přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Testy Cermatu nejsou špatné, problém není v záludnosti, ale jinde, říká psychometrik Hynek Cígler

Proti jednotným přijímacím zkouškám se každý rok vzedme vlna odporu od rodičů i samotných uchazečů. Zadání je nesrozumitelné, čas na vypracování krátký, formulace se snaží žáky jen zmást a nachytat. A co na ně říkají odborníci? „Úřad pouze naplňuje politickou objednávku, nemá smysl se na něj zlobit,“ říká psychometrik Hynek Cígler.

Foto: Se svolením Hynka Cíglera

Jsou testy Cermatu lepší než přijímačky, které si před rokem 2016 vytvářely školy samy?

Pokud akceptujeme to, čeho se testy týkají, tedy znalosti a kompetence v matematice a češtině, pak musím souhlasit, že jsou připravené o řád lépe, než jak by to na koleni zvládla běžná střední škola. Navíc centralizovaná příprava a distribuce s sebou samozřejmě nese i úspory v nákladech. Pro uchazeče je zase výhodné, že se připravují jen na jedny testy namísto různých testů na několika školách. Na druhou stranu tu máme i nevýhody, třeba to, že příprava na přijímačky znevýhodňuje sociálně slabší děti.

Testy Cermatu jsou ale každý rok pod palbou veřejnosti kvůli zadáním, které jsou podle rodičů plné chytáků a až bizarně těžkých úloh. Co vy na to?

Já si v tomto dovolím jít proti obecnému mínění. Většina položek je za mě v pořádku. Některé úlohy jsou prostě těžké, ale z hlediska toho, k čemu testy slouží, to tak být má. Problém testů není, že jsou těžké, ale že zkoumají jen výsek znalostí a dovedností a následně mají mizerné psychometrické zpracování, tedy neměří v plné šíři to, co by přijímací zkoušky měřit měly. K tomu se ještě dostaneme dále.

Co se v textu dočtete:

  • Proč v Česku nemůže střední školu studovat každý, kdo chce, bez přijímacích testů?
  • Jak se dobře připravit na přijímací zkoušky bez drahých kurzů?
  • Jak by se mohly přijímací zkoušky vylepšit a co vše by se z nich mělo dát vyčíst?

Existují země, a není jich málo, které žádné přijímačky neorganizují a žáci se prostě ze základní školy přesunou na střední. Proč to v Česku máme jinak?

Za prvé – studium na střední škole může být náročné a přijímačky mají jako jeden z cílů předpovědět, kdo ho zvládne, a kdo ne.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!