konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Popoženeme to, abychom to do rána stihli.“ Proč lékaři rodičkám někdy dávají léky zbytečně. A tají to

Podávání léků u porodu patří k bodům, ke kterým se rodičky v Česku často vyjadřují v porodních plánech. Některé vědí, že bez jejich pomoci neporodí. Potřebují je, aby narození svých dětí zvládly bez traumatu. Pro jiné je naopak traumatizující, když jim léky zdravotníci podají proti jejich vůli. Medikace v českých porodnicích pravidelně pomáhá a zachraňuje. Proč se k ní však zdravotníci uchylují, i když není potřeba? A proč ji ženám podávají i bez souhlasu, nebo dokonce tajně?

Léky se musí podávat vždy pouze s informovaným souhlasem rodící ženy, tedy až v momentě, kdy rodička ví o možných nežádoucích účincích a alternativních postupech.Foto: Unsplash - Alex Hockett

Bohuslav Svoboda jede výtahem zkontrolovat ženu, která u něj na oddělení rodila už dvakrát. Jejímu třetímu potomkovi by rád pomohl na svět ještě dnes v noci. Dívá se na hodinky. V předchozí scéně dokumentárního filmu Eriky Hníkové Pět zrození řekne na kameru, že nejdůležitější je podle něj při porodu trpělivost. „Porod je fyziologický děj. My můžeme s medicínou dělat leccos, ale nemá smysl to znásilňovat. Nejlepší je, když to probíhá přirozeně. Zásahy mají být minimální. Jen tam, kde něco neběží, nefunguje,“ upřesní dnešní primátor hlavního města Prahy. Rodičku, která týden „přenáší“, pak informuje o podání Prostinu, tablety, kterou se vyvolává porod. Když se kontrakce stále nerozbíhají, řekne jí, že jí „něco maličko kápne do žíly“.

Dokument pak pokračuje trochu absurdně. „Zkusíme to popohnat, abychom to do toho rána stihli,“ mrkne lékař na ženu a na kameru pak mluví o tom, že další pro dobrou péči zásadní věcí je u porodu s rodičkou co nejvíc komunikovat. „Žádná otázka nesmí zůstat nezodpovězená,“ říká lékař. Když se dokumentaristka rodící ženy ptá, co jí dávají do žíly, její odpověď je „nevím“. V momentě, kdy léky začínají zabírat, pak Svoboda ženu pochválí. „Výborně. Když budete takhle pokračovat, tak to stihnu ještě ve své pracovní době.“

O jím zvoleném postupu si můžeme myslet, že byl uspěchaný. Nebo ho můžeme schvalovat. Záleží na tom, jak moc nám vadí, když se do porodu zvenčí zasahuje. Skutečnost, že u nás o způsobu informování rodících žen o zásazích do jejich těl panují nejednotné představy, ale dokument ukazuje dost jasně.

MEDIKACE PŘI PORODU

Indukovaný porod zpravidla podáním léků začíná. V tomto textu se však zabýváme medikací, kterou ženy dostávají až poté, co se porod přirozeně rozběhne. Nejčastěji z důvodů tišení bolesti, ale i pro posílení kontrakcí a urychlení porodu. V Česku je nejznámější epidurální anelgezie mírnící bolesti a oxytocin, který dokáže urychlit stahy. Léky se musí podávat vždy pouze s informovaným souhlasem rodící ženy, tedy až v momentě, kdy rodička ví o možných nežádoucích účincích a alternativních postupech.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!