přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Internet jako neomezená hudební knihovna. Oblíbené služby, kam sáhnout a na co si dát pozor

18. únor 2019

Máte doma puberťáka, co chodí světem se sluchátky na uších? Pak je dobré mít přehled o tom, jaké jsou dnes možnosti poslechu hudby na internetu. Některé totiž mají svá rizika.

Internet přinesl nevídanou možnost, a to takřka neomezený přístup k hudbě. Mělo to jeden háček – písničky se začaly šířit nelegálně a umělci z toho nic neměli. Dnes už je spousta možností, jak poslouchat prakticky jakoukoli hudbu a neokrádat přitom ty, kdo ji vytvářejí.

Hudba vždycky bývala generačním jablkem sváru. V době, kdy například jedna z nejoblíbenějších platforem k poslechu hudby Spotify výrazně zvýhodňuje rodinné předplatné, je ten správný čas k přemostění generačních propastí. Děti by se měly naučit pracovat s informacemi v souladu se zákony o duševním vlastnictví. Často ani netuší, že hudba v jejich mobilu je ilegální. Pirátské servery na stahování hudby se přitom nevyplatí už proto, že mohou ohrozit váš počítač – napadnout ho virem nebo ukrást vaše složky.

Pozor ještě na jednu věc: některé platformy, jako třeba Spotify, fungují na principu sociálních sítí, takže u nich hrozí podobná rizika jako například při používání Facebooku.

Jak poslouchat hudbu:

Youtube - najdete tam v podstatě všechno, ale má to dva háčky: nemáte jistotu, že za poslech dostanou provizi umělci, kteří hudbu vytvořili, a videoklipy si můžete pouštět jen, když jste připojeni k internetu.

Bandzone.cz – specialista na českou klubovou scénu, najdete tam přes 40 tisíc kapel a více než 290 tisíc skladeb. Hudbu však nejde stáhnout a poslouchat bez připojení k internetu.

Soundcloud.com – nezávislá i klubová hudba z celého světa s knihovnou 125 milionů písní je k poslechu i offline.

MusicJet.cz – přehrávač, který vám umožní poslouchat českou hudbu zdarma. Když si připlatíte 149 korun měsíčně, můžete ji poslouchat bez reklam a offline. Cena jednotlivé skladby je do dvaceti korun.

Deezer.com – přes 50 milionů skladeb. Měsíční předplatné až pro šest osob stojí 249 Kč, pro jednotlivce 165 korun.

Spotify.com – nejoblíbenější platforma pro populární hudbu. Pokud vám nevadí přerušení reklamou a nemožnost pouštět si skladby v požadovaném pořadí, je kompletně zdarma. Bez reklamy s možností poslechu online stojí měsíčně 156 Kč, zvýhodněné předplatné až pro pět lidí vyjde na 250 korun – Spotify vyloženě zdůrazňuje, že se musí jednat o členy rodiny.

iTunes – například v USA nejrozšířenější platforma pro poslech hudby. Měsíční předplatné stojí 149 Kč. Podobně funguje i konkurenční Google Play.

Více na této kartě:

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s