přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Zákaz mluvení i napouštění krve do dělohy. Mýty a předsudky o menstruaci od Bible po sociální sítě

28. květen 2024

Zdá se, že menstruační tabu už není, co bývalo. Krvavé detaily se čile přetřásají na sociálních sítích a nejeden muž má silný názor na to, co by se při menstruaci mělo a nemělo dělat. Přesto je téma spojeno s množstvím mýtů a nepochopení. Od nejstarších dob až po dnešek.

Odborníci měli dříve za to, že hysterii u žen probouzejí neustále neurotizované vaječníky, a tak byly ženám mnohdy v rámci léčby odstraňovány.Foto: Shutterstock

Menstruující tělo bývá v umění, ale také ve společnosti či mezi menstruujícími lidmi chápané jako špinavé, páchnoucí, nehygienické. Dobře známý je citát z patnácté kapitoly Třetí knihy Mojžíšovy, kde se praví, že má-li žena svůj krvavý výtok, je nečistá, stejně jako každý, kdo by se jí dotkl – a také radí, jak se s takovou životní situací vypořádat. Anebo jinak řečeno, jak kontrolovat své tělo, aby nebudilo pozornost. Podobné výroky a následná opatření najdeme třeba i v hinduismu. Ten krvácející ženy vykazoval na tři dny do speciálního prostoru, kde spolu ­ovšem – pokud se jich v tu dobu sešlo víc – nesměly mluvit. Mnohé, z dnešního pohledu nepochopitelné výroky spjaté s menstruací, se dají vysvětlit nepochopením situace. Lékaři často každoměsíční krvácení ještě na konci 19. století považovali za chorobný stav: čím pravidelnější cyklus byl, tím nemocnější žena byla. Za zdravý stav ženského těla se považovalo těhotenství, jiným stavem tedy z tehdejšího pohledu byla menstruace. Dává to ostatně smysl, několikanásobné matky té doby pravděpodobně menstruovaly málokdy, daleko častěji rodily nebo kojily. Dlouho se také předpokládalo, že menstruace je přípravou těla ženy na těhotenství, neboť se během ní důkladně prokrví děloha a nalijí se prsa. Že by to celé mohlo být trochu jinak, začalo být zřejmé v zásadě nedávno.

K čemu je menstruace na světě 

Ačkoli se předpokládalo, že i lidský život vzniká z vajíčka, nebylo lékařům jasné, jak to s ním vlastně je. Jeho existenci doložil doktor Karl Ernst von Baer teprve roku 1827, ale ani to neobjasnilo, co se s ním děje po opuštění vaječníku. Jedna z později vyvrácených teorií například dovozovala, že pravidelné měsíční krvácení je vyvolané drážděním sliznic, jež způsobuje vajíčko putující vejcovodem. O tom všem píší německé výzkumnice Sabine ­Hering a Gudrun Maierhof ve své knize Zmožená žena (Die unpäßliche Frau) a popisují i další okolnosti spjaté s vnímáním menstruace v posledních dvou stoletích.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!