konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Co je hoax, jak pracují novináři a jak se pozná manipulace? Zjistíte v nabitém rozcestníku o mediální výchově

Poslední průzkum toho, jak jsou na tom čeští středoškoláci se znalostmi o médiích, neukázal nic moc povzbudivého. Více než polovina z nich neví, která média jsou veřejnoprávní, a stejné množství studentů nerozezná zprávu od komerčního sdělení. Pokud by se vám zdálo, že i vaše dítě má rezervy, pomoci vám může nový web věnovaný mediální výchově.

Učitel mediální výchovy Michal Kaderka

„Mnoho lidí ani neví, co to mediální výchova je. Jejím smyslem není vtloukat dětem, co je pravda a co lež ani zkoušet je ze seznamů povolených a zakázaných webů,“ vysvětluje autor webu svetmedii.info, učitel Michal Kaderka, proč portál vytvořil.

„Jak fungují média, jaká je práce novinářů, jak poznat, když noviny lžou? Jakou mají média vliv na společnost?“ vyjmenovává Michal Kaderka, co všechno probírá se svými studenty na Gymnáziu Na Zatlance.

Na jeho webu najdou vše podstatné učitelé i rodiče. „Mohou si v kalendáři najít příležitost, jak se vzdělat, nebo si otevřít některý z mnoha odkazů na pořady, které se médii zabývají.“

Co třeba si ve hře Bad News zahrát na propagandistu, jehož cílem je šířením dezinformací získat co nejvíce followerů? U ní si hráči pocvičí i angličtinu. Českou verzi vytvořil Český rozhlas. Na webu Bez faulu se lze pocvičit v tom, jak správně argumentovat v diskusích. Základy mediální výchovy poskytne třináctidílný vzdělávací pořad České televize Být v obraze.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s