Přirozený pohyb je důležitou součástí zdravého dětského vývoje. Dnešní doba mu ale příliš nenahrává. Otestovali jsme pro vás německé balanční pomůcky Stapelstein, které to dokážou hravě napravit.
„Jeee, mami, co to je?“ Ptá se čtyřletá dcera s nadšeným údivem, když rozbaluji duhový set šesti kamenů Stapelstein a confetti balanční desku. „To jsou balanční kameny a deska. Můžeš na nich zkoušet, jestli udržíš rovnováhu, přeskakovat z jednoho na druhý, postavit z nich věž nebo cokoliv jiného, co tě napadne,“ vysvětluji dceři a přemýšlím, co dalšího by s nimi mohla dělat. Jak se vzápětí ukáže, nebude to vůbec potřeba. Než odnesu obaly do koše, už v jednom z kamenů sedí, houpe se ze strany na stranu a sama uvažuje, co by s nimi tak ještě vyvedla.
Tuším, že to bude trefa do černého. Duhové hračky zbožňujeme, a když se po nich dá ještě skákat, chodit a dají se stavět, tak je radost dvojnásobná. A taky, že ano. Během týdne dcera balanční kameny a desku zapojí snad do každé ze svých her, nehledě na to, že po nich chodí, poskakuje a válí se pokaždé, když kolem nich projde. Největší radost ovšem přišla, když zjistila, že si je může vzít i do vany nebo na zahradu, rázem se z nich staly lodičky i mističky.
Výrobce uvádí, že Stapelsteiny mají přinášet více pohybu a kreativního myšlení do každodenního života dětí a pomáhat proměnit jakýkoliv prostor v dobrodružnou hernu. Souhlasím. Svůj účel kameny plní opravdu dokonale. Už dlouho se nestalo, že by dceru nějaká hračka zaujala natolik, že by si s ní sama opakovaně hrála tolika různými způsoby.
Radost ale balanční kameny nepřinesly jen dětem. Musím přiznat, že dostatek zábavy jsme si užili i my dospělí, když jsme zkoušeli, kdo udrží balanc nejdéle, nebo jsme po kamenech museli utíkat před lávou. A zrovna nás s dětmi napadla nová hra – procvičujeme skákání a zároveň barvy v angličtině.
Ještě bych pro úplnost dodala, že děti se kameny umějí opravdu nadchnout, a to u mnohých z nich znamená, že začnou řádit. Takže pozor na ostré stoly a křehké předměty, což by ale tak jako tak mělo být v případě malých potomků samozřejmostí.
Barevné stohovací kameny Stapelstein se vyrábějí v německém městě Chemnitz z lehčeného polypropylenu, který se používá v leteckém a automobilovém průmyslu. Díky tomu jsou opravdu lehké. Váží zhruba 180 gramů, takže si s nimi snadno poradí i menší děti, jejichž rodiče zároveň ocení, že kameny nemají žádné ostré hrany. Na druhou stranu dost snesou – prý až 180 kilogramů.
Velkým plusem je jejich velikost (v průměru mají zhruba 35 centimetrů) a skladnost, kterou ocení hlavně rodiče v menších bytech. Díky zajímavému tvaru a decentně sladěným barvám jsou vlastně i hezkým doplňkem v interiéru.
Rodiče potěší i fakt, že proces výroby Stapelsteinů se obejde bez toxických látek. Kameny i desky jsou 100% recyklovatelné, odolné vůči UV záření, vodě i slinám. Děti jednoznačně nadchne, že jsou pomůcky v barvách duhy. Kameny se dají koupit jednotlivě, jeden vychází zhruba na tisícovku, nebo v sadě, kdy vyjdou o trochu levněji. Dokoupit se dá i balanční deska.
Balanční kameny Stapelstein vymyslel mladý pár ze Stuttgartu – produktový designér Stephan Schenk a Hannah König, která se ve stejnojmenné firmě stará o marketing a vedení týmu. Na počátku všeho byla snaha Stephana Schenka vyřešit obecně známý, avšak málo řešený problém – nedostatek přirozeného pohybu dětí.
„Studie mnohokrát potvrdily, že dnešní děti mají málo přirozeného pohybu. Nic moc se s tím ale nedělá. Stephanovi tohle téma přišlo opravdu důležité, a tak se rozhodl, že děti motivuje k pohybu tím, že vymyslí nástroj, který jim umožní aktivní hru s otevřeným koncem,“ vysvětluje vznik podnikatelského nápadu spoluzakladatelka firmy Stapelstein Hannah König a pro kontext doplňuje, že otec Stephana Schenka byl učitelem tělocviku, takže téma pohybu bylo v jejich rodině na denním pořádku. Důležitost pohybu v životě navíc od dětství chápal i kvůli sestře, která má zdravotní hendikep.
