Nakupování jako hledání vlastní hodnoty. Pocit, že štěstí mi přinese další nový kabát. Zahánění smutku úlovkem ve slevách. Lucie Poubová neměla problém s nakupováním, měla problém sama se sebou. Nedostatek sebevědomí a životní prázdnotu ale nezaplnila ani obrovská hromada oblečení, bot a doplňků. V otevřené zpovědi popisuje, kudy vedla její cesta k životní spokojenosti bez excesivního nakupování. Den Země se blíží. Oslavíme ho omezením nákupů?
Pamatuji si jeden sen z dětství, který se mi často vracel. Jsem v obchodním domě Prior, v té době jediném obchodním domě v mém rodném Chomutově. Můžeme si tam vzít cokoliv chceme, aniž bychom museli platit. Jsem šťastná. Běhám z jedné uličky do druhé a nabírám si spousty věcí. Konečně můžu mít to, po čem toužím. A pak jsem se probudila.
Vyrůstala jsem na sídlišti Kamenné, kde žili hlavně sociálně slabší. Nedostatek byl cítit na každém kroku. Pocítila jsme ho občas i já sama. Mám ale i šťastné vzpomínky. Skoro všechny víkendy jsem trávila v lese s dědou, který bydlel v hájovně, žil soběstačně a udržitelně. Babička prala jen v jelenovi a nádobí se mylo pouze horkou vodou a pískem z potoka. Cílem bylo neznečišťovat přírodu. V devadesátkách to zbytek rodiny považoval za směšné a dědu měli ostatní za eko blázna. Pocit nedostatku a touha vlastnit věci mě provázely celé dětství. Zároveň ve mně ale díky dědečkovi klíčila láska k přírodě. Tehdy jsem ale neměla tušení, jak moc tyhle dva protichůdné principy ovlivní můj život.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!