Udržitelnost už dávno není pouze trend, který jednou pomine. K přírodě šetrné návyky se pomalu, ale jistě stávají součástí našich každodenních životů – krok za krokem, ve velkých i malých rozhodnutích: od toho, co jíme, přes to, co nakupujeme, až po to, jak se chováme vůči naší krajině. Dnes už téměř ¾ rodin říká, že žijí vědomě udržitelně. A zbývající čtvrtina? Stále má obavy, že je odpovědné chování složité, drahé nebo že jejich malé kroky stejně nic nezmění. Ale pravda je jinde…
Podle aktuálního průzkumu Generali České pojišťovny a agentury Ipsos jsou naše pohnutky jasné. Pro 70 % českých rodin je hlavním důvodem budoucnost jejich dětí a vnoučat – chtějí jim předat planetu v dobrém stavu.
Druhým významným motivem jsou finance. Ačkoli mnozí vnímají udržitelnost jako nákladnou, více než polovina rodin zjišťuje, že jim udržitelnost přináší úspory. „Dodržování udržitelných návyků může domácnostem přinést úsporu v řádu několika tisíc korun ročně,“ říká Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti z Generali České. „Například efektivní hospodaření s potravinami nebo zodpovědné využívání zdrojů jsou maličkosti, které se ale ve výsledku mohou výrazně projevit na běžných výdajích každé domácnosti,“ pokračuje Nováčková.
Aby se nám udržitelnost tzv. dostala pod kůži, je potřeba, aby se stala součástí našich dní, a nebyla pouhým předsevzetím, kterého se brzy vzdáme. Jak toho dosáhnout? Stačí dělat menší, ale pravidelné k přírodě šetrné kroky. Dobrou zprávou je, že se to českým rodinám daří plnit.
Podle průzkumu má alespoň jeden udržitelný návyk každá rodina. Nejdostupnější kroky k udržitelnosti jsou často ty, které české rodiny už dělají. Data ukazují, že 85 % rodin pravidelně třídí odpad a stejný počet nezapomíná zhasnout, když odchází z místnosti. Téměř 8 z 10 domácností přešlo na úsporné LED osvětlení, které šetří jak planetu, tak rodinný rozpočet.
„Každý krok k udržitelnosti je důležitý – ale musí po něm následovat další. Dobrým měřítkem účinnosti takových kroků je spočítat si uhlíkovou stopu: tam teprve poznáme, jestli naše snahy směřují tím nejpotřebnějším směrem – často je to spotřeba tepla nebo způsoby dopravy,“ popisuje Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica, která se zaměřuje na ochranu přírody, krajiny a životního prostředí.
Pro mnoho rodin není udržitelnost jen o třídění odpadu. Stále více z nich přemýšlí dopředu a odpovědné chování promítají do každodenního fungování svých domácností. Výzkum Generali České ukázal, že 37 % domácností využívá dešťovou vodu, téměř třetina (32 %) kompostuje kuchyňský bioodpad a 22 % investovalo do kvalitnějších oken, která lépe izolují. Tyto změny přinášejí dvojí benefit – kromě ekologického dopadu jsou znatelné i v rodinném rozpočtu.
Co se týče obnovitelných zdrojů energie – zejména solárních panelů – ty zatím nejsou v českých domácnostech běžné. Hlavní překážkou zůstávají počáteční náklady a u bytových domů také složitější schvalovací procesy. Dobrá zpráva pro všechny, kdo o této investici uvažují: doba návratnosti takových řešení se výrazně zkracuje. Stát navíc nabízí atraktivní dotační programy a pojišťovny – včetně Generali České – přicházejí s produkty, které tato udržitelná řešení umí pojistit.