🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

„Moje sebevědomí je vysoké, ale křehké.“ Že má ADHD, zjistila Olga Vlachynská až v 37 letech

Psycholožka Olga Vlachynská o tom, proč nestojí o oficiální diagnózu ADHD, jak prokrastinovala při psaní knihy a proč je upřímnost její největší superschopnost – i největší výzva. Rozhovor s cover star dubnového čísla Heroine startuje novou sezónu podcastu Hlas Heroine. Mluvíme o tom, proč je dobré být otravná, proč ženy nemají vysoké sebevědomí a co se děje, když ho náhodou mají, i o tom, co nás uplynulý týden naštvalo. Překvapivě to nebylo to, co udělal Dominik Feri.

Olga Vlachynská (vlevo) ve videopodcastu Hlas Heroine s moderátorkou Ilonou Kleníkovou. Foto: Jiří Matoušek

Olga Vlachynská je psycholožka a vedle svého jména na síti LinkedIn má napsáno: pomáhám a provokuju. Provokuje třeba tím, že vystupuje sebevědomě a otevřeně mluví o tom, jak je nedokonalá, jak se jí žije s ADHD nebo že je otravná. „Kdybych se měla prezentovat jako dokonalá, musela bych ořezat velkou část své osobnosti. Takže jsem to začala zkoušet, nejdřív jemněji, a když jsem zjistila, že to funguje, dovolila jsem si experimentovat víc,“ popisuje v podcastu Hlas Heroine.

Podívejte se na rozhovor s Olgou Vlachynskou v podcastu Hlas Heroine na Youtube.

Sebevědomí se u ní projevuje například tak, že otevřeně sdílí věci, za které by se jiní lidé možná styděli. „Je to strategie, ale i forma sebepřijetí. Když člověk přijme své stinné stránky, může se mít rád celistvěji. Ne jako dokonalý, ale i se vším tím bordelem, co si nese,“ vysvětluje Olga Vlachynská, tvář z obálky dubnové Heroine. Uvnitř čísla píše například o tom, jak se jí ráno nedaří vstát z postele, v duchu se dohaduje s „naleštěnými insta pizdami“ nebo prokrastinuje. I to jsou v jejím případě projevy ADHD.

Moderátorka Ilona Kleníková s Janou Ustohalovou a Šárkou Portešovou
Foto: Tomáš Cetkovský/Studio Podcast, Šárka Portešová

Je mimořádně nadaná a propadala z matematiky. Školy nadání dětí nerozpoznají, naopak je často ničí

Podcasty

„Moje sebevědomí je možná vysoké, ale křehké. A bohužel stojí na ramenou mnoha mužů. Do velké míry jsou to právě muži v mém okolí, kteří mě oceňují. Díky nim jsem schopná jít do světa a postavit se za nějaké věci. Ta zpětná vazba mě pak tolik neskopne,“ uvažuje. Proč je pro ni právě uznání mužů obzvlášť důležité, si poslechněte v podcastu.

Že má ADHD, zjistila až ve sedmatřiceti letech. „To je docela vtipný. To přerámování mi přinesla moje klientka, která mi řekla: ‚To je neskutečný, že tady ten můj chaos a to všechno, co na vás vybaluju za informace, zvládáte, že jste schopná to vstřebávat a pak se v tom zorientovat a pracovat. Vy určitě máte taky ADHD.‘ A říkala mi to pak ještě jedna kamarádka s ADHD. Ono se říká, že ADHD je trošku pyramid scheme – když člověk získá tu diagnózu, tak ji potom rozdává lidem okolo,“ směje se Olga Vlachynská. 

„Takže takhle to bylo i u mě. Začala jsem se nad tím zamýšlet. Je to docela paradoxní – bylo mi v té době 37 a jsem vystudovaná psycholožka. Začaly mi do sebe zapadat ty puclíčky daleko líp a začala jsem se v tom intenzivně nacházet,“ vypráví hostka první epizody nové série podcastu časopisu Heroine. Vysvětluje také, proč nepotřebuje oficiální diagnózu a proč pochybuje o úrovni české klinické psychologie.

Vedle rozhovoru s Olgou Vlachynskou jsme se v nové epizodě podcastu Hlas Heroine zaměřili také na to, co nás v redakci tento týden naštvalo – a co naopak potěšilo. Výsledkem je překvapivě hluboký i zábavný výlet do světa digitální krásy, nerealistických očekávání a spravedlnosti na druhý pokus. Šéfredaktorka Heroine Michaela Kramárová, redaktorka Heroine.cz Gabriela Knížková a moderátorka Ilona Kleníková rozebírají možné důsledky zprávy, že módní řetězec H&M začal v kampani používat modelky vygenerované pomocí AI. A některé z nás přepadla lehká digitální panika. „Poslední dobou na Instagramu neustále vyskakujou profily holek, který jsou AI generovaný a mají pas velikosti Barbie. Strašně se to teď rozšiřuje,“ vypráví Gabriela Knížková.

Sledujte podcast Hlas Heroine na Spotify.

Už grafické retuše v tištěných časopisech dělaly paseku v našich hlavách a nárocích na to, jak si myslíme, že máme vypadat. Instagramové filtry jsou nyní všude. A co s vnímáním krásy a svých těl udělají výtvory umělé inteligence? Poslechněte si redakční mudrování o generovaných modelkách v podcastu Hlas Heroine.

Epizoda přináší i dobrou zprávu. „Potěšilo nás, že policie znovu zahájila stíhání Dominika Feriho v dalším případu,“ říká Gabriela Knížková. „Možná to není radost v klasickém slova smyslu, ale aspoň náznak toho, že se věci hýbou. A že se některé příběhy nezametou pod koberec.“ Je to sice dobrá zpráva, ale stejně jsme z ní trochu naštvané.

Celý podcast najdete na YouTube kanále časopisu Heroine, na Spotify nebo na Apple Podcast.
Dejte nám vědět, jak se vám nový podcast líbí, a také, co naštvalo nebo potěšilo vás. My to pak v podcastu rozebereme. Tvořte obsah Hlasu Heroine s námi!

Co v podcastu také uslyšíte:

  • 3:30 Jak velké je sebevědomí Olgy Vlachynské
  • 9:05 Jak se Olga dokázala sama přijmout i se svými nedokonalostmi
  • 12:20 Co pro ni znamená zpětná vazba random paní z internetu
  • 15:58 Co si myslí, když někdo bagatelizuje ADHD, že to má dneska už úplně každý
  • 19:33 Jaký je rozdíl mezi diagnózou ADHD a identitou ADHD
  • 21:05 Jak se jí nepodařilo napsat knihu
  • 29:06 Kde je hranice mezi zájmem o duševní zdraví a psychologizováním
  • 32:25 Co poradila svému manželovi, než šel do pořadu Zrádci
  • 36:25 Co nás v redakci Heroine tento týden naštvalo
  • 46:33 Co nás potěšilo
  • 50:35 Zapojte se s námi do výzvy Heroine – vyzkoušejte mikro feminismus
Popup se zavře za 8s