Dneska se podíváme na otravnou diagnózu, kterou si mohou uhnat jak kancelářské krysy, tak například hudebníci. Na příčinu se ale přijde v pouhých 50 % případů. Takže jí může trpět téměř každej a ještě k tomu bůhví proč. Syndrom karpálního tunelu.
Takže nejdřív – co to je. Karpální tunel je úžina v zápěstí, kudy se vedou nervy, drobné cévy a vazy z předloktí do dlaně. Pokud dojde na tomto místě z jakéhokoliv důvodu k otoku, začne to odnášet takzvaný střední nerv, a vy to pak pociťujete jako oslabenou citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, klidně i v klidovém režimu a často v noci.
Příčiny jsou všelijaké – od zlomenin a popálenin přes hru na hudební nástroje a práci s počítačem až po vlivy hormonální, například při těhotenství či menopauze. Syndrom karpálního tunelu trápí ženy více než muže asi v poměru dva až čtyři ku jedné a objevuje se zhruba mezi 40 a 60 rokem. Dominantní končetina bývá postižena častěji a dříve.
Tímto mizerným a ničemným syndromem sice netrpím, ale to mi nebránilo pro vás natočit vyšetření, díky kterému neurolog tuto diagnózu potvrdí či vyvrátí: vyšetření elektromyografické. Je to velmi prosté, pomocí elektrod se změří odpověď na podráždění a rychlost vedení vzruchu nervem. Některé lidi by mohlo znervóznit, že do nich bude poušten elektrický proud, avšak vězte, že se jedná o napětí jen v desítkách mA a celé je to spíš sranda než bolest. Výsledky znáte hned, což je taky fajn.
Takže. Laskavě. Pokud třeba přilíš často klikáte na myšku, nebo jste nějaký šmidlikáči, a nebo procházíte hormonálními změnové a začne vás brnět hnát, alou k doktoroj! Tohle vonemocnění se totiž může zhoršit až tak, že bude potřeba chirurgický zákrok a to nechcete, jelikož je s tím akorát jebání - stehy sem, pak zase ven, kontrola zde, kontrola onde. Takže je s výhodou podchytit ho včas a řešit konzervativně - ruku šetřit, dlahu nasadit, možná kortikoidy nechat píchnout, rozsáhlé jsou i možnosti fyzioterapeutické.