Zeptali jsme se: Jak byste motivovaly ženy k tomu, aby svou finanční situaci začaly řešit co nejdříve? Aby myslely na stáří dřív, než přijde důchod? V kolika letech ideálně začít – a jak?
Markéta Jelínková
portfolio manažerka Amundi
Ženy by měly začít řešit své finance na stáří co nejdříve. Jednou z možností může být investování, u kterého platí, že čím dříve začnou, tím lépe. Čas jim totiž dává příležitost využít kouzla složeného úročení a vybudovat si stabilní finanční polštář. Investovat mohou již od malých částek, důležitá je pravidelnost, která jim pomůže vyrovnat se s výkyvy na trhu.
Investování ale není pouze prostředek k zajištění na důchod. S dostatečně velkou finanční rezervou mohou ženy předcházet nepříjemným situacím, do kterých se během svého života mohou dostat. Finanční nedostatek může přijít neočekávaně, a proto je důležité budovat si rezervu pro případy, jako je ztráta zaměstnání, nemoc či neočekávané výdaje.
Investice mohou být také prostředkem k získání finanční svobody. Není to jednoduchý úkol, ale rozhodně není nemožný. Díky finanční svobodě mohou ženy nejen pokrýt své nezbytné životní náklady, ale také se více věnovat věcem a aktivitám, které je skutečně baví a naplňují.
Klíčem k úspěchu je kvalitní investiční plán. Ten může být velmi individuální s ohledem na příjmy, výdaje, investiční horizont, rizikový profil a finanční cíle investora. Možností je ale spousta. Nejdůležitější je začít. Pokud si nevíte rady, vždy se můžete obrátit na odborníky, kteří vám s financemi pomohou.
Sandra Bönischová
marketingová ředitelka společnosti Investika
Pro ženy je podle všech dostupných dat budování dostatečné finanční rezervy na stáří ještě důležitější než pro muže. V průměru totiž vydělávají o 18 % méně než muži a jejich pracovní kariéra je kratší vzhledem k tomu, že jsou to z 98 % ony, kdo čerpá rodičovskou dovolenou. Průměrný důchod žen je tak v průměru o 12 % nižší než u mužů.
Aby si ženy přilepšily k důchodu od státu, který jim bude kvůli stárnutí populace pokrývat stále menší část životních nákladů, musí si začít na penzi odkládat již ve chvíli, kdy začnou vydělávat. Klíčové je začít co nejdříve, a to s jakoukoli částkou, aby bylo možné těžit z dlouhého investičního horizontu. Ten pomáhá zvyšovat roli zhodnocení na celkové naspořené sumě a naopak snižovat podíl vlastních prostředků, které je nutné odložit. Investovanou částku by měla žena podle mého názoru v průběhu svého aktivního života zvyšovat s růstem příjmu, aby tvořila stále zhruba stejný podíl na jejím výdělku, například 10 %.
Za výborný nástroj na přilepšení k důchodu považuji nový, daňově zvýhodněný dlouhodobý investiční produkt (DIP). Ten oproti penzijnímu spoření přináší například možnost vlastního výběru investičního nástroje. Do DIP lze také odkládat nepravidelně či spoření kdykoli bez sankcí pozastavit.
Lucie Simpartlová
ředitelka Partners investiční společnosti
Obecně by se už děti na základní škole měly učit finanční gramotnosti, měly by vědět, že je třeba vytvářet rezervy. Není žádný rozdíl mezi ženou a mužem, ženy se nemohou spoléhat na to, že je zabezpečí muž. Rezerva slouží k pokrytí všech nenadálých potřeb a z dlouhodobého hlediska směřuje k zabezpečení na stáří. Hlavní motivací by mělo být přijetí faktu, že není možné spoléhat se na stát, že nás zvládne v důchodovém věku dostatečně zajistit. Je to stejná samozřejmost, jako preventivní návštěva lékaře – tohle je také prevence.
Podílové fondy jsou nejjednodušší cestou, jak začít investovat. Není třeba řešit, jakou akcii či dluhopis pořídit, to za nás udělá portfolio manažer, stačí si zvolit investiční strategii – konzervativní, vyváženou či dynamickou. Možnost investovat začíná na nízkých částkách okolo 500 korun.
Ideální je investovat pravidelně, tím se eliminují výkyvy na kapitálových trzích. Velkou výhodou je možnost platbu vynechat, nebo naopak navýšit. A kdy začít? Co nejdříve, to znamená, jakmile má žena nějaké příjmy nebo třeba prostředky od rodičů či prarodičů.