Opomíjené, ale důležité. Jeho úprava pouhým učesáním a zafixováním dokáže dodat tváři upravený vzhled. O čem je řeč? Přece o obočí. Pro všechny, které baví beauty a skin care, je tu make-up artistka Asya Meytuv se svými tipy.
Jako cokoliv jiného i obočí podléhá dobovým trendům. Vzpomenete si ještě na tence vytrhané linky z devadesátek Pamely Anderson? Nebo naopak hodně huňaté obočí, na kterém postavila svoji kariéru modelka Natalia Vodianova? Aktuálně zase frčí spíše přirozené obočí vyčesané hodně nahoru a zafixované gelem, ideálně ve stylu wet looku, tedy přilepené na čele.
Ať jsou trendy jakékoli, při úpravě obočí vycházíme primárně z toho, co nám bylo dáno do vínku, a snažíme se o celkovou vizuální harmonii našeho konkrétního obličeje. Příliš udělané obočí může pokazit celý jinak dokonalý make-up. A naopak, někdy k dokonalosti chybí jeden chloupek na konci, který si snadno dokreslíme, a vše najednou zapadne do sebe.
Prsa, děloha a spol.
Na úpravu máme celou řadu pomůcek, ideální jsou ty, které pomáhají co nejpřirozeněji kreslit jednotlivé chloupky. Výsledek pak bude přirozenější než nakreslené a vystínované obočí. U tužek doporučuji vybírat studenější a světlejší odstín, než je vaše barva vlasů. K zahození nejsou ale ani fixy, ať už s jedním, nebo více hroty. Slavný wet look efekt nebo takzvaný efekt laminace obočí se docílí nanesením průhledného gelu a následným vyčesáním obočí do požadovaného tvaru – nebojte se trochu tahat, případně použít i speciální špachtličku na nanesení a hřebínek na vyčesání, jen tak bude produkt fungovat, jak má. A nezapomeňte, obočí nejsou dvojčata, ale sestry, takže k nim přistupujme alespoň trochu individuálně a nehledejme úplně dokonalé zrcadlení.
Jak na to? Obočí doporučuji upravovat ve zvětšovacím zrcátku, ale výsledný efekt vždy kontrolovat i v rámci celku. Začneme tím, že si své obočí vyčešeme po směru jeho růstu. Tím se nám ukážou případná prázdná místa, kde je obočí potřeba doplnit. Pustíme se do toho a dokreslujeme po jednom jednotlivé chloupky, které chybějí, vždy po směru růstu dané partie. A opravdu výrazně nedoporučuji kreslit souvislý oblouček nad okem!
Pro ještě přirozenější efekt se dají použít produkty dvou barev (protože ani chloupky většinou nejsou v jednolité barvě) a doplňovat intenzitu do ombré efektu. Pokud chcete, aby mělo obočí celkově osvěžující a liftingový efekt, nebojte se poslední dva chloupky nakreslit o chlup výš (ha!), než kde končí váš přirozený oblouk směrem dolů. Uvidíte, že tento malý trik udělá doslova zázraky.
Způsobů, jak docílit upraveného obočí, je celá řada. K zahození nejsou například permanentní barvy na obočí, některé jsou vhodné i na domácí použití, i když osobně doporučuji barvení svěřit zkušenému a šikovnému odborníkovi či odbornici. Obzvlášť když by mělo dojít na odstraňování nežádoucích chloupků. U obočí totiž platí, že více je více – s věkem totiž chloupky v obočí rostou méně, takže později jako když najdete.
Mezi populární úpravy obočí v salonech patří laminace nebo microblading (úprava pomocí speciálních čepelek). U laminace jde v podstatě o „trvalou“ na obočí, díky které jsou chloupky narovnány, jako kdybyste použili silný gel. Tuto úpravu doporučuji pouze ve chvíli, kdy o tento vzhled obočí stojíte opravdu každý den, tedy pokud se zároveň běžně malujete a nebudete mít na tváři pouze toto bujné obočí. Jako vždy nám totiž jde o celkový dojem, který ladí s naším stylem.
Microblading je invazivnější procedura a zde bych opravdu doporučovala velice pečlivě vybírat, komu svoji tvář svěříte do rukou. Většina specialistů na obočí už má veliké portfolio prací, ideální je vybírat podle fotek klientek před a po a podle referencí. Vždy tedy předem konzultujte varianty výsledné podoby a s odborníkem či odbornicí se shodněte. A opět myslete na to, zda bude daná úprava fungovat na nenalíčené tváři, ať nejste otrokem každodenního nošení make-upu, pokud o to nestojíte.
Tetování obočí se dnes už téměř nedělá, nicméně mezi klientkami ho ještě často vídám. Jak by ne – jde o trvalý zásah do kůže. Inkoust sice časem trochu bledne, většinou ale mění barvu na nehezkou modrošedou a obočí vypadá často jednolitě. Opakuji se, ale zkrátka u obočí je lepší sedmkrát měřit a pouze jednou řezat (nebo raději neřezat vůbec).
Existují také séra na podporu růstu řas a obočí nebo jen speciálně na obočí. Chce to trpělivost, fungují až po několika měsících.
Ať jde o jakoukoli část tváře, u líčení hledáme především balanc, harmonii, ale i hravost. Pokud se malujeme velmi přirozeně, snažme se i obočí upravovat v podobném duchu. A naopak, pokud si děláme večerní glam, pak i na obočí můžeme trochu víc přidat. Jednou vyčesané a zagelované, jindy doplněné fixou, nebo dokonce nalíčené do barev (docela cool vypadá světle modrá nebo fialová na obočí) – fantazii se zkrátka meze nekladou a třeba po troše experimentování se zrovna obočí stane vaší oblíbenou signature částí líčení.