„Dobrý den, tady váš bankovní poradce. Okamžitě nám sdělte své bankovní údaje a heslo do internetového bankovnictví, váš účet je jinak v ohrožení.“ To je věta, kterou od svého skutečného bankovního poradce nikdy neuslyšíte. Přesto se takové falešné telefonáty stále dějí a lidé kvůli nim přichází o peníze.
Podvodníci se neustále přizpůsobují a vymýšlí nové způsoby, jak z lidí vylákat úspory. Poradíme vám, jak na podvodníky vyzrát, na co si dávat pozor a jak nekalé praktiky včas odhalit a nenaletět jim.
Podvodníci ve snaze vylákat z lidí peníze se nezaleknou žádné praktiky. Jedním z jejich posledních způsobů, jak z obětí vymámit úspory, je právě vishing.
Pojem vishing v sobě kombinuje anglická slova „voice“ a „phishing“, která můžeme volně přeložit jako „hlasový phishing“. Jde o metodu sociálního inženýrství, kdy se útočník snaží manipulativními praktikami z obětí vylákat peníze.
Podvodné e-maily doplňují falešné telefonáty, kdy se pachatelé nebojí použít nátlak a zastrašování.
Často jich také na podvodu pracuje víc a jeden se může představit jako pracovník banky a druhý pak jako příslušník policie, který celý vymyšlený scénář potvrdí.
Citlivé informace o bankovním účtu po vás nikdy žádný zaměstnanec banky nebude po telefonu vyžadovat. Jakmile se ozve kdokoli podezřelý, okamžitě hovor ukončete.
Jak se říká, „zní to až moc dobře, aby to byla pravda“. Pokud na vás vyskočí až příliš lákavá nabídka na nezvykle vysoké zhodnocení peněz nebo neuvěřitelně výhodné investice, zbystřete.
Podvodníci totiž často lákají lidi na nabídky, které na první pohled vypadají velmi výhodně a jednoduše.
Stačí se registrovat, vyplnit osobní údaje a nainstalovat program do počítače, který všechnu práci odvede za vás. Takový případ se stal letos v červnu, kdy podvodníci na Zlínsku vylákali z několika lidí a firem přes 4 miliony korun.
Fíglem podvodníků je právě zmíněný program. Ten sloužil jen k tomu, aby se útočníci dostali přes vzdálený přístup do počítačů svých obětí.
Program jim umožnil i přístup do internetového bankovnictví. Pak už jim nic nebránilo převést si peníze na svůj účet. V některých případech si na údaje svých obětí sjednali i půjčku.
Podezřelou aktivitu hlaste své bance – zavolejte na infolinku své banky v případě, že máte podezření, že jsou vaše finance v ohrožení.