Spotřebitelská inflace je nepřítelem peněz, kvůli kterému ztrácí na hodnotě. V loňském roce jsme se kvůli zvyšujícím se cenám a válce na Ukrajině potýkali s druhou nejvyšší inflací od vzniku samostatné České republiky, když tento ukazatel vystoupal na 15 procent.
V letošním roce inflace již zpomaluje, ale stále není u svého inflačního cíle. Co tedy dělat, pokud jste v práci obdrželi odměny a rádi byste jejich hodnotu uchovali nebo ji ideálně navýšili? Řešením mohou být promyšlené a dlouhodobé investice.
Podle průzkum Asociace pro kapitálové trhy České republiky se naše populace dělí na tři skupiny podle toho, jak přistupujeme k investicím. Jsme šetřílci, spořílci nebo investoři. Ve skupině šetřílků si lidé na investování nepotrpí a peníze, které jim každý měsíc zbydou, neukládají na žádný spořicí účet, ani je neinvestují. Spořílci jsou na druhou stranu fanoušky spořicích účtů a vkladů, kam polovina z nich ukládá více než 3 000 Kč měsíčně. A pak jsou tu Investoři. Ti na rozdíl od dvou předchozích skupin většinou svoje úspory neutratí ani nenechají ležet na účtu, ale buď už aktivně používají investiční nástroje, jakými jsou podílové fondy a akcie anebo je tento druh investování zajímá a jsou připraveni ho vyzkoušet.
Rozumné a dlouhodobé investování má smysl pro každého. Omezení nebo odložení současné spotřeby umožní vytvořit si finanční rezervy, které můžete investovat a zajistit si tak, že jejich hodnota postupně poroste.
Typ investice, který je vhodný právě pro vás, závisí na vaší individuální situaci. Pokud nechcete zbytečně hazardovat, smysl má investovat své peníze dlouhodobě – čím déle, tím lépe. „Budete tak mít větší čas na skutečné zhodnocení, postupné získávání výnosů a vyrovnání případných výkyvů nebo propadů akciových trhů. I proto bych doporučila začít investovat již v mladém věku,“ říká Markéta Jelínková, portfolio manažerka investiční společnosti Amundi. „Pro začátečníky a mladé lidi jsou určitě správnou volbou podílové fondy. Stačí investovat i malé částky, ale pravidelně,“ dodává. Začátečníkům se určitě nedoporučuje investovat do konkrétních akcií, protože bez důkladné znalosti fungování akciových trhů, je zde poměrně vysoké riziko, že o své peníze mohou přijít.
Na co peníze vlastně potřebuji?
Než začnete investovat je určitě dobré, zodpovědět si několik otázek. Jaké máte investiční cíle? Máte konkrétní věc, kterou si chcete pořídit, chcete se zabezpečit na stáří nebo si vytvořit vlastní kapitál? Klíčové je ujasnit si, jak dlouhý je váš investiční horizont, tedy na jak dlouho plánujete peníze do investic odložit a nevybírat je na jiné potřeby. Čas totiž hraje pro vás a čím déle investice trvá, tím více vydělává.
Aby vaše peníze byly v maximálním bezpečí, doporučuje se kombinace bezpečnějších a výnosnějších investic. Kromě podílových fondů existují samozřejmě další možnosti investování, jakými jsou spořicí účty, které v současné době díky vysokým úrokovým sazbám nabízejí jistou míru ochrany vašich peněz.
Určitě je vhodné ponechat si na svém běžném účtu rezervu na nečekané výdaje, většinou se doporučují alespoň dva až tři čisté příjmy. Je důležité své peníze také diverzifikovat, tedy rozložit je mezi více nástrojů, což nám pomůže se zajistit proti možným výkyvům. Co dělat s penězi, které vám přebývají nebo s úsporami, které vám leží na běžném účtu, vám poradí profesionální investiční poradci, které najdete ve své bance nebo ve specializovaných společnostech. Rozumné a dlouhodobé investování je ale určitě způsobem, jak uchovat a postupně navýšit hodnotu svých peněz.