Mít půjčku, nebo alespoň zkušenost s úvěrem, je v dnešní době běžným faktem. Přes 80 % české populace měla v minulosti minimálně jednu půjčku. Každý desátý se zachová rizikově a půjčku si sjedná. Je dobře, že lidé často využívají úvěrových možností? U koho je toto chování opravdu zbytečné?
Finanční problémy jsou rozšířené a ne každý si zvolí to správné řešení. Banky eliminují žadatele na rizikové a spolehlivé. Ti, kteří by na bankovní půjčky dosáhnout neměli, nesplní podmínky k získání. Řešení však nabízí nebankovní sektor, který požadavky na žadatele neřeší. Zdravý rozum a nevyhnutelnost potřeby by měla u potenciálních dlužníků být zásadní.
Osobám, které nemohou nebo nechtějí doložit výši svých pravidelných příjmů a chtějí si zažádat o půjčku, nezbývá nic jiného, než vyhledat nebankovního poskytovatele. Půjčka bez doložení příjmů není ničím neobvyklým. Jedná se o častý finanční produkt nebankovních společností.
Banka vždy ověřuje příjmy a žadatel je povinen doložit výdělky pomocí mzdového výměru nebo výpisu z běžného účtu. Tím pádem by na půjčku neměli dosáhnout ti, kteří mají nízké nebo nulové příjmy. V nebankovním světě toto pravidlo neplatí. Vychází vstříc těm, kteří nejsou schopni tuto podmínku splnit.
Získat další úvěr a snažit se vykrýt ten předchozí. Přesně tomu se říká dluhová past. Splácení dluhů dalšími dluhy vede k neudržitelné a neefektivní cestě. Může se zdát, že půjčka v exekuci je nesmyslná, nebo dokonce nemožná. Pro některé osoby je však opak pravdou. Trh finančních produktů totiž nabízí u tuto cestu.
Pro ty, kteří ještě v exekučním řízení nejsou, jsou nabízeny půjčky pro lidi v insolvenci. Jeden i druhý finanční produkt neřeší finanční situaci a ba naopak prohlubuje zadlužení. Nebankovní sektor však nabízí i tyto úvěry, ani insolvence u půjčky nevadí, a zadlužení tak dosahují na potřebné další finance. Banka si ovšem každého klienta ověřuje v rejstříku dlužníků. V případě, že je u žadatele nesplacená pohledávka, na novou nemá nárok.
I přesto, že bankovní instituce nabízí nižší úrokové sazby, podmínky jsou striktní a neoblomné. Nebankovní sektor na tuto skutečnost reaguje a za vysokou dostupnost se skoro stoprocentní schvalovatelností si požaduje vyšší úrok za zápůjčku. Ověření poskytovatelé nebankovních půjček však nabízí vhodné produkty s rozumnou sazbou.
Prostudovat si poskytovatele je první krok k úspěšnému sjednání. Zatímco půjčka od lichváře přináší nepřiměřené přeplacení poskytnutých peněz, nebankovní sektor požaduje rozumný úrok za podstoupení rizika ze strany žadatele. Na požadavky kladného vyřízení půjčky od lichváře a v nebankovním sektoru tak dosáhne nezaměstnaný i dlužník. Včasné splácení je však stále základem k tomu, jak s půjčenými penězi obstát.