S věkem přicházejí nejen vrásky, ale i nadhled, který nám umožní je neřešit. Není to jen planá útěcha. Ženy, kterým už bylo třicet pět, čtyřicet i pětačtyřicet let, vědí, jakou cenu má krása pro ně samotné.
Kateřina Paterová (35)
Novinářka Kateřina Paterová je už pátým rokem na rodičovské dovolené. Děti podle jejích slov změnily
a stále mění přístup k sobě samé velmi intenzivně. Říká, že někdy ta cesta není lehká, ale neměnila by.
„Potěší mě, když mi někdo řekne, že nevypadám na dvě malé děti,“ zmiňuje Kateřina na úvod. Vždy pak prý přemýšlí, jak tedy asi vypadá typická matka dvou malých dětí, na které to vidět je. „Asi zatím nemám moc vrásek, za což vděčím nejspíš genům, když se podívám na svou maminku a babičku,“ zamýšlí se a dodává, že s péčí už nechce otálet. Nedávno investovala do očního krému a koketuje s obličejovou jógou. „Moje maminka ji cvičí pravidelně a nedá na ni dopustit. Pravda je, že nás lidé tipují spíš na sestry.“
Vzhled je jedna věc, ale vnitřní spokojenost nemusí být vždy nutně jeho odrazem. Kateřina vzpomíná na dětství a dospívání a přiznává, že měla i období, kdy se vyloženě nesnášela. „Ve třinácti jsem na táboře vyhrála soutěž krásy. Rok nato už jsem zkoušela různé diety a za další rok jsem byla po uši v bulimii. Střídavě jsem hladověla a přejídala se a nevěděla, jak vydržet další den ve svém těle. Představa, že až budu mít ploché břicho, budu šťastná, mi vydržela ještě roky poté.“
I když se snažila pravidelně sportovat, vždy měla sklon k oblejším křivkám. Koncem studií na vysoké, když měla kromě psaní diplomky a brigády relativně dost času na sport, se vysněné ploché břicho začalo rýsovat. „Měla jsem asi nejlepší formu v životě, ale byla jsem hodně nešťastná v tehdejším vztahu a běháním, plaváním a fitkem jsem to jen kompenzovala. Byl to útěk,“ říká.
Dnes je její břicho všechno, jen ne ploché, přitom se však ve svém těle cítí zdaleka nejlépe, protože je spokojená i v jiných oblastech života. „Mám diastázu, strie, celulitidu a pořád čtyři až pět kilo navíc než před dětmi. A zní to jako absolutní klišé, ale opravdu jsem si zvnitřnila ten pocit vděku, že moje tělo dokázalo během dvou let, což je extrémně krátká doba, vytvořit, vyživit a porodit dvě děti. Vždyť je to super výkon! Tak už se k němu nechci chovat krutě,“ popisuje Kateřina svůj nynější přístup a dodává, že v rámci jarního úklidu konečně vytřídila všechno oblečení z kategorie „do toho třeba ještě zhubnu“ a bez starosti nosí o číslo větší velikosti než dřív.
Zajímá mě, jak to má dnes kromě starosti o děti s péčí o sebe. Ještě před dětmi přešla na přírodní kosmetiku, v té dekorativní má jen pár základních produktů. „Ranní rutinu včetně hygieny, denního líčení a vlasů zvládám za patnáct minut, na ty ale nehodlám rezignovat. I když to leckdy není zadarmo a aspoň jeden malý člověk mi u toho často visí na noze. Večer ovšem hodně bojuju s únavou a vůlí, abych neošidila čištění pleti a použití séra a kvalitního oleje. Ale snažím se, aby mi to pleť za pár let nevrátila.“
Na „klišé“ přijde řeč ještě jednou. To když se bavíme o přirozenosti a vnitřní kráse. „Spíš než krása je teď mým tématem vnitřní rovnováha, ale opravdu věřím, že to spolu souvisí,“ říká. Hormonální změny po druhém porodu, kojení a nedostatek spánku u Katky spustily úzkosti a panické ataky. Musela radikálně změnit přístup k některým věcem. „Už rok pravidelně cvičím jógu, snažím se zpomalit a pečlivěji hlídat spánek. To, jak se vidím v zrcadle a jak se cítím, hodně ovlivňuje fáze menstruačního cyklu a taky to, kolikrát za noc mě děti vzbudí. Když je to horší, nehroutím se z toho, vím, že to zase přejde. A konečně začínám přicházet na to, co znamená balanc, kolik času si potřebuji věnovat, abych měla ze sebe dobrý pocit a zároveň nebyla otrokem honby za menší konfekční velikostí nebo hladkou pletí,“ dodává.
