Vyvrací mýty kolem sexuálního násilí a pomáhá změnit způsob, jak se mluví o LGBTQ+ lidech. Heroine v únoru oslavila čtyři roky od založení a od chvíle, kdy v Česku začala ukazovat, že feminismus prospívá nám všem. Za tu dobu kolem sebe vytvořila komunitu plnou osobností, jejichž aktivity prolamují skleněné stropy nad námi. Co pro ně Heroine znamená? „Nabourává naše zažité stereotypy a učí nás koukat se na věci trochu jinou perspektivou,“ říká zakladatelka Konsentu Johanna Nejedlová. Podle senátorky Adély Šípové zase dodává ženám odvahu k tomu, aby šly svou vlastní cestou.
„Časopisu bych chtěla poděkovat za to, že do českého veřejného prostoru přináší témata, která nejsou populární. Že se zabývá tím, proč je tak málo žen, které jsou ochotny vstupovat do veřejného prostoru,“ podotýká ve videu Danuše Nerudová, ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Především ale žena, která poprvé v naší historii měla na dosah funkci prezidentky. Už v červnu 2021 se přitom v naší prezidentské anketě stala první prezidentkou Heroine. Přestože úřad nakonec nezískala, ukázala, že ženy do vysoké politiky patří. O tom, jaké stereotypy se díky Nerudové podařilo prolomit, napsala pro Heroine.cz právnička Šárka Homfray.
„Miluju Heroine a přeju jí všechno nejlepší k narozeninám! Proč ji miluju? Protože změnila pojetí feminismu v České republice,“ vyzdvihuje advokátka Lucie Hrdá, která se coby bojovnice (jakou bezpochyby je i ve skutečnosti) objevila na obálce Heroine v červnu 2021. Hrdá zároveň jako autorka sama přispívá na web Heroine.cz: můžete si přečíst třeba její otevřenou zpověď o tom, jaké to je žít s fibromyalgií.
Johanna Nejedlová je hvězdou obálky prosincové Heroine a ženou, která v Česku systematicky vyvrací mýty o sexuálním násilí prostřednictvím organizace Konsent. Na Heroine se jí líbí to, že není typickým ženským časopisem, ale pomáhá odhalovat společenské problémy a upozorňovat na nerovnosti. „Nabourává naše zažité stereotypy a učí nás koukat se na věci trochu jinou perspektivou,“ říká ve videu. Na našem webu si od ní můžete přečíst třeba o změně definice znásilnění ve Španělsku, nebo o pokrytectví amerického pro-life hnutí.
„Heroine podle mého podporuje změnu toho, jak se píše o LGBTQ+ lidech,“ myslí si aktivista a právník Kryštof Stupka, který se zasazuje o manželství pro všechny a rovná práva bez ohledu na něčí identitu nebo sexuální orientaci. Heroine se podle něj nebojí ukazovat složitá témata lidem, kteří by se s nimi jinak nesetkali, přestože jsou problémům gayů, leseb, trans osob a dalších menšin otevření. O tom, co si na veřejnosti musí zažívat on sám, co se v české společnosti musí změnit a jestli má aktivismus smysl, mluvil s Bohdanou Rambouskovou v rozhovoru pro web Heroine.cz.
Josef Šlerka je sémiotik, vysokoškolský pedagog, odborník na analýzu dat ze sociálních sítí a bývalý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. A taky kluk, co čte Heroine. „Chtěl bych říct všem klukům, ať Heroine čtou, protože je to pro ně asi snazší, než si se svejma holkama povídat,“ vzkazuje ostatním mužům. My souhlasíme a připomínáme, že Heroine nejsou lhostejná ani témata, která se týkají právě mužů. Jedním z nich je například ve společnosti stále bagatelizované domácí násilí na mužích, o němž jsme psali v lednu.
Adélu Šípovou, nejmladší českou senátorku, neúnavně prosazující vyšší zastoupení žen v politice, na Heroine baví především rozhovory. Ocenila zejména ten s filozofkou Alicí Koubovou, cover star podzimního čísla tištěné Heroine. „Díky tomuto rozhovoru jsem se s ní spojila a máme teď jakousi spolupráci, která mě nesmírně těší,“ říká senátorka. Heroine podle ní propojuje ženy a dodává jim odvahu, aby šly svou vlastní cestou, ale také v řadě vedle sebe. Od Šípové, která pro web Heroine.cz v říjnu mimo jiné zhodnotila uplynulé senátní volby, nám pochvala dělá ohromnou radost. Prezidentskou konferenci Heroine, jíž se Šípová zúčastnila jako jedna z našich prezidentských kandidátek, si můžete připomenout v reportáži.