E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Diskriminace a předsudky. Jak sebevědomí a kontakty pomáhají ženám ve startupech

Napsáno pro Talentpilot

Představte si dva úplně stejné životopisy. Jediný rozdíl je v tom, že jeden poslala žena a druhý muž. Koho si zakladatel startupu vybere do vedoucí pozice? Psycholožka a výzkumnice ve startupu Talentpilot Nikola Frollová poodhaluje, proč je ve vedení českých startupů pouze 3,3 procenta žen a jak můžou pomoci data.

Existuje mnoho výzkumů o genderové předpojatosti při hodnocení stejných pracovních výkonů u žen a mužů.Foto: Shutterstock

Jste jednou z žen, kterým se podařilo dostat na vysokou pozici v českém startupu. Jak se vám to povedlo?

Toto prostředí mě vždy lákalo, toužila jsem propojit vědecký svět s byznysem, a tak jsem se už při doktorátu pohybovala ve startupovém světě. Na všechny pozice jsem se dostala díky předchozím profesním kontaktům, což je zajímavý fenomén. Podle studií se úspěch často nezakládá na schopnostech, jak se může intuitivně zdát, nýbrž třeba na náhodě nebo sociálních vazbách. K sociálnímu kapitálu mají obecně větší přístup muži. V tomto by se ženy mohly víc podporovat. Když budou chodit na meetupy, poznají klíčové lidi.

Jakou výzvu jakožto žena aktuálně pracující ve startupu vnímáte?

V dohledné době budu sama řešit situaci, jak sladit osobní a pracovní život z důvodu mateřství. Práce mě baví, ale je jasné, že část povinností zkrátka předám někomu jinému. Tým mě však ujistil, že najdeme způsob, jak mohu zůstat aktivní podle svých možností.

Ženy se obecně setkávají s výrazným rozdílem v přístupu k financím a vedoucím pozicím ve firmě. Čím to je?

Jsou důkazy o tom, že roli hraje diskriminace, genderové rozdíly v osobnostních rysech i diverzitní dluh. Tedy že žen je ve startupech málo, a proto se tam nehrnou další. V takovém prostředí nemusejí cítit dostatečnou podporu.

To zní jako začarovaný kruh, ze kterého lze těžko najít cestu ven.

Řešení není jednoduché. Určitě nefungují krátkozraké pokusy prosazovat do vedení ženy jen proto, aby tam byly, ačkoliv třeba postrádají důležité kompetence. To vede k tomu, že jsou ženy vybírány více pro naplnění firemních cílů, jako je prosazení diverzity v managementu, což z nich ve výsledku dělá spíše loutky než skutečné lídryně. Tento krok je kontraproduktivní a neřeší dlouhodobé problémy s nedostatkem podpory pro ženy ve vedoucích pozicích. Spíše naopak.

Foto: Jan Pavlacký

Nikola Frollová

Nikola je behaviorální výzkumnice a psycholožka. Propojuje vědecké poznatky podnikové ekonomie a psychologie a aplikuje je ve startupovém prostředí. Na základě studií a rozhovorů se zákazníky navrhuje architekturu znalostní báze pro AI model ve startupu Talentpilot. Nikola je garantkou vědeckých základů, díky kterým bude umělá inteligence Talentpilotu generovat doporučení postavená na datech pro efektivnější rozhodování manažerů.

Zmínila jste genderové rozdíly v rysech osobnosti. Co tím myslíte?

Ženy jsou přívětivější a empatičtější. Samozřejmě to neplatí vždy, ale statisticky mají větší sklony k neuroticismu ve srovnání s muži. Emocionální a celkově vyšší labilnost je spojena s péčí o děti. V byznysu pak mají ženy tendenci vyhýbat se riskantnímu chování. Trendem je přitom upřednostňování dravých typů, co se nebojí riskovat. Otázkou zůstává, jak moc je to efektivní. Většina startupů končí neúspěchem.

Reprezentuje žena ve vedení něco, co nemusí být v rámci maximalizace zisku nejefektivnější volbou?

Napadá mě, že ženy jsou často spojeny s větším etickým chováním, méně riskují, jak už jsem zmínila, možná se zúčastnění stakeholdeři bojí opatrnosti. Na druhou stranu mají mnohé vlastnosti, které z nich činí dobré lídryně. Mají vysokou emoční inteligenci, sociální zájmy a mezilidskou citlivost. Pak je otázka každého investora, na co klade důraz.

Jakou roli hraje diskriminace?

Existuje mnoho výzkumů o genderové předpojatosti při hodnocení stejných pracovních výkonů u žen a mužů, což platí i ve startupech. Stejné životopisy s mužskými jmény byly hodnoceny jako kompetentnější než životopisy se ženskými jmény. Muži pak dosáhli i na vyšší mzdu. V jiné studii investoři preferovali mužské podnikatele před ženskými, i když prezentovali stejný podnikatelský plán.

V tomto do budoucna pomůže Talentpilot. Při hodnocení startupů umožní například investorům rozhodnout se na základě studií a dle relevantních faktorů v konkrétních kontextech. To může zvýšit šance žen zakladatelek získat financování, protože rozhodnutí nebude založeno na subjektivních dojmech.

