Nedávej si tu červenou, budeš vypadat vulgárně. Třpytky? Na to už nemáš věk. Nemaluj se tolik, zničíš si pleť. Možná už jste nějakou z těchto pouček týkajících se líčení také slyšely. Ve své praxi se s nimi setkala i make-up artistka Asya Meytuv. Jaké jsou podle ní nejčastější mýty o make-upu a na jakou věc naopak myslet v první řadě?
Mýtů ohledně toho, jak bychom měly vypadat (nejen co se týče make-upu) je nepřeberné množství, asi jako obecně názorů na to, jak bychom jako ženy měly žít (facepalm). Ukazuje se, že i v této zdánlivě banální součásti života jsou naše mysli zasypané nánosy pouček, bez ohledu na jejich relevanci nebo funkčnost. Make-up by ale měl být hlavně zábavou, způsobem sebevyjádření a především svobodnou volbou. Pojďme to tedy nebrat tak vážně a mrkněme na nejčastější mýty v líčení. Třeba vám dokážu nabídnout jinou perspektivu a trochu vás při pátku inspirovat.
Velmi často se setkávám s tím, že jsou ženy z nějakého důvodu přesvědčené o tom, že jim sluší pouze určitá barevná škála. Na tom, jaké barvy (a kde!) nám budou slušet, má však podíl řada faktorů – barva vlasů, očí, podtón pleti, aktuální míra opálení a řada dalších. Většina těchto faktorů se navíc během života proměňuje, a tak je jednou za čas dobré na sebe kouknout novýma očima.
Obecně platí, že dobře funguje kontrast. Představíme-li si barevné kolo, pak barvy, které jsou na opačných stranách spektra, se budou vzájemně hezky podporovat. Zeleným očím tedy bude slušet třeba lilková nebo bronzová, modré oči vyniknou ve fialkové, broskvové nebo pískově béžové a hnědým očím pro změnu sluší naprosto všechno. Na olivové nebo opálené pleti krásně vyniknou studené tvářenky a rtěnky, zimní bledá tvář zas hezky vynese teplou rajčatově červenou rtěnku. Je to hodně informací naráz a jsou to jen příklady, co chci ale říct, je – nebojte se experimentovat! Může se stát, že vás překvapí něco, o čem jste byly přesvědčené, že není nositelné.
Toto je jeden z nejrozšířenějších mýtů, a dokonce se učí i v makeupových kurzech – na zralou pleť patří pouze matné produkty. To je za mě dávno přežité.
Prsa, děloha a spol.
Nejen že lesklá pleť je již řadu sezon v kurzu, pod různými názvy (glass skin, glazed skin apod.), ale i z hlediska evolučního metru v našem mozku je lesklá pleť vnímaná jako něco zdravého a plodného, potažmo mladého. Pigmenty odrážející světlo jsou navíc skvělými pomocníky při
vytvoření jakéhosi filtru na pleti, ne nadarmo je jedním z
nejpopulárnějších make-upů všech dob ten, který
právě tyto částice obsahuje v hojném množství. Také většina
high-endových produktů obsahuje světlo rozptylující složky právě proto,
že výsledný efekt působí svěžím a zároveň luxusním dojmem.
U produktů s leskem bude ale obzvlášť důležitá kvalita – částice musejí být dostatečně drobné, aby s pletí přirozeně splynuly a nezůstaly na jejím povrchu jako viditelný poprašek. Pozor, když mluvím o kvalitě, zdaleka nemyslím pouze cenu: ne vždy platí, že drahé produkty budou zaručeně kvalitní (což je ostatně další kosmetický mýtus). I u drahých produktů, na které přísahají různé celebrity, se může stát, že zlatý pigment se na pleti nehezky oddělí a je na tváři viditelný.
Všechny si pamatujeme poučku z beauty časopisů 90. let, že si máme zvýraznit buď oči, nebo rty, obojí by bylo už moc. Tento mýtus má několik rovin.
Zaprvé, obličej má více částí. Líčíme také obočí, řasy, tváře, konturujeme, používáme bronzer apod. Všechny tyto elementy můžeme regulovat podle toho, jakého efektu chceme dosáhnout. Celý look může být postavený pouze na řasence nebo na tvářence a vypadat extravagantně, ale také můžeme mít nalíčené všechny části obličeje a stále vypadat vkusně, či dokonce skoro nenalíčeně. Vše je totiž o míře a intenzitě, výběru barev a podobně.
Zadruhé, každý look má své místo a příležitost a co bude vypadat nevhodně na denním světle, nemusí tak působit na velké večerní události. Zkuste se tedy na svůj look dívat vždy komplexně a hledat rovnováhu nejen v rámci tváře, ale i oblečení a doplňků. Věřte svým instinktům!
Tento mýtus má hluboké kořeny v historii, kdy se v líčidlech používalo opravdu leccos, včetně těžkých kovů, azbestu nebo rtuti. Ani pouhých třicet nebo čtyřicet let nazpět nebylo složení kosmetických produktů ideální, takže jejich používání, navíc bez hlubších znalostí o odličování a obecně o péči o pleť, mohlo způsobovat záněty, akné či jiné pleťové neplechy.
Technologie jdou však rychle kupředu a netoxické, clean a green produkty jsou v dnešní době standardem. I v běžné kosmetice najdeme řadu pro pleť prospěšných látek, a tak můžeme tento mýtus směle považovat za přežitý. Velice podobné je to s použitím SPF. Často slýcháme, že babička se v životě nemazala a nikdy se nespálila. Ano, ale životní prostředí na naší planetě se za poslední desítky let prokazatelně zhoršilo, ať už jde o ovzduší, či ozónovou díru, a tak nás vlastně make-up (a krémy se sluneční ochranou) často chrání před environmentálním znečištěním a prachem. Se správným čištěním a následnou péčí se tedy není čeho bát, ba naopak.
Ať už se ale budete řídit radami babiček, tetiček, či těmi mými, vyhodnocujte výsledky hlavně podle sebe. Přistupujte k zrcadlu s čistou tváří i čistou myslí, a pokud dojde na nejhorší a make-up se vám nepovede, co se stane pak? Vůbec nic. Prostě ho odlíčíte a zkusíte to znovu.