Ptám se na přístup ke stárnutí, bavíme se i o estetické medicíně. „Především se snažím nesoudit. Dřív jsem viditelné umělé zásahy u žen vnímala jako zoufalou snahu zastavit čas. Dnes si ale říkám: tohle jsme si vytvořili sami. Je to jen výsledek společenského tlaku na dokonalost a kultu mládí. Někdo tomu dokáže odolat snáz, někdo hůř. A ta žena vůbec zoufalá být nemusí, může být spokojená,“ říká Kateřina s tím, že přijetí sebe sama nebere jako samozřejmost. Je to cesta, na níž je potřeba pracovat.
Irena Kubicová (45)
Lektorku jógy a zastánkyni přírodních produktů si většinou představíme jako ženu v zenu, oduševnělou,
vyrovnanou, pružnou, nestárnoucí. Irena Kubicová z Krásné Lípy je v očích svých klientek i kamarádek přesně taková. Mě ale zajímá, jak se na svůj obraz v zrcadle dívá ona. Líbí se sama sobě? A co je ochotná pro svůj vzhled udělat?
Co si řeknu při pohledu do zrcadla, to velmi záleží na tom, jak jsem se vyspala, jakou mám náladu, jak se právě cítím. Naše vnitřní pohoda se do tváře hodně vepisuje,“ myslí si Irena. A s úsměvem dodává: „Občas si taky říkám, holka, musíme to spolu nějak zvládnout.“ Přiznává, že po čtyřicítce vidí na svém obličeji změny. Vnímá, že jí poklesává spodní část obličeje a začínají padat oční víčka. „Stárnutí beru jako nevyhnutelnou záležitost, je totiž přesně takové. Nemá smysl posilovat vnitřní odpor,“ zdůrazňuje. Výhodou přibývajícího věku podle ní je, že některé věci přestanou být důležité.
„Pro mě plyne život po čtyřicítce s větší lehkostí. Nechtěla bych být mladší a svůj věk netajím. Když se člověk cítí dobře, vyzařuje to do okolí. Autentická krása nemá mnoho společného s dokonalostí,“ popisuje své zkušenosti Irena. Nejvíc obdivuje ženy, které mají charisma, elán, šťávu. A to bez ohledu na věk, váhu nebo velikost nosu. Krása podle ní souvisí s pocitem souladu, který je důležitější než ideální proporce. Za důležitou považuje i schopnost stát rovně, mít otevřená ramena, umět se nést. Ať si namalujeme na obličej cokoliv a vyneseme sebekrásnější šaty, pokud budeme sedět se svěšenými rameny, nikoho neoslníme.
Naprostým základem krásy v každém věku je psychické a fyzické zdraví. Zdravější rovná se krásnější, vysvětluje mi žena, která kromě farmacie studovala i tradiční čínskou medicínu a homeopatii. Pak se odstěhovala z města na venkov, narodily se jí děti a v jejím životě se pevněji usadily i přírodní produkty, ekologie, smysl pro minimalismus a udržitelnost. „Z přírodní kosmetiky nepřestávám být udivená, protože se žádným výrobkem nepřijde zklamání,“ shrnuje svou zkušenost. Výrobky na přírodní bázi pleť stimulují a ta se pak ozdravuje sama, proto nevzniká kosmetická závislost. Irena přešla i na přírodní dekorativní kosmetiku a už pro ni není cesty zpět.
Mastnější pórovitá pleť s akné se jí časem změnila na pleť sušší, takže si může dopřávat i olejovou péči, kterou má nesmírně ráda. „Naše ruce jsou léčivé, akorát se samy sebe málo dotýkáme. Dopřejme si vědomou péči automasáže, vnímejme napětí ve tkáních, dotekem vyjadřujeme pozornost samy sobě,“ doporučuje Irena. Pečující rituály nám vytvářejí základnu podpůrných principů, o které se pak můžeme opírat. I když i ze stereotypů je dobré občas vykročit a nebát se použít sprchový gel v hotelu. Třeba proto, abychom zjistili, jak moc nám naše osvědčené produkty chybí.
Nejde totiž jen o to, být krásná, ale i o to, jakým způsobem krásy dosahujeme. Dnešní doba přináší ženám finančně dostupné zákroky, které radikálně mění jejich vzhled. Irena říká, že pohled na ženu středního věku, která přirozený proces svého stárnutí nedokázala přijmout, v ní vyvolává smutek. „Nedávno jsem v Egyptě viděla ženy odbarvené dožluta, s nalepenými řasami a přifouknutými rty. Cítila jsem až úzkost z toho, kolik žen podstupuje povrchové úpravy jen proto, aby někoho zaujaly. Je v tom spousta vnitřní frustrace,“ domnívá se čtyřicátnice, která si invazivní zákroky na svém vlastním obličeji vůbec nedokáže představit. Normální je podle ní mít přirozenou mimiku a k tomu i vrásky od smíchu.
