Technologie ovlivňují všechno kolem nás: od válečných strategií až po to, co si zrovna koupíme na sebe. Mít na paměti kybernetickou bezpečnost se vyplatí v obou příkladech. „Využití fenoménu big data je obrovské a hrozně nebezpečné. Dají se o uživatelích vytáhnout informace, které jsou až fantaskní: lidé si tohle ale neuvědomují,“ říká vedoucí pražského analytického týmu ESET Robert Šuman v bonusovém díle podcastu Future Is Now, který pro Heroine a Finmag připravuje antropoložka Sara Polak.
Technologie ovlivňují všechno kolem nás: od válečných strategií až po to, co si zrovna koupíme na sebe. Mít na paměti kybernetickou bezpečnost se ale vyplatí v obou příkladech. „Využití fenoménu big data je obrovské a hrozně nebezpečné. Dají se o uživatelích vytáhnout informace, které jsou až fantaskní: lidé si tohle ale neuvědomují,“ říká vedoucí pražského analytického týmu ESET Robert Šuman v bonusovém díle podcastu Future Is Now, který pro Heroine a Finmag připravuje antropoložka Sara Polak.
Digitalizace v Česku má stále obrovské rezervy, zejména pak ve zdravotnictví. Své o tom ví i generální ředitel pojišťovny Simplea, jehož vizi snadného a rychlého pojištění nedostatečná digitalizace tak trošku brání. „Musí se to ale vzít z gruntu, vyházet psací stroje z ordinací a nařídit vše shora,“ říká v posledním díle speciální série podcastů Future is Now.
Virtuální realita se v současnosti stává všudypřítomnou normou. Na internetu nakupujeme, bavíme se i vyřizujeme pracovní schůzky. Co je to metaverse a budeme se v něm všichni za pár let pohybovat stejně přirozeně jako v našem vlastním městě? A měl by být nějak regulován? „Kryptoměny jako součást virtuální reality jsou svými skoky podobné akciovému trhu. I tam byla nutná celá řada regulací,“ říká počítačový expert Tomáš Mikolov, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravuje pro magazíny Heroine a Finmag podcast Future Is Now.
Vesmír představuje neustálý koloběh vznikání a zanikání. Emergence, jak se tomuto procesu říká ve filozofii, přitom platí i pro naše vlastní vědomí. Dokáže ho někdy vytvořit umělá inteligence? A existuje něco jako vědomí města nebo minerálů? „Člověka často stavíme na pomyslný vrchol pyramidy, máme tady ale i další struktury, které nás převyšují,“ říká počítačový vědec Tomáš Mikolov v sedmém díle podcastu Future Is Now, který s antropoložkou Sarou Polak připravuje pro magazíny Heroine a Finmag.
Co si vybavíte, když se řekne civilizace? Starověké pyramidy, latinské písmo nebo možná rychlá auta? Jak ale koncept civilizace ovlivňuje náš každodenní život a co s ní dělají technologie, které jako lidstvo v současnosti rapidně rozvíjíme? To se dozvíte v pátém díle podcastu Future Is Now, který pro magazíny Heroine a Finmag připravuje antropoložka Sara Polak a počítačový vědec Tomáš Mikolov.
Dnešní svět se neustále zmenšuje. Jíme stejná jídla, oblékáme se do stejných značek, sledujeme filmy z hollywoodské produkce. Kde se tento fenomén vzal, co nám dává, a co naopak bere? „Je škoda, že přebijeme produkty a projekty, které do lidské kultury vnášejí bohatost a rozmanitost,“ myslí si počítačový expert Tomáš Mikolov. Ve čtvrtém díle podcastu Future Is Now pro magazíny Finmag a Heroine rozebírá s antropoložkou Sarou Polak téma globalizace.
O věčném životě lidstvo sní odnepaměti. Představy o nebi a peklu, kameni mudrců a fontáně mládí v současnosti nahradily úvahy o nesmrtelnosti zprostředkované technologiemi. Bude možné za pár let nahrát do počítače vlastní vědomí? „I kdybychom nesmrtelnosti dosáhli, bude asi trochu jiná, než jak si ji představujeme,“ říká počítačový expert Tomáš Mikolov ve třetím díle podcastu Future Is Now, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravují pro magazíny Heroine a Finmag.
Práce je každodenní realitou většiny z nás. Bez ní bychom přišli nejen o peníze, ale také motivaci a společenské postavení. Musí to tak ale skutečně být? „Moderní společnost ale dokáže vytvářet hodnoty hodně nestandardním způsobem. Nejsme na to evolučně připraveni,“ tvrdí vědec Tomáš Mikolov v druhém díle podcastové série Future Is Now, který společně s antropoložkou Sarou Polak připravuje pro magazíny Heroine a Finmag. Tentokrát se zaměřili na umělou inteligenci, technologické elitářství a jejich dopady na jednotlivce.
Způsob, jakým v současnosti žijeme, bychom ještě před pár lety považovali za sci-fi. Ve zbytku světa pozorujeme rozvoj technologií od umělé inteligence přes sociální trendy, jako je démonizovaný systém sociálního kreditu v Číně. Jak s nastalým chaosem naložit a nezůstat pozadu? „Jsme zakopaní v pseudoctnosti, vidíme vývoj jako sprostou věc,“ říká výzkumnice a archeoložka Sara Polak v prvním díle podcastové série Future Is Now, kterou připravuje pro magazíny Heroine a Finmag. O budoucnosti s ní diskutuje vědec Tomáš Mikolov.