🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

Linda Bartošová: Nalomila jsem identitu holky, co všechno zvládne. Už tu zlobu vůči mně trochu chápu

Duševní zdraví, tlak na výkon a vnitřní rozpor mezi úspěchem a vyčerpáním. Novinářka, moderátorka a autorka pocastů Linda Bartošová právě vydala knihu rozhovorů o duševním zdraví, má název Jako by mě opustila všechna síla. V podcastu Hlas Heroine mluví o cestě ven z kolotoče očekávání.

Linda Bartošová mluvila v podcastu Hlas Heroine i o tom, jak se nenechat semlít tlakem na neustálý výkon.Foto: Julie Hrnčířová

Linda Bartošová se po odchodu z České televize posunula k autorské, podcastové a hodnotově ukotvené žurnalistice. Teď vydává knihu rozhovorů o duševním zdraví s názvem „Jako by mě opustila všechna síla“. V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, co ji k napsání vedlo – i o tom, co sama během posledních let zažila.

Podívejte se na rozhovor s Lindou Bartošovou o tom, jak čelit neustálému tlaku na výkon a o duševním zdraví.

„Mám se trošku unaveně, bylo toho teď celkem dost,“ odpovídá na úvodní otázku. Přiznává, že práce na třech velkých projektech za sebou ji vyčerpala – a že dnes už se učí zpomalovat a nepodlehnout tlaku „být pořád vidět“. „Nezačít hned utužovat svojí pozici tím, že budu brzy vydávat něco dalšího. Myslím, že i takhle bych měla bojovat proti tlaku kapitalismu a tlaku být neustále rychlí a neustále vydávat něco ze sebe.“

„Už nemůžu.“ Linda Bartošová popisuje, proč odešla z televize

Pečlivě budovanou identitu výkonné, schopné ženy, která všechno zvládne přestala udržovat před třemi lety, kdy odešla z České televize. „Myslela jsem si, že si respekt musím zasloužit tím, že budu chytrá, budu mít ten vysokoškolský titul, že zvládnu všechny výzvy v práci, že dokážu zpovídat toho a toho politika, unést tolik a tolik ranních náročných směn za sebou nebo přijet ze zahraniční cesty a hned ráno sedět ve studiu,“ popisuje novinářka. „Ale pak řeknete ‚už nemůžu‘ – a v očích některých lidí ten respekt zase zmizí. Tak co je to potom za respekt, když je takhle podmíněný?“

Epizodu podcastu Hlas Heroine najdete na Spotify a dalších platformách.

Jde o zkušenost, se kterou se identifikuje mnoho lidí, kteří ve snaze „uspět správně“ přehlížejí vlastní potřeby – dokud je tělo nebo psychika nezastaví. Nicméně když o tom, že se neustálý tlak na výkon podepisuje na jejím duševním zdraví, Linda Bartošová veřejně promluvila, snesla se na ni vlna kritiky. „Reakce byly velice odmítavé, byly plné nepochopení,“ říká. „A pokud nějaké podpůrné přišly, tak to často nebylo ze strany novinářstva, ale třeba od kostymérky.“

Její rozhodnutí odejít z exponovaného média se nesetkalo s pochopením ani kvůli věku. „Říkali mi, že nemám právo si na to stěžovat. Asi i kvůli tomu, že jsem nejezdila reportovat do války. Já jsem byla hlavně ve studiu – ono to vypadá moc hezky a nenáročně, ale ono to fakt hodně náročné je.“

Jak ale poznamenává, televize jí zároveň mnoho dala. „Naučila mě řemeslo. Jsem vděčná za to, co všechno jsem tam mohla vyzkoušet – a teď už i díky tomu vím, jaká novinářka chci být, co zvládám, co nezvládám.“

Mluvit o duševním zdraví citlivě a otevřeně

Sama sebe dnes vnímá spíš jako autorku než tradiční novinářku. Spolu s kolegyněmi vytváří podcast Sirény a hlásí se k tzv. advocacy journalism. „To znamená, že zastupujeme nějakou optiku, určitou perspektivu v mediálním prostoru.“

To se projevuje i ve výběru témat. „Nebudu říkat, že jsem takzvaně objektivní v otázkách feminismu, ženských práv, lidských práv, práv menšin a tak dále. Protože pro mě to jsou základní čočky, kterými se koukám na svět.“

Poslechněte si Hlas Heroine s Lindou Bartošovou na Apple Podcast.

Kniha, kterou nyní vydává a která přináší otevřené rozhovory s lidmi, kteří řešili své psychické potíže, nabízí hlavně ujištění, že v tom čtenáři a čtenářky nejsou sami. „Že nejsme sami v těch pocitech – to je asi nejvíc. Jsou tam momenty, kdy najednou zjistíte, že to, co zažíváte, prožívá taky někdo jiný. A že se to dá řešit.“

Knihu Lindy Bartošové Jako by mě opustila všechna síla nyní můžete vyhrát. V podcastu Hlas Heroine zjistíte, co je pro to potřeba udělat.

V další části podcastu vedeme s redaktorkou Heroine.cz Lucií Kocurovou zasvěcený rant na téma nastavení přijímacích zkoušek a nesmyslné nedostupnosti gymnázií. Jako by tahle země nenáviděla děti...

A pokračujeme ve výzvě Heroine. Měňte s námi svět pomocí mikrofeminismu! Tentokrát budeme zkoušet neomlouvat se za věci, které nejsou naše chyba.

Sledujte podcast Hlas Heroine na Youtube, na Spotify nebo na Apple Podcast.

Co v podcastu ještě uvidíte a uslyšíte?

7:30 O identitě holky, co všechno zvládne.

10:30 Jak už chápe kritické reakce lidí z České televize

15:15 Jaká chce být novinářka a proč by podle ní některé hlasy neměly v médiích dostávat prostor

20:30 Dostane se její kniha o duševním zdraví k lidem, kteří ji potřebují číst?

25:48 O tom, že ve svých pocitech nejsme sami

28:01 V čem o duševním zdraví mluvíme stále špatně

30:20 Jak opravdu vystoupit ze systému založeném na výkonu, a přitom zvládnout zaplatit složenky

34:10 Soutěž o knihu Jako by mě opustila všechna síla

35:37 Co nás tento týden štve: Přijímačky na víceletá gymnázia a obecně systém zkoušek, které mají „oddělit zrno od plev“

40:30 Proč si myslíme, že je Česko země, která nenávidí děti a rodiny

47:50 Hot tip na budoucího ministra školství

49:58 Výzva Heroine: Jak nám nejde říkat ne a proč se pořád omlouváme

Popup se zavře za 8s