Pašovala vojáky přes hory. Markéta Lukášková popisuje jednu z nejtěžších válečných misí belgické odbojářky Andrée de Jongh. Vojáci jí říkali Dédée, v překladu „malá matka“. Nebylo jí ještě ani pětadvacet, když začala převádět britské jednotky z německou armádou okupované Belgie. Během druhé světové války pomohla dopravit domů asi osm set mužů po strastiplné cestě přes Pyreneje. Nikdo nečekal, že by takovou náročnou a nebezpečnou operaci mohla vést žena. Neznámé hrdinky je nová podcastová série, kterou pro Heroine připravila spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková. Seriál postupně představí statečné ženy, které vypadly z učebnic dějepisu i přesto, že dokázaly změnit běh světa.
Vojáci jí říkali Dédée, v překladu „malá matka“. Andrée de Jongh ještě nebylo pětadvacet, když začala převádět britské jednotky z německou armádou okupované Belgie. Během druhé světové války pomohla dopravit domů asi osm set mužů po strastiplné cestě přes Pyreneje, která vedla na britský konzulát ve Španělsku. Nebezpečná mise ji skoro stála život. Odvážnou belgickou odbojářku představuje v prvním díle podcastové série Neznámé hrdinky spisovatelka a publicistka Markéta Lukášková.
Historie je protkaná činy významných mužů. Pokud se ale na dějiny podíváme zblízka, najdeme v nich řadu žen, které nás ovlivnily až do dnešní doby: jsou mezi nimi političky, vědkyně i vojačky. Spisovatelka Markéta Lukášková v podcastu Neznámé hrdinky pro magazín Heroine objevuje ty, na které společnost už zapomněla. První díl série startuje 8. listopadu. „V příbězích se hrabu už dva roky a uvědomuju si, že v nich málokdy hrají hlavní roli ženy. Ženy totiž nepsaly dějiny a obecně jsou v jejich průběhu v pozadí. Pokud je tedy zrovna někdo nenařkl z čarodějnictví,“ říká v rozhovoru.
Z čeho se skládají hvězdy? Otázka, která ovlivnila studium astronomie na desítky let dopředu. V roce 1925 si ji položila Cecilia Payne. Až o 35 později označil vědec Otto Struve její dizertační práci za „nejskvělejší v historii oboru“. Vědkyně původem z Anglie se navzdory svým objevům stala profesorkou až v druhé polovině 50. let. Její příběh zmapovala Markéta Lukášková v druhé epizodě podcastu Heroine Neznámé hrdinky.
Odpočívá na Arlingtonském národním hřbitově po boku prezidentů a řadí se k největším hrdinkám druhé světové války. Barbara Lauwers, původním jménem Božena Hauserová byla rodačka z Československa, ve čtyřicátých letech vedla úspěšnou psychologickou válku proti nacistům a dařilo se jí demoralizovat německou armádu. Poslechněte si její příběh od spisovatelky Markéty Lukáškové v dalším díle podcastu Heroine Neznámé hrdinky.
Bez jejího přičinění by sir Nicholas Winton z Československa patrně nikdy neodvezl stovky židovských dětí. Sama je v našich dějinách téměř anonymní postavou. Marie Schmolková, politička, sociální pracovnice a přesvědčená sionistka, přitom pro záchranu československých Židů riskovala život. Její osud zmapovala spisovatelka Markéta Lukášková, která Schmolkovou představuje ve čtvrtém díle podcastu Heroine Neznámé hrdinky.
Válečné zpravodajství patří mezi nejnáročnější a nejnebezpečnější novinářské disciplíny. Do druhé světové války bylo výsadou několika odvážných mužů, kteří se nebáli odjet do prvních linií. V roce 1915 se jedné ženě přesto podařilo přinést reportáž ze zákopů. Příběh Dorothy Lawrence, britské novinářky, která v převleku za vojáka deset dní mapovala dění přímo na frontě, představuje spisovatelka Markéta Lukášková v poslední epizodě podcastu Neznámé hrdinky.