Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Opravdová sebepéče se nedá koupit v drogerii. Jde o hluboké změny v životě

Jak se v poslední době máte? Na tuto otázku často odpovídáme „skvěle, děkuju!“ Jenže když se skutečně zahledíte do svého nitra, možná zjistíte, že to zas až tak skvělé není. Co s tím? Wellness průmysl ihned nabídne řešení: jógu, masáže, pleťovou masku, keto dietu nebo meditaci. Nic z toho ale nemá potenciál opravdu trvale změnit něčí život.

Foto: Kevin Laminto / Unsplash

Co si představíte pod pojmem „radikální sebepéče“? Malá nápověda: nejde o kombinaci moderních léků na hubnutí, estetické dermatologie a přísné keto diety. Vlastně spíš naopak. Wellness průmysl se sice tváří, že má řešení na každý problém, v reálu jde ale především o byznys, který z kapes zákazníků a zákaznic vytáhl v roce 2022 závratných 5,6 bilionu amerických dolarů. „Nabízí se nám jako instantní prostředek umožňující útěk, zajišťující uznání, domnělou kontrolu nad chaosem a povinnostmi. Náruč selfcare se může jevit jako jediné dostupné řešení,“ píše novinářka Lucie Kotvalová ve svém textu pro web Heroine.cz.

Podle americké psychiatričky Pooji Lakshmin, která si sama prošla vyhořením, úzkostmi a depresí, dvěma lety v nebezpečné sektě, se sebepéče rozděluje na falešnou a pravou. „Ta falešná podle ní staví na hédonismu: potěšení, absenci utrpení. Může být úlevná, ale bez hlubších změn uleví jen dočasně. Pravá sebepéče se podle ní opírá o eudaimonii: hledání vnitřního blaha. Není to vždy příjemné, naopak. Uvádět eudaimonii do praxe je náročné, někdy bolestivé. Je to celoživotní úkol. Dlouhodobě má ovšem potenciál pozitivně proměňovat nejen toxické či nespravedlivé rysy našich vlastních vztahů a životů, ale v důsledku i naši komunitu a společnost.“

Jak tedy opravdu pečovat o sebe? Pooja Lakshmi ve své knize Real Self-Care: A Transformative Program for Redefining Wellness navrhuje čtyři zásadní kroky.

1. Poznejte a nastavte své hranice

Nastavování hranic často provází pocit viny, protože ženám se ještě sále předkládá jako ideál nikdy nekončící a trpělivá péče o ostatní. „Ale dvě věci mohou platit současně: můžeme pro sebe chtít větší prostor, zatímco nám záleží na ostatních. Abychom tu pro ostatní mohly být, musíme se nejdříve postarat samy o sebe,“ píše Lucie Kotvalová.

2. Zamyslete se nad tím, jak k sobě mluvíte

Podle průzkumů se ženy kritizují zhruba osmkrát denně – což má často kořeny v tom, jak s námi mluvili rodiče, prarodiče a učitelé. „Společnost nás učí perfekcionismu a hyperproduktivitě, má na nás vysoké a někdy protichůdné nároky: věnuj se rodině, ale nezapomeň na práci. Je třeba nahradit sebekritiku laskavostí,“ cituje Kotvalová z knihy Pooji Lakshmin.

3. Buď v souladu se svými hodnotami

Hodnotami Lakshmin myslí například péči, autenticitu, svobodu, kreativitu, spravedlnost, laskavost, zodpovědnost, integritu, pokoru, čest, sebeuvědomění, odvahu, humor, duchovnost, riskování či naději,“ navrhuje Lucie Kotvalová. Když si uvědomíme, které hodnoty jsou pro nás osobně klíčové, můžou nám v životě posloužit jako kompas.

4. Máte velkou moc

Moc spočívá v tom, že první tři kroky k radikální sebepéči převádíme do praxe. „Lakshmin se přitom vymezuje proti toxické pozitivitě. Komentáře typu „vše se děje z dobrého důvodu“ podle ní přehlížejí realitu traumat, ztrát a skutečných bojů,“ vysvětluje Kotvalová. „Zdůrazňuje také rozdíl mezi optimismem – „vše dopadne dobře“ – a nadějí.“

Více se o radikální sebepéči a Pooji Lakshmin dočtete na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s