konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Poradna: Je lyžařský výcvik povinný?

Otázka:

Můj syn je v 7. třídě základní školy a jejich pan učitel na tělesnou výchovu začal "otravovat" s lyžařským výcvikem, že je povinný. A já se chci zeptat, jestli je možné donutit žáka jet na lyžařský výcvik a jestli je sám o sobě povinný, jelikož stojí něco kolem 6000 Kč a možná i víc (i s vybavením). A navíc, pokud se nepletu, tak je v Listině základních práv a svobod také napsáno, že základní vzdělání má být zdarma. Takže konečná otázka je, jestli je lyžařský výcvik v 7. třídě povinný?

Odpověď:

Jako první krok doporučujeme podívat se do Školního vzdělávacího plánu (ŠVP), který by měla mít škola na svém webu, jestli je v něm opravdu lyžařský výcvik uveden jako povinný. Některé školy ho do svých ŠVP zařadily, jiné ne.

Podíváme-li se na věc z hlediska školského zákona, v § 22 odst. 1 písm. a) najdeme povinnost „řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat“.

V souvislosti s lyžařským výcvikem je potřeba uvážit, že:

1)        lyžařský výcvikový kurz je pouze jednou z organizačních forem výuky předmětu

tělesná výchova,

2)        lyžařský výcvikový kurz je ze své podstaty jednorázovou, časově omezenou formou vzdělávání, která se na celkové hodinové dotaci výuky tělesné výchovy v daném ročníku podílí jen malou měrou,

3)        náklady spojené se vzděláváním na lyžařském výcvikovém kurzu nenese škola,

ale nesou je zákonní zástupci žáka.

Náklady si hradí žák a jeho zákonní zástupci, je tedy na jejich zvážení, jestli se dítě lyžařského výcviku zúčastní.

Lze tedy konstatovat, že neúčast žáka, který se jinak dlouhodobě a pravidelně vzdělává

v rámci předmětu tělesná výchova, na lyžařském výcvikovém kurzu nelze interpretovat jako porušení povinnosti se řádně vzdělávat.

Co se týče nároku na „vzdělání zdarma“, to je u lyžařského výcviku splněno: škola obvykle nevybírá poplatek za samotnou výuku lyžování. Účast na výuce je ale samozřejmě spojena s dalšími náklady, které nese zákonný zástupce. I z toho podle našeho názoru vyplývá, že účast na lyžařském výcviku je nutno ponechat na zvážení každé rodiny.

V dnešní době je běžné, že mnoho rodin na lyžařský výcvik nemá. Zkušenosti škol ukazují, že jezdí zhruba polovina žáků. Kapacita se doplňuje žáky z jiných ročníků a ty, kdo nejedou, čeká běžná výuka v jiné třídě. Vynechání „lyžáku“ tedy ani nenavýší počet omluvených nebo neomluvených hodin a není potřeba žádat o uvolnění žáka z výuky.

Přes to vše je potřeba zmínit, že obecně lze účast na lyžařském výcviku jen doporučit. Ve hře je nejen získání nových sportovních dovedností, zlepšení kondice, zotavení na čerstvém vzduchu, ale také stmelení kolektivu.

Odpovídala: Lucie Fialová

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s