Slyšela jsem, že muži si nevědomě vybírají do týmu muže, protože jsou jim podobní a vědí, co od nich čekat.

Je to možné. S někým, kdo je vám podobný, zavedete snadno řeč. Není to nicméně hlavní faktor.

Co tedy vnímáte jako hlavní důvod, proč je žen ve startupech tak málo?

Každý investor může rozhodnout, kdo by měl být v týmu z hlediska kompetencí. Ženy na vedoucích postech hledají místa s větší flexibilitou z důvodu péče o rodinu. Není to o tom, jestli to muži umožňují, nebo ne, ale je skoro nemožné zvládat péči o děti a do toho působit ve vedení startupu.

Není to spojené s dědictvím z minulosti, kdy péče o děti byla výhradně ženskou doménou?

Společnost vyvíjí tlak na to, aby ženy i muži zvládli všechno. Péči i práci. Tím, jak je společnost vyspělejší, se tyto tradiční hodnoty vytrácejí, nukleární rodina zůstává na všechno sama. Najednou musí muži vydělat dostatek peněz pro celou rodinu a nejlépe se ještě podílet na péči, aby žena netrpěla na kariéře. V tom vidím problém.

Chápu správně, že severský model dělené péče nevnímáte jako zdroj inspirace pro řešení?

Tyto politiky jsou obecně považovány za velmi účinné a často předkládány jako příklad. Nicméně rostoucí problémy s duševním zdravím dětí naznačují, že je důležité se zaměřit nejen na strukturální podporu, ale také na další faktory ovlivňující pohodu dětí. Oba rodiče jsou důležití, v prvních měsících je však matka zásadnější. Z vývojové psychologie je jasné, že dítě matku na počátku života opravdu potřebuje. Když je dítě hodně s maminkou, je na tom kognitivně líp. Tyto děti mají lepší skóre v IQ testech, lepší paměť, koncentraci, emocionální vývoj a jsou celkově spokojenější.

Rodící a pečující ženy ztrácejí v kariéře krok za muži, které navíc pohání vpřed testosteron. Myslíte, že i přesto bychom měli usilovat o větší rovnováhu?

To není ten hlavní problém. Určitě by pomohlo systémově podpořit podnikatelky maminky, a to finančně nebo aspoň dostupností péče, která je u nás omezená. Ženy mají predispozice pro vedení, muži však mají lepší příležitosti pro to, aby do této pozice vyrostli. Ženy se přirozeně stahují do prostředí péče a nevůdčích pozic, které jsou ovšem také méně placené. Problémem je, že v naší současné společnosti není péče dostatečně oceňovanou hodnotou.

Finanční nerovnost je dalším tématem. Muži si za stejnou práci účtují skoro o polovinu víc peněz. To také pramení z charakterových rysů?

Osobnostní charakteristiky spojované s úspěchem, jako je asertivita, sebevědomí, rozhodnost a soutěživost, jsou běžně vnímány jako mužské kvality a potvrzuje to i výzkum postavený na reportech sebehodnocení mužů a žen. Vypadá to, že tyto vlastnosti mohou být pro investory signály kompetence. Ženy podnikatelky často čelí psychologickým bariérám, které snižují jejich podnikatelské záměry.

O jaké bariéry jde?

Třeba strach z neúspěchu, nedostatek podpory nebo právě nižší sebevědomí. Tyto faktory mohou ovlivnit rozhodování žen, zda vůbec vstoupí do podnikání či jak se v něm budou angažovat. Takovéto pochybování o sobě není v souladu s dravým prostředím startupů. I v sebevědomí muži mají navrch před těmi méně sebevědomými.

Vracíme se k otázce, jak moc je přehnané sebevědomí a averze k rizikům vůbec efektivní. Připadá mi, že jako společnost trpíme krizí leadershipu nejen na úrovni byznysu.

Pohybujeme se na volném trhu, takže záleží na tom, co považují za důležité investoři a jak moc vědomě daným faktorům dávají váhu. I proto je na začátku potřeba věnovat se důsledně výzkumu a analýze. Sama jsem prošla startupem, který právě na tomto ztroskotal. Po hlavě skočili do řešení problému, který ani neexistoval.

S vědeckou rozvážností teď pomáháte stavět produkt ve startupu Talentpilot. Jak může generativní umělá inteligence, kterou vyvíjíte, pomoct překonávat specifické výzvy žen ve startupech?

Diskriminace je mnohdy nevědomá. Lidé mají předsudky a snaží se problémy řešit intuitivně. Talentpilot pomáhá ve výběrovém řízení objektivně posuzovat kandidáty podle jejich schopností a dovedností, nikoli na základě předsudků, kvůli kterým se ženy často do vedoucích pozic ve startupech nedostávají. Talentpilot je ale platforma, která pomáhá i jednotlivcům. Ženy zde například mohou rozvíjet svůj talent a to jim může pomoci v jejich úspěšné cestě za vedoucí pozicí ve startupu.

    Popup se zavře za 8s