Pokud se Slovenky rozhodnou podstoupit interrupci v zahraničí, míří nejčastěji do Rakouska, protože je tam legální přerušení těhotenství pilulkami. Častou destinací je také Česko, kde je farmakologický potrat možný od roku 2014 a kam za ním míří také mnohé Polky. Na cesty se kvůli rozdílným pravidlům o umělém přerušení těhotenství ročně vydává až šest tisíc Evropanek. Slovenský Denník N byl součástí mezinárodní investigace, která potratovou turistiu v Evropě zmapovala.
Táňa, jejíž celé jméno redakce zná, v roce 2024 nechtěně otěhotněla. Kvůli interrupci však nechtěla skončit na operačním sále. Chtěla jít cestou potratové pilulky, která ale na Slovensku, kde žije, není možná. Rychle vygooglila, že tato možnost je dostupná v nedaleké Vídni.
Polka Olga nechtěně otěhotněla v roce 2019. Polské zákony ale neumožňují interrupci na žádost ženy. Autobusem se tedy vydala do české Ostravy, kde zákrok tajně podstoupila.
Irce Carol zjistili ve druhém trimestru vážnou abnormalitu plodu, ale Irsko neumožňuje interrupci, pokud těhotenství trvá déle než 12 týdnů, a to ani v případě, že má plod vývojovou vadu. Carol musela vycestovat do Londýna.
Slovenský Denník N se zúčastnil evropské přeshraniční investigace Exporting Abortion mapující cesty Evropanek, které se rozhodly podstoupit interrupci v jiné evropské zemi. Jedenáct evropských médií shromáždilo nejen příběhy konkrétních žen, ale také data z většiny evropských zemí, přičemž jsme napočítali, že ročně musí za interrupcí vycestovat ze své země téměř šest tisíc Evropanek.
Děje se tak navzdory tomu, že poslanci Evropského parlamentu loni v dubnu odhlasovali, že přístup k interrupci by se měl zařadit mezi základní práva.
Slovensko je jedním z mála evropských států, ve kterých platí paradoxní stav, že interrupce na žádost ženy je legální, ale ne farmakologickou cestou. Ve slovenských nemocnicích se tedy vykonává jen chirurgicky v anestezii.
Když pětatřicetiletá Táňa nechtěně otěhotněla, okamžitě začala na internetu hledat možnosti, jak ukončit své těhotenství pilulkou. „Ani jsem neuvažovala nad tím, že bych podstoupila interrupci na Slovensku, jelikož tu pilulková forma není legalizovaná.“
Google jí mezi prvními odkazy nabídl kliniku ve Vídni. Připadala jí jako dobrá volba. Z Bratislavy je ve Vídni za necelou hodinu. Po telefonu se jí zeptali, zda si dělala těhotenský test a kdy měla poslední menstruaci. Sdělili jí cenu okolo 500 eur a navrhli termín. Přijala ho.
Když dorazila na kliniku, udělali jí ultrazvuk a vysvětlili, jak zákrok probíhá. Následně jí na místě dali první pilulku a druhou měla užít doma. Informovali ji, že kontrolu může absolvovat u nich nebo u svého gynekologa.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.