S výživou v těhotenství je spojena řada potravinových zákazů. Mnohé jsou však spíše záležitostí zvyku než výsledkem statistik a medicíny založené na důkazech. Část seznamu se navíc liší stát od státu – například doporučení ohledně sýrů. Jaké jsou v těhotenství problémové a jaké si naopak můžete v klidu dát?
Když jsem otěhotněla, jeden z prvních lidí, kdo to uhodli, byl majitel nedalekého sýrového krámku. Místo obvyklých rozteklých camembertů a různě barevných plísňových sýrů jsem ze dne na den přepnula na goudy.
Po pár goudových týdnech jsme byli v obchodě sami a on na mě zpoza pultu mrknul: „Já vím, co říkají gynekologové, ale spousta plísňových sýrů je pro těhotné bezpečná. Jde o listerii: takže je potřeba se vyhnout nepasterovaným, a ne plísňovým. Řešili jsme to před pár měsíci kvůli dceři.“
Trefil se přesně: dala jsem na radu svého gynekologa a bez přemýšlení vyřadila z jídelníčku všechno, co pro mě coby těhotnou označil za nebezpečné. Kritické myšlení letité foodwriterky se vypnulo tváří v tvář lékařské autoritě.
Když jsem se s otázkou na seznamy zakázaných těhotenských potravin obrátila na své tuzemské okolí, bylo to jako přes kopírák: žádné syrové maso a ryby, žádná polosyrová vejce, žádná játra, žádné ryby s obsahem rtuti… a rozhodně žádné plísňové sýry.
Zajímavé ale bylo, že kamarádky žijící v zahraničí měly seznamy odlišné. „Plísňové sýry normálně jíme, akorát vynecháváme ty nepasterované. Nejíme tatarák, syrové ryby, vajíčka vaříme víc než normálně. A doktoři taky nedoporučují jíst saláty v restauracích,“ shrnula mi francouzská pravidla dvojnásobná matka Cecile.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!