Šaty dělají královnu. Styl, který Alžběta II. propracovala k dokonalosti, je jedinečný a rozpoznatelný. Výrazné odstíny, barevně sladěné klobouky i pečlivě vybrané šperky jí sloužily k tomu, aby byla mezi lidmi nepřehlédnutelná. Dnešní módní galerii věnujeme královně Alžbětě II., která 8. 9. ve svých 96 letech zemřela. Vládla 70 let.
Takhle ji všichni známe: jako dámu v pastelově barevném plášti a klobouku. Pod pláštěm obvykle měla barevně sladěné šaty. Na nohou nosila jednoduché lodičky na nízkém podpatku, jako doplňky rukavice, kabelku a brož, na krku skoro vždycky perly. Prakticky veškeré oblečení pro ni šil na míru malý tým lidí pod vedením její osobní stylistky Angely Kelly.
Nápadné barvy Alžběta II. nosívala už dříve. Ačkoli chodila výrazně oblékaná mimo jiné proto, aby byla dobře vidět mezi lidmi, barvy byly zkrátka její styl. Její nejoblíbenější barvou prý byla modrá a nejčastěji se oblékala do jejích odstínů, od bledé pomněnkové po sytou královskou modř. Světle modré šaty na fotografii na sobě měla v roce 1960 na svatbě své sestry princezny Margaret a navrhl je Norman Hartnell.
Sir Norman Hartnell (1901–1979) byl oblíbeným návrhářem celé královské rodiny. Pro Alžbětu vytvořil její slavné svatební šaty, inspirované prý Botticelliho obrazem „Primavera“ (Jaro). Hedvábné šaty pošité tisíci perel a bílých korálků šilo několik stovek švadlen, protože musely být hotové ve velmi krátkém termínu.
Jen pár let po svatbě – v roce 1953 – Hartnell pro královnu navrhoval korunovační šaty. Zdobí je neuvěřitelně náročná výšivka rostlinných motivů, které reprezentují jednotlivé části britského království a tehdejšího Commonwealthu.
V sedmdesátých a osmdesátých letech královna spolupracovala především s návrhářem Ianem Thomasem, který pro ni vytvářel barevné šaty – předzvěst pozdějšího pestrého stylu.
Vedle královny v honosných šatech a stařenky ve svítivě barevném kabátě měla Alžběta ještě jednu ikonickou podobu: anglickou venkovanku. Šátek na hlavě, teplá prošívaná bunda, kalhoty nebo sukně a holínky, tak jste ji mohli vidět na jejím milovaném Balmoralu. Na styl nehleděla, přesto ženy její pohodlné oblečení do přírody hojně napodobovaly.
Asi nikoho nepřekvapí, že královninou oblíbenou značkou, u které vybírala šátky, byl Hermès. Hermès začínal jako výrobce postrojů pro koně a na své šátky i dnes často tiskne jezdecké motivy. Královna milovala koně, nelze se tedy divit, že ji okouzlila právě tato značka.
Loajalita k vybraným značkám se týkala i ostatních doplňků. Boty si nechávala šít u londýnské firmy Anello & Davide. Aby byly ihned pohodlné, dávala je nejprve své stylistce Angele Kelly, aby jí je rozšlápla – měly totiž stejnou velikost.
Alžbětina proslulá kabelka je od značky Launer. Královna jí byla věrná přes padesát let a vlastnila prý zhruba dvě stovky kousků, přestože to vypadalo, že má jen dvě: černou a bílou. Launer prodává „královskou“ kabelku v mnoha barvách a lehce odlišných designech.
Každý outfit královna vždy doplnila broží. V její rozsáhlé sbírce se nacházely i skutečně drahé, luxusní kousky s diamanty, safíry a dalšími drahými kameny. Některé se mezi ženami v královské rodině dědily, jiné Alžběta dostávala darem. Brož se žlutými diamanty znázorňujícími kvítky mimózy dostala v roce 1954 na své první státní návštěvě Austrálie.
Nikdo jiný v celé královské rodině se neobléká jako Alžběta; její styl nelze okopírovat, protože jeho nedílnou součástí byla ona sama a to, co svým oděvem vyjadřovala. Přesto je na ženách kolem ní patrný její vliv, ze všeho nejvíc asi na vévodkyni Kate a královně manželce Camille.