přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Matky u přijímacího pohovoru. Co dělat, když se vás firma ptá na děti, radí Šárka Homfray

České ženy chtějí pracovat, ale společnost a zaměstnavatelé jim to neulehčují, jak vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat agentura pro ženy na rodičovské MUMDOO. To, co vypadá jako ochrana mateřství, tedy nejdelší rodičovská na světě, se mění v past. Diskriminace na trhu práce je nezákonná, ale reálná. Jak si s ní poradit a jde to vůbec? Odpovídá odborová právnička Šárka Homfray.

Foto: Šárka Homfray

„Před dvěma lety se mě u pohovoru ptali, kdy budu mít děti, ačkoliv jedním dechem přiznávali, že se ptát nesmí,“ říká reálná žena z průzkumu MUMDOO. Co na tohle říct, aby vás rovnou z výběrového řízení nevyřadili?

To je situace, která vlastně nemá dobré řešení. Můžete říct, že se na to nemají ptát, což evidentně oni sami vědí, nebo řeknete, co nejspíš chtějí slyšet, tedy že děti vůbec neplánujete. Jediné, co mi dává smysl, pokud o tu práci opravdu stojíte, je říct – na toto se mě ptát nemáte, ale chápu, jaké důvody vás k tomu vedou. A pak být prostě upřímná a sdílet svoje plány – třeba, že dítě chcete nejdřív za pět let a návrat do práce třeba po dvou letech. Nicméně řeknu na rovinu, že ve firmě, která se chová diskriminačně už u pohovoru, bych asi já osobně pracovat nechtěla. Případně bych počítala s tím, že tam zůstanu skutečně jen do té rodičovské, protože je jasné, že pak už tam o mě stát nebudou.

Jak je ale možné, že se takto zaměstnavatelé ptají, když to není legální?

To, že máme legislativně zakázané diskriminační otázky, ještě neznamená, že se to v praxi neděje. To víme. Můžeme se samozřejmě soudit a možná i vysoudíme nějaké peníze, ale tu práci stejně nedostaneme.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!