Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Zásadní problém zkoušek Cermatu není v obtížnosti nebo záludnosti

Chytáky, bizarní úkoly, krátký čas na vypracování, matoucí otázky – tyto výtky se nejčastěji snášejí na Cermat za jejich přijímací testy na střední školy. Psychometrik a vysokoškolský pedagog Hynek Cígler jde proti obecnému mínění a tvrdí, že většina položek v testech je v pořádku. Podle něj není problém testů v obtížnosti, ale že měří pouze některé znalosti a schopnosti.

Foto: Greg Rosenke on Unsplash

V mnoha zemích světa žádné zkoušky na střední školu neexistují, žáci jen přejdou z jedné vzdělávací instituce do druhé. To ale v Česku není tak dobře možné. Jedním z důvodů je to, že studium na střední škole může být náročné a přijímačky by měly předpovědět, kdo ho zvládne, a kdo ne. Dalším faktorem jsou i politická rozhodnutí.

Kritici dále mluví o tom, že přípravy na přijímačky znevýhodňují sociálně slabší děti, protože přípravné kurzy jsou drahé. Na druhou stranu ani potomci movitějších rodin, co si je mohou dovolit, na tom nemusejí být lépe.

„Samozřejmě že když ke zkouškám přijde někdo s nulovou přípravou, tak pohoří,“ varuje psychometrik Hynek Cígler v rozhovoru pro Heroine.cz. Jak velký efekt mají ale drahé kurzy? Co podle experta stačí pro dobrou přípravu? A mělo by se pracovat s časovým omezením testů?

Hynek Cígler v rozhovoru také prozradil, co ho vyděsilo poté, co požádal Cermat o analytickou zprávu z velkého množství dat, kterými úřad disponuje. Zároveň řekl, jak by se přijímací zkoušky mohly zlepšit a proč Ministerstvo školství ani Cermat nepoužívají modernější postupy hodnocení jako např. v USA. Více se dočtete v následujícím textu:

Popup se zavře za 8s