Pro mnoho majitelů bytů bývá ohlášení trvalého bydliště nájemníkem velkým strašákem. Proto se často uchylují k zákazu zřízení trvalého bydliště nájemce přímo ve smlouvě. Je takovéto ustanovení ale vůbec právně akceptovatelné?
Mít v bytě zřízené trvalé bydliště je praktické hned z několika důvodů:
Pozor! Občan České republiky či cizinec s povolením k trvalému pobytu může mít v rámci ČR pouze jedno trvalé bydliště.
Nezřídka teda častá nevůle majitelů s ohlašováním trvalého bydliště v bytech k pronájmu zájemcům komplikuje hledání bydlení.
Jednoduše nemůže. Pronajímatelé se často domnívají, že mohou zápisu trvalého pobytu zabránit, případně že jej mohou svévolně kdykoliv zrušit. Nájemce s platnou nájemní smlouvou však svolení od majitele bytu nepotřebuje a může si tak svoje trvalé bydliště převést. České úřady mají dokonce povinnost žádosti o převod vyhovět i v případě, že smlouva obsahuje ustanovení o nesouhlasu majitele bytu s tímto převodem.
Pokud bydlíte ve spolubydlení nebo v družstevním bytě, máte zřejmě smlouvu podnájemní. Narozdíl od nájmu, v podnájmu budete souhlas majitele bytu se zřízením trvalého pobytu potřebovat.
Pokud majitel souhlasí, je nutné s sebou na úřad vzít podnájemní smlouvu a úředně ověřené písemné potvrzení majitele bytu o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého bydliště. Případně stačí, že s vámi majitel zajde na úřad, a svůj souhlas potvrdí ústně.
Pokud vlastníte byt, který pronajímáte a chcete si být jisti, že ve smlouvě máte jen platné ustanovení, můžete použít vzor podnájemní smlouvy.