Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

EDUporadna: Jak má vypadat výuka angličtiny na víceletém gymnáziu? Odpovídá ředitelka

Čtenářstvo se ptá, odbornictvo odpovídá. Ve spolupráci s profesní organizací Učitelská platforma nabízíme možnost položit otázku týkající se školství a vzdělávání a získat na ni erudovanou odpověď od nejpovolanějších. Tématem dnešní otázky je výuka jazyka, konkrétně angličtiny na (víceletých) gymnáziích. Pokud také právě v těchto dnech obcházíte dny otevřených dveří, je to pro vás tip, na co se doptat předem, abyste po případném přijetí nebyli překvapení.

Syn je v angličtině napřed. Měl by mít možnost se učit na své úrovni? V EDUporadně odpovídají členové a členky Učitelské platformy.Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Obcházíme se synem dny otevřených dveří na víceletých gymnáziích. Jsme velmi překvapení z jedné věci: státní školy v Praze sice všechny nabízejí angličtinu a dokonce třídy i dělí na skupiny, ale opravdu jen málokde žactvo dělí podle pokročilosti. Syn je v angličtině velmi napřed, jazyk ho baví a absolvoval možná už stovky hodin výuky s rodilými mluvčími. Když se ptáme, jak se taková situace řeší, tak zatím slyšíme „bude muset počkat, až ho ostatní doženou". Zajímá mě, jestli neexistuje nějaká regule, která by upravovala, že děti, které jsou napřed v  čemkoliv, by zvlášť na gymnáziu měly mít možnost se učit na své úrovni? Není nikde stanoveno, jak má vypadat výuka jazyků?

Odpověď: Dobrý den, takovéto pravidlo skutečně neexistuje, jediným regulativem je pravidlo, že ve skupině pro výuku cizího jazyka nesmí být více než 24 žáků. Co se dělení tříd podle úrovně týče, najdeme argumenty pro i proti a každá škola k němu přistupuje jinak. Útěchou pro případ, že školu podle svých preferencí nenajdete, Vám může být, že Váš syn pravděpodobně nebude ve své skupině napřed sám a že najde pro párové aktivity spolužáka, který mu bude rovnocenným partnerem. Učitelé cizího jazyka jsou také na heterogenní skupinu zvyklí a obvykle dokáží výuku diferencovat tak, aby byla prospěšná pro všechny zúčastněné. Snad budete mít právě na takového učitele štěstí.

Přeji Vám šťastnou volbu školy! 


Jana Servusová, ředitelka ZŠ Bystřice

Děkujeme Učitelské platformě za spolupráci! Pokud máte dotaz týkající se vzdělávání, pošlete ho na [email protected]. Do předmětu uveďte EDUporadna. Případně můžete využít kontaktního formuláře níže.

Máte otázku, která se dotýká vzdělávání?

V Heroine jsme spojili síly s Učitelskou platformou a nabízíme vám možnost svou otázku položit těm nejpovolanějším, mentorům z Učitelské platformy. Ti na ni zde následně odpoví.

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.
Popup se zavře za 8s