přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Na radost nezbyl čas? Štěstí můžeme sami ovlivnit, odkládání zážitků se nám na konci života vrátí

06. únor 2024
49 534

Víte, co je to časová chudoba? Fenomén, který rozhodně není jen výsadou vysoce postavených manažerek a manažerů, postihuje více než půlku všech lidí vyspělého světa. Pokud vám připadá, že při ohlédnutí za uplynulým dnem vidíte jen rozmazaný flek, možná jste „časově chudí“ i vy. Prostor pro radost si ale můžete vytvořit sami, pokud najdete odvahu s časem trochu plýtvat.

Podle psychologů se časově nejbohatší cítíme tehdy, pokud časem zdánlivě trochu plýtváme.Foto: Gabriel Pleska/Midjourney

Času máme přiděleno všichni stejně: 168 hodin každý týden. Lišíme se jen v tom, co s ním děláme. Neplatí to ale jen pro produktivitu a efektivitu v práci, která je modlou současné doby, nýbrž i pro tu prchlivou věc, po níž všichni toužíme, ale málokdo si jí umíme do života pustit – radost. O našem pocitu štěstí totiž často máme tendenci přemýšlet jen v budoucím čase. Jak dny ubíhají a povinností je v každém z nich přehršel, namlouváme si, že za splnění nějaké konkrétní podmínky bude náš život už napořád šťastnější než předtím. Až se přestěhuju, až potkám toho pravého, až změním práci…

Feel Good konference karta
Foto: Jana Urbánková

Feel Good by Heroine

Přijďte na půlden zážitkových workshopů a inspirativních přednášek. Načerpáte novou energii a čerstvé nápady. Čeká vás:

  • Vystoupení publicistky Šárky Homfray, burleskní divy Zorye Blue, hudebnice Ridiny Ahmedové a dalších
  • Meditace
  • Jóga
  • Zdravá výživa
Chci si odpočinout

Zmiňovaná časová chudoba je dlouhodobý pocit, že si kvůli přemíře povinností nemůžeme dovolit dělat věci, které nás těší. Při přemíře stresu se většinou s koníčky, srazy s přáteli nebo sezením nad oblíbenou knihou rozloučíme jako první. Podle odborníků sice máme štěstí v genech – až padesát procent naší schopnosti ho zažívat je totiž předurčených skrze DNA – jeho zbývající část ale umíme ovlivnit, pokud mu uzpůsobíme právě naše návyky.

Autorka knihy Šťastnější Cassie Mogilner Holmes se svými kolegy z pensylvánské Wharton School provedla výzkum, který měl ukázat, jak množství volného času souvisí s pocitem životní spokojenosti. Lidé postižení časovou chudobou, kteří během dne mají méně než dvě hodiny volného času, se cítili nespokojení. Ale ještě hůř se cítili lidé časově až příliš „bohatí“. Chyběl jim pocit smysluplně stráveného času. „To naznačuje, že samotné množství času nehraje až takovou roli. Jde hlavně o to, jak ho strávíte,“ cituje Holmes Barbora Šťastná ve svém článku pro web Heroine.cz.

Podle psychologů se časově nejbohatší cítíme tehdy, pokud časem zdánlivě trochu plýtváme. Vydáme se na dlouhou procházku, cestou si prohlédneme výlohy pár obchodů a zastavíme se na dobré kávě. Lítost nad tím, co jsme nezažili, bývá daleko silnější než lítost nad chybami, které se staly. „Mnoho lidí si až ke konci života uvědomí, že štěstí je vaše vlastní volba. Potlačovali své pocity, aby měli klid ve vztazích se svým okolím. Výsledkem je, že se spokojili s podprůměrnou existencí a nikdy se nestali doopravdy sami sebou,“ říká například zdravotní sestra, která léta pracovala jako ošetřovatelka v hospici. Naplánujme si proto radost i (nebo především) tehdy, kdy máme dojem, že na nám na ni nezbývá čas. Odkládání zážitků se totiž nevyplácí.


Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na rok

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
1290
Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
129
Popup se zavře za 8s