Proto se Irena ráda směje i na svých jógových kurzech a je nadšená z toho, že vedle sebe cvičí třicátnice i ženy přes sedmdesát. Ta diverzita skupiny je podle ní obohacující. Mladší ženy vidí na těch starších, jak je možné k životu přistupovat, jak se dá přirozeně stárnout. „Vytříbenost a vnímavost přichází až s věkem. Je snazší změny přijmout než úzkostlivě pozorovat, kolik mi přibylo vrásek,“ uzavírá naše povídání Irena Kubicová.
Martina Grygar Březinová (48)
Manažerka a konzultantka Martina Grygar Březinová má světlou pleť, rezavé vlasy a je od dětství pihovatá. Není divu, že má ráda Pipi Dlouhou punčochu. Úspěšná a krásná žena se už přes dvacet let pohybuje ve světě velkého byznysu, ale kousek Pipina rebelství a ostravské přímosti jí pořád zůstal.
Když se ve vzpomínkách vrací do dětství, žádné posměšky kvůli pihám si nevybavuje. Nevnímala je nikdy jako hendikep a díky podpoře a moudrosti své maminky se ještě jako školačka zbavila i nežádoucí nadváhy. Do dospělosti tak Martina vstupovala jako sebevědomá žena s dokonalými mírami. „A stejně to bylo období mnoha pochybností, dokonce i pokud šlo o vzhled,“ přiznává. Muži její krásu viděli, ale občas se někdo z kolegů podivil: „Tak vy jste i chytrá?“ Tohle je Martinina odpověď na otázku, zda to mají krásné ženy v životě snadnější.
Před deseti lety se stala maminkou a od té doby si spojuje krásu hlavně se zdravím. „Dlouhověkost nemáme zrovna v genofondu. Je pro mě důležitější, abych měla tělo zdravé, než aby bylo krásné,“ přiznává. Proto teď prošla komplexní lékařskou prohlídkou, nechala si zkontrolovat všechna mateřská znaménka. A svou tenkou a citlivou pleť si důsledně chrání před sluncem po celý rok. „Když jsem byla mladá a zamilovaná, strávila jsem kdysi celý den na slunci bez krému. Léčila jsem se z toho hodně dlouho,“ vzpomíná na jednu z cenných životních lekcí.
V kosmetice a péči o pleť dává Martina přednost přírodním produktům. „Po maminčině vzoru se doma léčíme bylinkami. I na obličej používám jen přípravky na přírodní bázi,“ zdůrazňuje. Pokud jde o dekorativní kosmetiku, vystačí si s lehkými stíny, řasenkou, rtěnkou a pudrem. Make-up použije jen při slavnostním líčení. Od určitého věku jde podle ní stejně více o to, jaké máte charisma, než jestli máte tečku na bradě. „Krása je relativní pojem a i v byznysu platí, že mě spíše zaujmou autentičtí lidé, osobnosti. To je to, co z nás vyzařuje, když si večer smyjeme všechna líčidla,“ tvrdí Martina.
Pokud jde o invazivní zákroky, za své maximum považuje aplikaci kyseliny hyaluronové na vrásky nad rtem, o které uvažuje. „Botox je z definice jed. Já mám ze všech zákroků velký strach, nenechala jsem si operovat ani krátkozraké oči,“ vysvětluje. Od mládí však pravidelně chodí na kosmetiku a pečuje o své vlasy, které reagují na stres a vyčerpání. „Moje kamarádka kadeřnice mi sáhne na vlasy a řekne: ,Co se zase děje?‘ A já se jí ze svých starostí vypovídám, což mně pomůže víc než injekce,“ pousměje se Martina. Relaxuje také v sauně, na masážích, na procházkách nebo při jízdě na kole. Po letech náročné péče o dítě a domácnost a plném pracovním zápřahu si konečně občas užívá víkend, který má jen sama pro sebe.
