🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

Je lepší nedorazit vůbec než přijít o dvě minuty později. Poslední tipy a triky před přijímačkami

O tom, jak zvládnout přijímací zkoušky, už toho rodiče deváťáků, sedmáků i páťáků slyšeli a četli určitě spousty. Možná ale máte ještě nějaké pochybnosti nebo otázky. Posbírali jsme často kladené dotazy a odpovědi a fígly od profesionálů, kteří vedou kurzy k přijímačkám už roky. Všem, kdo už za pár dní zasednou k testům Cermatu, přejeme hodně štěstí.

Hlavně ať si dítě nic nezapomene a nezávodí, ale využije veškerý přidělený čas, radí ve svém článku Lucie Kocurová.Foto: Shutterstock

Když se hlásím jen na jednu školu, jdu jen na jedny přijímačky?

Ne. Dřív to tak bylo, ale letos nově máte dva termíny přijímaček, i když se hlásíte jen na jednu školu. Je určitě dobrý nápad absolvovat oba, protože se vám vždycky počítá ten lepší. Pokud se na jeden z nich nemůžete dostavit, omluvte se a zažádejte o náhradní termín. Ty se pro všechny obory studia letos konají 29. a 30. dubna.

Proč zpracování výsledků trvá tak dlouho?

Výsledky se dozvíte nejpozději 15. května. Může se zdát, že to je až zadlouho, ale tomu tak právě kvůli náhradním termínům, všechny napsané testy se totiž zpracovávají najednou.

Co určitě má a nemá mít dítě s sebou?

Určitě je potřeba mít dostatek psacího a rýsovacího náčiní, a to ideálně vždy ve dvou exemplářích. Určitě je dobrý nápad zkontrolovat předem kružítka, vyměnit tuhu a všechno utáhnout. Propisku skutečně jen modrou nebo černou. Pokud budete mít měkkou tužku, nebývá už potřeba obtahovat řešení rýsování propiskou. Rozhodně není dobrý nápad mít u sebe chytré hodinky, které mohou být posouzeny jako komunikátor či kalkulačka. Mobil jedině vypnutý a schovaný v tašce.

Co se stane, když…

…se dítě po rozdání testů ve třídě sesype?

V tom případě se sbalte, po dohodě s učitelem odejděte ze třídy a ukončete zkoušku. Pokud možno ihned zamiřte do ředitelny, omluvte se a zkuste si požádat o náhradní termín.

… se v den konání zkoušky opozdíme?

I kdybyste měli přijít jen o minutu později, raději to rovnou otočte, jeďte domů a požádejte si neprodleně o náhradní termín zkoušky.

… bude dítě během psaní testu potřebovat na WC?

Může ze třídy odejít, ale už se tam nesmí vrátit. Je proto velmi doporučeno vyřešit svoje biologické potřeby před započetím zkoušky.

… zjistí, že nemá tužku, kružítko nebo mu dopíše propiska?

Tak to je problém. Může ho zkusit vyřešit s dozorujícím učitelem, ale rozhodně se nesmí nijak pokoušet domlouvat s ostatními uchazeči, nebo pro něj zkouška rovnou končí.

Co určitě udělat?

Využít každou minutu. Zevlovat nebo odevzdávat test zbytečně brzy nemá smysl. Skutečně nikdo ještě nedostal body za to, že odevzdal test jako první.

Naslouchat bedlivě pokynům dozorujícího učitele či učitelky. Nevyplácí se test otevírat dřív, než dotyčný zavelí. Když řekne „odložit tužky“, je čas odložit tužku.

Tři dobré tipy pro zvládnutí matematiky:

  1. Na začátku si v rychlosti projděte test, vyhodnoťte, co je pro vás nejlépe řešitelné, a tím začněte. Průběžně sledujte čas a volte, co má smysl zkoušet vyřešit, a co ne.
  2. Neulpívejte příliš na jednotlivých úlohách. Pokud během jedné minuty nejste na stopě nějakému realistickému řešení, úlohu si označte a vraťte se k ní ve zbývajícím čase.
  3. Zbyl vám nějaký čas? Ke konci si přepočítejte první úlohy, ty jsou náchylné k numerickým chybám, a přitom se hodí mít je správně.

Tři dobré tipy pro zvládnutí češtiny:

  1. Proběhněte si hned na začátku rychle celý test. Pokud víte, že jste spíš pomalejší čtenář nebo čtenářka, začněte úlohami s krátkým textovým zadáním nebo úplně bez něj.
  2. Když řešíte úlohy k textu, přečtěte si nejdříve bedlivě otázky. Zkuste si zapamatovat maximum toho, co hledáte, a během čtení hned hledejte odpovědi.
  3. Velký pozor dávejte na vyhledávání a opravování chybně napsaných slov. To jsou zákeřné úlohy, kde můžete body ztratit – jak za nenalezené slovo, tak za špatnou opravu. Je potřeba velká pečlivost.
Popup se zavře za 8s