konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Heroine se připojuje ke kampani: #mluvmeoHPV

26. srpen 2024

Očkování proti intimně přenosným nemocem je ještě pořád tabu. Vždyť to se ve slušných rodinách nemusí řešit. Opravdu má ale smysl riskovat určité druhy rakoviny kvůli předsudkům? Jaké mýty o HPV bychom měli opustit.

Foto: MSD

Mýtus č. 1 – HPV je problém jen promiskuitních lidí

Nakazit se můžete od prvního a jediného intimního partnera, k přenosu dokonce není nezbytný ani pohlavní styk, „stačí“ dotyky infikované tkáně třeba při mazlení. Ani kondom navíc nepředstavuje 100% ochranu, protože chrání jen části, které pokrývá.

Mýtus č. 2 – HPV nemůžu mít, vždyť mi nic není

HPV infekce je u většiny lidí bezpříznaková a postupně samovolně odezní. A tak vůbec nemusíte vědět, že máte HPV a můžete jej přenášet dál. Jenže přibližně u 20 % nakažených infekce v těle zůstává dlouhé roky a významně roste riziko vzniku genitálních bradavic nebo některých onkologických onemocnění.

Mýtus č. 3 – HPV je jen o děložním čípku

Právě s děložním čípkem se mediálně HPV spojuje nejvíc, a oprávněně. HPV ale může způsobit rakovinu i na tkáni vagíny, vulvy nebo análního otvoru. A to poslední se týká jak žen, tak mužů. Stejně tak genitální bradavice, i ty se mohou objevit u obou pohlaví.

Mýtus č. 4 – Očkování HPV je jen pro třináctileté holky

V roce 2006, kdy se objevila první vakcína proti HPV, se možná mohla objevit podobná doporučení, dnes už ale víme, že HPV může ohrožovat i muže a také, že očkování proti HPV má smysl i v dospělosti. Dokonce i tehdy, když už jste se s nějakým typem HPV setkala, očkování vám může poskytovat prevenci některých jiných typů HPV obsažených ve vakcíně.

Proč se mají bořit mýty o HPV právě teď?

Na sexuálním zdraví záleží. Měly bychom zařadit do své rutiny také preventivní zdravotní péči jako součást snahy o maximalizaci prodloužení délky života při zachování jeho kvality.

Preventivní prohlídky jsou ultimátním pilířem. Včasný záchyt je u většiny onemocnění klíčovým faktorem budoucí prognózy léčby. U některých onemocnění může jít prevence ještě dál, například u očkování.

V některých zemích, jako je například Austrálie, bylo očkování proti HPV zařazeno do plošného očkovacího kalendáře a už nyní je rakovina děložního čípku řazena spíše mezi raritní onkologická onemocnění. Takže vidíme, že má reálný přínos nejenom pro jednotlivce, ale pro celou společnost.

A nezanedbatelný efekt samozřejmě představuje i pro národní rozpočty, protože se ušetří peníze za nákladnou onkologickou léčbu. A to i přesto, že pro určitou skupinu je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V Česku se tato skupina v loňském roce rozšířila na skupinu dívek a chlapců ve věku 11–14 let včetně, kterým je očkování hrazeno, do budoucna se možná skupina bude ještě nadále rozšiřovat.

Dá se HPV asociovaným onemocněním předejít?

Žádná prevence není 100%, ale zrovna u rakovin způsobených HPV existuje jedna z nejúčinnějších prevencí – očkování proti HPV. Poraďte se svým gynekologem.

#mluvteoHPV i vy

Zlomit předsudky ve společnosti není snadné. Ale každý člověk může využít svůj hlas, ať už offline se svými blízkými, nebo na sociálních sítích, ať už tam máte jen svůj okruh přátel, nebo na nich vystupujete veřejně.

Přihlaste se k tématu sexuálního zdraví a pomozte nám otevírat důležitá témata prevence. Staňte se hrdou součástí kampaně #mluvmeoHPV i vy.

Článek vznikl ve spolupráci s MSD. Datum přípravy: 08/2024 | CZ-NON-00708.

Popup se zavře za 8s