přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Podcast Hlas Heroine #21

Anna Gumplová, mladá politička

V minulých dílech jsme často řešili, proč není víc žen v politice. Proto si dnes budu povídat s mladou ženou, která v politice je. Místopředsedkyně Zelených Anna Gumplová se do politiky dostala přes aktivismus. Blokády a protesty vyměnila za stranické schůze a politickou práci, ale aktivismus a politika se podle ní zase tolik neliší. Obojí pro ni představuje způsob, jak měnit svět k lepšímu. Proč je žen v politice stále málo? A proč je nesmysl, říkat ženám, ať se nebojí?

Poslouchat můžete i na těchto platformách

Související články

Politika není vrcholový sport, kde musíte být nejsilnější, říká Anna Gümplová v podcastu Hlas Heroine

Místopředsedkyně Zelených a environmentální aktivistka do politiky vstoupila, protože pochopila, že skutečná rozhodnutí se odehrávají v jiných patrech. „Tam je potřeba se dostávat, přebírat moc a měnit ten svět k lepšímu,“ říká politička Anna Gümplová v novém díle podcastu Hlas Heroine.

Dlouho jsme měli stoprocentní kvóty pro muže, říká Pavla Špondrová v podcastu Hlas Heroine

Dostanou se na vysoké pozice díky kvótám nekvalitní osoby? Právnička a socioložka Pavla Špodrová vysvětlí, proč něco takového nehrozí. Vidí kvóty v souvislostech a věří, že jsou předpokladem změny politické kultury. V dalším díle podcastu Hlas Heroine vysvětluje, jak mohou kvóty fungovat, a rozebírá nejčastější argumenty jejich odpůrců.

Sociální sítě nejsou toxické. Toxické je to, jak je využíváme, říká Kristýna Dolejšová v Hlasu Heroine

Před pěti lety se na instagramu pustila do boření mýtů o dokonalých tělech. Její mise začala z velmi osobních důvodů a otevřela téma body positivity. Proč posuzujeme a kritizujeme, kdo jak vypadá? Poslechněte si další díl podcastu Hlas Heroine s Kristýnou Dolejšovou, zakladatelkou projektu Za normální holky.

Neočekávalo se ode mě, že budu skromná a nebudu se prosazovat, říká Kateřina Šimáčková v Hlasu Heroine

Soudkyně Ústavního soudu a také osobnost, jejíž jméno se často objevovalo v souvislosti s hledáním první české prezidentky. Kateřina Šimáčková v podcasu Hlas Heroine mluví o tom, jak ji ovlinil její dědeček – prvorepublikový feminista a proč nemusela překonávat překážky, kterým ženy typicky čelí nejen v české justici.

Nevhodné poznámky mě staví do ponižující role, kterou nechci přijímat, říká Linda Bartošová v Hlasu Heroine

Novinářka a moderátorka České televize Linda Bartošová se rozhodla, že už nebude přecházet sexuální narážky a komentáře ohledně vzhledu, kterým čelí v práci. Co přesně jí vadí a proč už nevhodné poznámky nechce tolerovat, vysvětluje v novém díle podcastu Hlas Heroine.

Pay gap nejvíce popírají dobře situovaní muži, říká socioložka v Hlasu Heroine

Socioložka Lenka Simerská se specializuje na problém gender pay gap neboli nerovné odměňování žen a mužů. Jaké vidí příčiny, důsledky a možná řešení? A jaká otázka ohledně gender pay gap je pro ni ta nejprotivnější?

Serial Killer počtvrté. Seriálová východní Evropa srovnává skóre

Ty nejlepší seriály současnosti vybírá Táňa Zabloudilová, dramaturgyně festivalu Serial Killer, do programu soutěžní přehlídky, která startuje už 21. září. Přinášíme její tipy na tituly, které se vyplatí neminout. A jaké jsou nejlepší seriály minulosti a budoucnosti, vám expertka na světovou i domácí seriálovou produkci poví v novém díle podcastu Hlas Heroine. Seriály nás baví!

