přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

„Náplavou“ na venkově. Jak jsem svým kohoutem nechtěně týrala celou vesnici

Ne každý touží po světlech velkoměsta, někomu jsou prostě bližší hluboké lesy a louky za domem. Na venkov se tak často stěhují takzvané náplavy, které občas ani nevědí, co mají chtít dřív. Jednou z radostí venkovského života pro ně může být i chov domácí zvěře. Například slepic – a taky kohoutů. O tom, že to nemusí být taková idylka, jak se na první pohled může zdát, píše pro Heroine.cz Milena Toman.

Mým snem byl kurník, pár hezkých slepic a kohout, který nás každé ráno bude harmonicky budit.Foto: Shutterstock

„Muselo to přijít – syn odešel do lesní školky a já, navyklá na poměrně hektický režim, jsem začala na domečku pociťovat něco jako syndrom prázdného hnízda,“ píše Milena Toman, která před několika lety přesídlila z města na vesnici. „Začala jsem snít o tom, že by se v nedotčeném koutu naší zahrady krásně vyjímal kurník, pár kousků isa brownek a kohout, který každé ráno svým harmonickým kokrháním krásně zastoupí naše iPhony.“ Jak řekla, tak udělala, a na internetu si pořídila šest slípek a k nim překrásného kohouta jménem Dominant. Jako dítě z rozvedené rodiny chtěla slepičkám dopřát partnerský život. 

Původní představa byla stejně barvotisková jako obvyklé mentální obrazy života na moravské vsi. Chytré knihy totiž tvrdily, že kohout udržuje svoje slepičky v pohodě a pospolitosti a tím pochopitelně zvyšuje wellbeing hospodáře. Realita ale nemohla být odlišnější. „Kohout si malinko spletl roli a místo toho, aby hlídal slípky, se jal chránit úsek od našeho domu až k ceduli, tudíž zhruba celou vesnici. Vadily mu děti, několikrát vyhnal pošťačku a my jsme pak našli předplatné Respektu vhozené v poli, nesnášel kurýry Rohlíku a co bylo nejhorší, začali jsme mu vadit i my,“ popisuje Milena Toman trápení s Dominantem. „Třesoucíma rukama jsem všechny sousedy obvolala, omlouvala jeho chování, sváděla to na vzbouřené hormony a doufala, že se kohout brzy uklidní. Jenže když jsem pak v autě musela začít vozit hrábě, abych se vůbec dostala do domu a z domu, a když už nás pár týdnů ani jednou nenavštívili sousedi a synovi kamarádi, naznali jsme, že kohout musí z domu pryč.“

Jak se nejlépe zbavíte kohouta? Na koho zbyde ta nejnepříjemnější práce? Co by na to asi řekl Sigmund Freud a jeho následovníci a co absence kohouta udělá s osiřelou „slepičárnou“? Přečtěte si na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s