Pravidelný komentář Jany Shemesh pro Denník N si tento týden vzal do hledáčku problematickou milost, kterou udělil končící americký prezident Joe Biden vlastnímu synovi. Věnuje se také boji čínských žen za kvalitní menstruační pomůcky, odškodnění obětí nedobrovolné sterilizace, příběhu Izraelky Einav Zangauker a novému seriálu z právnického prostředí.
Rodinu odcházejícího amerického prezidenta Joea Bidena poznamenalo několik tragédií, které vysvětlují, proč své děti slepě chrání.
Nejprve přišel při autonehodě o svou první ženu a malou dceru, přičemž v autě byli i jeho dva synové. Ti naštěstí přežili, ale utrpěli vážná zranění.
Jeho prvorozený syn Beau onemocněl v dospělosti rakovinou, které před devíti lety ve věku 46 let podlehl.
Druhý syn Hunter se dostal do problémů se zákonem, když zatajil svou drogovou závislost, když si kupoval zbraň, a lhal v daňovém přiznání. Za to byl postaven před soud a krátce před rozhodnutím o trestu mu otec udělil bezpodmínečnou milost za trestné činy spáchané v letech 2014 až 2024.
Učinil tak s odůvodněním, že všechny problémy se zákonem měl Hunter jen proto, že je jeho syn. Právní experti tvrdí, že za podobný delikt související s nákupem zbraně se lidé téměř nikdy nedostanou před soud, ale u daňových trestných činů to tak jednoznačné není.
Biden dlouhé měsíce tvrdil, že svého syna nikdy neomilostní. To však bylo během volebních kampaní – nejdřív jeho, později Harrisové. Nyní je všechno jinak: volby vyhrál Trump, který Bidenovy označuje za zločinecký klan a z Hunterových prohřešků udělal velké téma.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!