Velkým vzorem v tom, jak přijmout přirozené stárnutí, byla pro Martinu její maminka. Uměla nosit svou nadváhu, milovala rtěnky a v očích svého muže byla pořád krásná. Když předloni náhle zemřela, zastavilo ji to. „Nejvíc mi chybí ty chvíle, když jsme si povídaly a ona mě i jako dospělou ženu pohladila po vlasech,“ přiznává. Teď jí dělá největší radost syn Viktor, v jehož očích je zase ona tou nejbáječnější bytostí na světě. „Větu: ,Maminko, ty jsi tak krásná,‘ jsem od něj slyšela už mockrát.“
Syna se snaží vést k tomu, aby odlišnosti druhých nesoudil, ale přijímal je jako samozřejmost. Ani Martina už dávno neřeší, co má kdo na sobě nebo jestli náhodou nemá pár kilo navíc. Nejdříve se lidem podívá do očí. Když je v nich jiskra, vnímá člověka jako krásného. „Jak stárneme, začíná se nám do tváře propisovat to, co máme odžito. Proto se snažím žít tak, aby se nikdo při pohledu na mě nelekl,“ usmívá se. Výrazná mimika v její tváři je dokladem toho, že krása a vrásky se vzájemně vůbec nevylučují.
Po pětadvacátých narozeninách začíná v pleti klesat hladina kolagenu, který se stará o její pevnost. Zhruba o procento každý rok. V důsledku toho se začínají tvořit vrásky, kontury obličeje ztrácejí objem a pokožka se může zdát sušší A méně pružná. Stárnutí je přirozený proces, když ale nechceme, aby pleť působila unaveně, můžeme jí dopřát důkladnou hydrataci a rozjasnění.
Svoji roli v tom, jak se na naší pleti projeví stárnutí, hraje i takzvaný oxidační stres. Ten vyvolávají faktory, jako je životní prostředí, kvalita péče o pleť, strava, UV záření, ale i genetika nebo léky. Jejich vlivem vznikají volné radikály, které poškozují kožní buňky. Pokud s tím chcete bojovat, měly by vaše kosmetické přípravky obsahovat antioxidanty, které si s volnými radikály poradí a pokožku ochrání. Zajistit pevnější a zářivou pokožku slibuje komplexní pleťová péče značky Weleda s granátovým jablkem a peptidy z macy. Jak vlastně tyto dvě ingredience pleti prospívají?
Granátové jablko
Má výrazné antioxidační účinky, proto se doporučuje, zvlášť pokud žijete ve znečištěném městském prostředí. Na pleť působí blahodárně i po slunění nebo po vystavení modrému světlu. Stimuluje totiž tvorbu kolagenu a elastinu, kůži zpevňuje a regeneruje. Jeho šťáva hydratuje, olej pak pomáhá hydrataci v pleti uchovat. Zlepšuje také pružnost a pevnost pokožky a díky protizánětlivým účinkům prospívá i problematické pleti.
Maca peruánská
O této odolné rostlině pravděpodobně uslyšíte čím dál častěji, protože patří k velkým objevům anti-aging kosmetiky. Síla je v jejím kořeni. Je bohatá na zinek, vápník i měď, obsahuje mnoho vitaminů, především skupiny B a C. Má protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti. Peptidy získané z macy peruánské navíc dokážou stimulovat a opravovat poškozená kolagenní a elastická vlákna, díky čemuž maca přináší velmi intenzivní regeneraci a je vhodná právě pro zralou pleť. Zároveň dokáže podtrhnout přirozený jas pokožky.
Inovovaná pleťová řada, ve které je granátové jablko poprvé obohaceno o peptidy z kořene macy, je vhodná pro pleť po čtyřicítce. Oblíbené přípravky značky Weleda nyní mají lehčí konzistenci, ovšem všechny benefity zůstávají. Složení této přírodní kosmetiky respektuje nejnovější vědecké poznatky, a tak jsou výsledky jejího používání viditelnější. Účinné látky se totiž nyní dokážou dostat do hlubších vrstev pokožky. Řada pro zralou pleť zpomaluje čas, intenzivně regeneruje, a navíc tvář krásně rozjasní.
Krok 1
Pro vyhlazení jemných vrásek, redukci otoků a projasnění tmavých kruhů použijte zpevňující oční krém. Stačí jen množství o velikosti perly na každé oko. Jemně vklepejte od kořene nosu k vnějšímu koutku oka.
Krok 2
Pomocí pipety naneste do dlaní zpevňující sérum se silným antioxidačním účinkem, lehce rozetřete a vtiskujte do pleti. Efekt bude viditelný okamžitě.
Krok 3
Jemnými dlouhými tahy konečků prstů přes obočí a čelo vmasírujte zpevňující denní krém s lehkou texturou pro hydrataci a výživu.
Krok 4
Pro regeneraci a vyhlazení pokožky použijte zpevňující noční krém. Ochrana i péče budou intenzivnější, když do něj přidáte pár kapek zpevňujícího pleťového oleje. Ten má navíc aromaterapeutické účinky.