Umělkyně a pedagožka Kateřina Olivová minulý týden pobouřila část veřejnosti, když při akci na půdě Akademie výtvarných umění v Praze vystupovala nahá za přítomnosti dětí. Video z akce, na které bez oblečení rozhazuje hlínu a semínka rostlin, zveřejnili návštěvníci na sociální sítě a následně se představením začala zabývat policie. Nahota k umění vždy patřila a rodiče mohli sami rozhodnout, zda jejich děti na akci budou, reaguje Olivová na kritiku v rozhovoru pro Heroine.cz.
„Lidé, kteří se proti tomu bouří, by se bouřili vždy. Děti používají spíše jako nástroj. Většina lidí tu reálnou obavu o něčí děti ani nemá. Za děti zodpovídají jejich zákonní zástupci, kteří by měli sami vyhodnotit, co pro jejich děti vhodné je a co ne,“ říká performerka v reakci na kritiku. Nahota je podle ní pro děti běžná a většina z nich ji v raném věku vnímá jako fakt. „Všichni máme nějaká těla a je normální, že jsme občas nazí. Ta akce ve fragmentu na internetu vypadá mnohem dramatičtěji, než to vypadalo v reálu, kde to má logický vývoj,“ vysvětluje v rozhovoru.
Představení se konalo 30. dubna, tedy v den, kdy se v Česku tradičně pálí čarodějnice. Studentka Akademie výtvarných umění Vojta Dubcová, na jejíž akci Kača Olivová vystupovala, tento den přerámovala do feministického pojetí a místo čarodějnic se podle svých slov rozhodla formou feministického zahradničení ničit patriarchát.
„Počítaly jsme, že se nějaké diváctvo zapojí do akce s námi, což se i stalo. Primárně se ale zapojily děti. Pro ty to byla skvělá show, hrozně je to bavilo. Byl tam mlhostroj, rozdávaly jsme jim květiny a ony byly rády, že se s námi mohou rochnit v hlíně,“ uvádí Kača Olivová.
Odpůrci akce na sociálních sítích otevřeně kritizují i tělo umělkyně. Ta se po předchozích zkušenostech rozhodla komentáře na to, jak vypadá, nečíst. „Pro mě to bylo vždycky téma, ale v nějaký moment jsem se radikálně rozhodla, že se odmítám cítit blbě. Že nebudu nešťastná z toho, že mám někde fald. Začala jsem si budovat jiný obraz, který mi připadal zábavný a důležitý. Nacházela jsem cesty, jak své tělo zbožňovat, jak si ho užít a sdílet ho i s dalšími lidmi způsobem, který je pro mě smysluplný. A právě tomu říkám radikální body pozitivita.“
Proč je pro umělkyni nahota v jejích vystoupeních tak důležitá? Snaží se lidi schválně šokovat? A proč podle ní lidé stále kritizují hlavně těla, která neodpovídají klasickým stereotypům krásy? Nejen to se dozvíte v rozhovoru Kateřiny Olivové pro web časopisu Heroine.