Je potřeba se ozvat, říká v podcastu Hlas Heroine Češka, která přijala islám

Kateřina Gamal Richterová je česká muslimka, která je vidět i slyšet. Nejen díky tomu, že její šátek je ve veřejném prostoru jen těžko přehlédnutelný. Aktivně se vyjadřuje k otázkám náboženství a tolerance ve svých příspěvcích a článcích. V podcastu Hlas Heroine se jí Pavel Houdek ptá nejen na šátek, ale i na to, jak islám vidí postavení muže a ženy a jak ona sama vnímá nenávist lidí vůči muslimům.

Klíčové je naučit dívky číst a psát, říká Fatima Rahimi v podcastu Hlas Heroine

Co se nyní děje v Afghánistánu? Kdo se z návratu Tálibánu raduje a kdo si zoufá? A co bude se ženami? Původem afghánská novinářka Fatima Rahimi situaci ve své rodné zemi sleduje, ale jednoznačné odpovědi nemá. V podcastu Hlas Heroine popisuje, jak moc je Afghánistán roztříštěný.

Strajk Kobiet je jako hnutí Solidarita, změna určitě přijde, říká Katarzyna Byrtek v podcastu Hlas Heroine

Spoluzakladatelka kolektivu Ciocia Czesia, lektorka burlesky a také šéfredaktorka polské Heroine.pl v podcastu Hlas Heroine vysvětluje, že většina lidí v Polsku nechce přísné protipotratové zákony a jak burleskní umění souvisí s feminismem.

Lidé nám píšou, že se díky nám necítí divně, říkají autorky podcastu o sexu v Hlasu Heroine

Masturbace, sex při menstruaci nebo vaginální výtok. Autorky podastu Vyhonit ďábla Zuzana a Terezie otevírají tabu spojená se sexem a vymýtají předsudky, které kolem tělesnosti můžeme mít. V podcastu Hlas Heroine prozrazují, jaké téma nejvíc rezonovalo a co na jejich podcast, říkají jejich maminky.

Budoucnost je plná výzev. Změny budeme muset dělat hlavně u sebe, říká ekonomka Helena Horská v podcastu Hlas Heroine

„Na ekonomiku se dívám jako z vrtulníku, jako na celek,“ vysvětluje ekonomka Helena Horská. Může nám její makroekonomický pohled pomoci předpovědět krize, ale i jejich konec? V podcastu Hlas Heroine mluví o tom, na čem banky vydělávají a za koho ekonomové „kopou“.

Umělá inteligence je jako kalkulačka na steroidech, říká Sarah Polak v podcastu Hlas Heroine

Umělá inteligence nejsou jen roboti ze sci-fi filmů. Podle antropoložky Sary Polak, která studovala v Oxfordu a pomáhala rozjíždět start-upy v Londýně, není umělá inteligence ani strašák, ani vysněný cíl. V podcastu Hlas Heroine, vysvětluje, že je to nástroj, který může být v mnohém užitečný. A stejně jako lidé, kteří jej vytvářejí, není bez chyby.

Na většinu své uhlíkové stopy nemáme vůbec vliv, říká bioložka Marie Šabacká v podcastu Hlas Heroine

Marie Šabacká je bioložka se specializací na polární oblasti; v poslední době jsou ale ve veřejném prostoru slyšet její vyjádření ke klimatické změně. Proměny klimatu a to, jak jim zabránit, jsou také témata podcastu Hlas Heroine. Proč někteří lidé vědcům nevěří? A jak moc je pro odvrácení klimatických změn přínosné, když omezíme osobní dopravu?

„Hlavní problém je postavení dětí,“ říká v podcastu Hlas Heroine Adéla Horáková, která bojuje za manželství pro všechny

Opustila svět korporátu, aby své právnické zkušenosti a vědomosti využila pro velkou společenskou změnu, na které jí záleží. S iniciativou Jsme fér se zasazuje o narovnání práv pro LGBTQ+ lidi. Manželství pro všechny se jí sice ještě prosadit nepodařilo, ale i díky jejímu úsilí tomu Česko ještě nikdy nebylo blíž.

Další podcasty Hlas Heroine (2.série)

Popup se zavře za 8s