Čtvrtý ročník Týdne zodpovědného hraní se uskuteční od 4. do 10. listopadu. Odborníci poradí, jak udržet hazardní hraní v bezpečných mezích.
Hazardní hraní se v posledních letech přesouvá do online prostředí. Loni tvořil online trh s hazardními hrami už 53 % všech příjmů provozovatelů hazardních her, jak dokládá Zpráva o hazardním hraní v ČR 2024. Tento trend s sebou nese specifická rizika – nepřetržitá dostupnost, možnost hraní více her současně a vysoká frekvence sázek totiž pro hráče vytvářejí prostředí s vyšším potenciálem vzniku závislosti.
Projekt Zodpovědné hraní, který vznikl z iniciativy Institutu pro regulaci hazardních her (IRPH), se ve světě hazardu zaměřuje především na prevenci a včasnou intervenci. „Naším hlavním cílem je vytvořit hráčům bezpečné prostředí a poskytnout jim účinné nástroje pro kontrolu vlastního hraní. Zároveň se snažíme o to, aby tento jejich koníček zůstával opravdu jen zábavou a nepůsobil v životě jako destruktivní nebo jinak negativní prvek,“ dodává ředitel IPRH Jan Řehola.
Pro osoby potýkající se s problémovým hraním naštěstí existuje řada možností pomoci. Například nonstop Linka pomoci na čísle +420 777 477 877 poskytuje okamžitou podporu jak hráčům, tak jejich blízkým. Po celé republice navíc fungují specializovaná poradenská centra nabízející individuální i skupinové terapie. Tato centra poskytují komplexní péči včetně dluhového či občanského poradenství. Všechna konkrétní místa najdete v Mapě pomoci na stránkách projektu.
V rámci prevence a vzdělávání veřejnosti projekt Zodpovědné hraní i letos uspořádá významnou osvětovou akci – Týden zodpovědného hraní, který letos proběhne od 4. do 10. listopadu a jehož cílem je nabídnout pomoc těm, kteří ji potřebují. To se už tradičně uskuteční ve spolupráci s odborníky a hlavními partnery projektu, kterými jsou provozovatelé Fortuna, Chance, Sazka a Tipsport.
Program 4. listopadu zahájí prestižní mezinárodní konference Praha jako Srdce Zodpovědného hraní v Paláci ARA, kde přední světoví experti představí nejnovější poznatky v oblasti ochrany hráčů, včetně využití umělé inteligence při analýze hráčského chování.
Během týdne, 5. a 7. listopadu, pak proběhne série odborných webinářů zaměřených na identifikaci problémového hráčství a strategie prevence relapsu. Iniciativa Naberte kurz ze Společnosti Podané ruce dále připravila podcastovou sérii autentických rozhovorů s bývalými hráči, kteří sdílejí své zkušenosti s překonáváním závislosti. Organizace Modrý kříž bude na sociálních sítích prezentovat edukativní obsah a příběhy spojené s problematikou hazardního hraní.
Součástí programu jsou také dny otevřených dveří v poradenských centrech napříč republikou včetně brněnské organizace Renadi, prachatické poradny PREVENT nebo valašskomeziříčského centra Agarta. Významnou součástí preventivních aktivit je i spolupráce se sportovním sektorem. Fotbalový klub Dynamo České Budějovice proto 7. listopadu zrealizuje školení pro mladé sportovce o zodpovědném přístupu k hazardnímu hraní.
V rámci Týdne zodpovědného hraní proběhne také vzdělávací soutěž zaměřená na principy zodpovědného přístupu k hazardnímu hraní. Účastníci mohou soutěžit o exkluzivní ceny, mezi které patří limitovaná edice tenisek Sazka Kickz, autentické hokejové puky z mistrovství světa 2024, oficiální merch sportovních klubů či oblíbený maskot Bob. Soutěž probíhá na stránkách Týdne zodpovědného hraní, kde najdete celý program a další informace.