Podnikatelský příběh rodinné firmy se začal psát v roce 2019. Úspěchu předcházely měsíce studia odborné literatury, navštěvování školek a škol a zkoumání dětské potřeby hýbat se. Pak přišla výroba prvních prototypů, testování s dětmi i pedagogickým personálem, vylepšování a představování produktů veřejnosti. „Asi nejtěžší na tom všem bylo popsat lidem funkcionalitu produktu, který ještě neznají. Lidé často potřebují věci onálepkovat, dát jim přesně vymezenou funkci, ale to Stapelstein nemá,“ vysvětluje Hannah König.
Dnes jsou Stapelsteiny na trhu čtvrtým rokem a získaly si děti i rodiče ve většině zemí Evropy, v Austrálii, Japonsku a Jižní Koreji. „Celosvětově jsme prodali přes dva miliony kamenů. V loňském roce jsme měli obrat dvanáct milionů,“ přibližuje úspěchy mladé firmy König, která je sama nadšenou uživatelkou produktu. „Kameny jsme sice primárně vymýšleli pro děti, aktivními uživateli jsme ale i my sami. Během práce je využíváme jako dynamickou židli, často stojíme u stolu i na balanční desce. Využíváme je i po bytě místo stoličky nebo jen jako designový prvek,“ přiznává s úsměvem spoluzakladatelka firmy.
Na otázku, z čeho mají s přítelem ve svém podnikání největší radost, si hned vzpomene na své malé zákazníky. „Vidět, jak si děti s kameny Stapelstein opravdu vyhrají, je pro nás tou nejkrásnější odměnou. Dostáváme krásnou zpětnou vazbu na sociálních sítích, vidíme fotky a videa od našich zákazníků a sledujeme, jakými způsoby náš produkt využívají. Největším úspěchem pro nás je, že se Stapelstein stává opravdovou součástí života rodin,“ zamýšlí se skromně Hannah König.
Už z produktu je jasné, že firma Stapelstein žije pro společenskou zodpovědnost. Ta je pro ni prioritou i tam, kde to zákazníci a zákaznice nevidí. Společnost pracuje na principech tzv. účelové ekonomiky – v podnikání spojuje hodnoty jako třeba inovace, ekologie či vytváření pozitivního pracovního prostředí. „Je to v naší DNA a jako společnost, která svým produktem cílí na děti a rodiny, cítíme obzvlášť vysokou míru odpovědnosti za to, jak bude svět jednou vypadat a jak se v něm bude dalším generacím žít,“ vysvětluje Hanah König, odkud se vzala touha dělat věci společensky zodpovědným způsobem.
Sympatické je i to, že jako jeden z mála výrobců dětského zboží Stapelstein zásadně nevyužívá dětské obličeje v marketingu. „Od začátku jsme používali fotky bez dětí nebo dětských tváří. Jsme přesvědčeni, že soukromí dětí by mělo zůstat zachované do té doby, než budou schopny samy rozhodovat,“ říká Königová a doplňuje, že je to podmínkou i ve spolupráci s influencery.
Ani přes velké úspěchy se Stapelstein nechystá usnout na vavřínech. „Chceme rozšířit téma aktivní hry se Stapelsteiny do světa a přivést další rodiny k pohybu,“ nastiňuje Hana König plány na další expanzi a dodává, že jejich velkým snem je vytvoření konceptu vlastní školky.
Stapelsteiny jsou přesně tím typem „hračky“, které nakupuji opravdu ráda. Jednak proto, že jsou rozvojové, v tomto případě rozvíjejí kreativitu, kognitivní schopnosti a motorické dovednosti, a pak taky proto, že si s nimi vyhraje nejen nejmladší dcera, ale i její starší sourozenci, a nakonec i my rodiče. I když je pořizovací cena trošku vyšší, těší mě, že to není jedna z těch hraček, která sice na první pohled nadchne, ale za pár dní, nejpozději za měsíc, se bude válet pod postelí a nikdo už si na ni nevzpomene. Troufám si říct, že tohle bude děti bavit hodně dlouho. A pokud je to třeba někdy jen na nějakou dobu omrzí, tak se nechám inspirovat zakladateli a udělám si z kamenů balanční židli k počítači nebo designovou dekoraci.