konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Jak si hrát s dítětem a jak pomoci ženě s péčí. Kurzy pro táty pomáhají mužům být lepšími otci

Příchod dítěte do rodiny, obzvlášť dítěte prvního, často s oběma rodiči pořádně zamává. Zejména novopečení otcové někdy tápou, protože nevědí, co se od nich vlastně očekává. Stačí, když domů přinesou dost peněz? Nebo od nich blízcí potřebují něco jiného? Odpovědi, vzory a podporu mohou najít na kurzech pro táty.

„Ženy někdy řeknou: tak se starej. Ale muži nevědí, jak se mají starat. Nikdo je to neučil," říká David Škrobánek z projektu Dobrý táta.Foto: Shutterstock

„Jediný, kdo si bude pamatovat, žes byl dlouho v práci, jsou tvoje děti. To mi řekl Petr Suchý na našem sezení a já si to později často připomínal,“ popisuje Pavel Jurka, dnes otec desetileté dcery. Když byla malá, vyhledal kurzy Petra Suchého z projektu Tátohraní a snažil se najít lepší balanc v tom, jak zvládnout roli živitele rodiny, a zároveň se víc zapojit do péče o děti. Navštívil napřed jednorázovou konzultaci, postupně se do aktivit v projektu zapojoval víc. S dcerou se aktivně snažil trávit čas a vlastně ho i mrzelo, že se kvůli rozjetému projektu v práci nemohl s manželkou vystřídat na rodičovské.

Větší zapojení otců do výchovy dětí má podle výzkumů pozitivní vliv na ně samotné, na děti i stabilitu rodiny. K tomu, aby se muž dokázal stát dobrým otcem, ovšem potřebuje vzory a podporu – a to v Česku nabízejí kurzy. Kromě Tátohraní je to Táta na roztrhání od Ligy otevřených mužů nebo kurz Táta na startu, který pro nastávající nebo čerstvé otce vytvořil David Škrobánek, bývalý vrcholový manažer a zároveň otec pěti dětí. Nedozvědí se v něm, jak dítě vykoupat nebo přebalit, ale spíš to, jak se změní jejich život a co od nich potřebuje jejich partnerka. „Ženy někdy řeknou: tak se starej. Ale muži nevědí, jak se mají starat. Nikdo je to neučil. Jejich tátové chodili do práce vydělávat peníze a pak do hospody,“ popisuje Škrobánek časté případy, s nimiž se na kurzech setkává. Zároveň mužům vysvětluje, jak si v tomto věku mohou začít s dítětem budovat vztah a jaké benefity to má do budoucna. Tátové, kteří chodí na takový kurz, jsou ti, kteří to chtějí dělat jinak, ale potřebují trochu vedení, a navíc ještě mohou ve svém okolí čelit předsudkům.

Myšlenku kurzů pro táty oceňuje i terapeutka Eliška Remešová. Všímá si, že otcové, kteří navštěvují předporodní kurzy, se více zapojují do péče o novorozence. Nejdůležitější podle ní je, aby si každý muž našel informační zdroj, který mu pomůže se v otcovské roli orientovat. Kdo nebo co takovým zdrojem může být? Jsou kurzy pro otce vyhledávané? A pomáhají rodinám různá opatření, která zavádějí firmy? Přečtěte si na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s