přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Nechceme žádné vysvědčení o chudobě. Brněnské ženy učí lidi pomáhat

Praha má Šatník, Brno zase Vesnu. Organizace na pomoc sociálně slabým vznikla za covidu a například během prvních dnů války na Ukrajině oblékala až tři sta rodin denně. Plně teď funguje dva roky. Pro oblečení a vlídné slovo si sem můžou zajít dospělí i děti všech genderů. Navazuje přitom na dědictví stejnojmenné organizace z dob první republiky.

Dobrovolnice v Šatníku a zastřešující organizaci Vesna pomáhají lidem v hmotné nouzi, studentům nebo divadelníkům.Foto: Lukáš Houdek

„Po lidech nechceme žádné vysvědčení chudoby, může sem přijít kdokoliv,“ říká s úsměvem Barbora Antonová, překladatelka, bývalá lokální politička a zakladatelka Vesny. Jedinou podmínkou je, aby se klient zaregistroval na konkrétní hodinu, aby se mu dobrovolníci mohli dostatečně věnovat. Docházejí sem nejen matky samoživitelky, ale i senioři nebo studenti. Kostýmy do představení si tady vybírají různí performeři a divadelníci. Co se dlouho neudá, jde na další zpracování a recyklaci.

Mezi dobrovolníky, kteří Šatník udržují v chodu, patří i lékařka z Kyjeva jménem Viktoria, která si tady mimo jiné procvičuje češtinu. Tu totiž potřebuje zlepšit, aby i u nás mohla vykonávat svoji profesi. Srdcem zdejšího dobrovolnictva jsou ženy v důchodu. „Když s klientkami mluví někdo ve věku jejich rodičů, je to úplně jiná dynamika. Navíc je jejich velkou výhodou, že znají aspoň základy ruštiny,“ říká Barbora Antonová. Šatník je zároveň pro mnohé lidi příležitostí, jak se do pomoci druhým snadno zapojit. „Lidi chtějí pomáhat, jen musí vědět jak. Mít k tomu příležitost. Poslat peníze je snadné. Ale ne každý je má. Proto je dobré mít jinou možnost, jak i bez peněz pomoci,“ dodává.

Sklad ale nedisponuje jen oblečením. K rozebrání jsou tu i knihy, časopisy, hračky nebo domácí potřeby či bytový textil. Kromě hmotných věcí si odsud klienti mohou odnést také dobré rady místních sociálních pracovnic, které jim pomáhají s řešením jejich situace. O pár bloků vedle se potom konají další aktivity Vesny, která během pár let narostla do respektované organizace s téměř šedesáti spolupracovníky. Pokud se má život sociálně slabých opravdu zlepšit, je vhodné se soustředit i na vzdělávací kurzy a volnočasové nebo kulturní aktivity. Hlídání dětí, kurzy češtiny, kariérní poradenství nebo třeba jóga či kurzy keramiky a šití jsou hojně navštěvované a oblíbené služby, které zdaleka nejsou určené jen Ukrajinkám, i když to tak na první pohled může vypadat. Podpořit Vesnu může každý – jako dobrovolník nebo třeba jako dárce. Více o tom, jak organizace funguje, si můžete přečíst na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s