vztah se rozpadne, Milan bude pryč,“ popisuje své tehdejší obavy Kateřina Šafaříková v textu pro časopis Heroine.

I z tohoto důvodu se rozhodla zkoumat jiné možnosti, s partnerem chtěli získat další lékařský názor, ideálně v zahraničí, kde budou mít více zkušeností. V Česku totiž nebylo dostatečné množství pacientek v jejím věku, s její diagnózou, které měly nebo chtěly mít po karcionomu prsu dítě. Berlínská onkoložka ji pozvala na vyšetření krátce po prvním kontaktu a na základě jejích dat navrhla změnu léčby, na kterou poté přistoupila i Kateřinina lékařka v Praze. O pár let později se novinářce narodila první dcera. Jak těžké je dostat se k lékařským odborníkům v zahraničí? Jak se rozhodnutí odmítnout předem nalinkovanou léčbu vysvětluje rodině? Přečtěte si celý příběh Kateřiny Šafaříkové na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s