Dárek na poslední chvíli, který udělá radost? Předplatné Heroine! Dnes objednáte, dnes doručíme

Mít bezpečnost za rozhodující kritérium při výběru autosedačky je naprosto v pořádku. Určitě berete v potaz i egronomii a pohodlí dítěte, které jsou obzvlášť při častém cestování nebo výpravách na větší vzdálenosti také velmi podstatné. Na lehkou váhu ale rozhodně neberte ani vaše pocity a dojem z používání sedačky. Může to být nakonec ten nejdůležitější aspekt.

Historie autosedaček

Od časů prvních dětských zádržných systémů, kdy auta ještě nebyla vybavena pásy a děti se poutaly jednoduše pro to, aby během cesty vydžely na jednom místě, se doba velmi změnila. Provoz na cestách je dnes nesrovnatelně hustší a malí pasažéři jsou jeho běžnou součástí. Co se od dávné minulosti nezměnilo, je fakt, že i ty nejmodernější automobily jsou produkty primárně určené pro dospělé osoby, ještě konkrétněji osoby mužského pohlaví.

Bezpečnost závislá na správné instalaci

Pro zajištění bezpečnosti dětí v autech jsou tedy potřeba pomůcky v podobě autosedaček nebo takzvaných podsedáků pro odrostlejší děti. I ta sebelepší autosedačka ale může poskytovat účinnou ochranu pouze za předpokladu správné instalace a správného používání. Studie Německé asociace pojistitelů (GDV) zjistila, že 47,6 % všech zkoumaných dětských sedaček nebylo použito správně. Zhruba každá druhá sedačka tedy nemusí být tak bezpečná, jak od ní rodiče očekávají a jak bezpečná by mohla být.

Foto: Thule

Snadné ovládání – jeden z pilířů testu ADAC

O klíčové roli snadné obsluhy vypovídá i nejvýznamější evropský test dětských autosedaček organizovaný společností ADAC spolu se Stiftung Warentest a ICRT. Na výsledném hodnocení se z 50 % podílí ochrana dítěte, ze 40 % obsluha a z 10 % ergonomie. Během zkoušky zaměřené na zacházení s produktem je sledováno, jak si uživatel poradí s instalací daného modelu, usazením dítěte do autosedačky nebo s použitím pásů. Hodnotí se dokonce i jak snadné je čtení uživatelské příručky.

Foto: Thule

Nejbezpečnější autosedačky podle hodnocení ADAC

Lehkost, s jakou se sedačkou zacházíte, by tedy při vašem výběru měla být jedním z rozhodujících parametrů, samozřejmě v kombinaci s bezpečností a pohodlím pro dítě. Právě díky kombinaci jednoduché obsluhy, minimálního rizika chybné instalace, bezpečnosti při nárazu a ergonomii se v aktuálním podzimním testu ADAC nejvíce dařilo sedačce Thule Maple ve spojení s isofixovou základnou Thule Alfi.

Foto: Thule

Při vývoji systému těchto autosedaček sehrálo klíčovou roli nejmodernější crashtestové centrum Thule. Zde jsou autosedačky podrobeny testování podle standardu Swedish Plus Test, který se vztahuje zejména na sedačky otočené proti směru jízdy. Jeho součástí jsou přísnější nárazové zkoušky, než ukládá norma EU, a považuje se za měřítko bezpečnosti v severských zemích.

Thule Maple a Thule Alfi byly navrženy a vyrobeny v Evropě, v závodech Thule, v souladu se závazkem značky k udržitelnosti, bezpečnosti a inovacím. Díky materiálům pocházejícím z lokálních zdrojů a tkaninám s certifikací ÖKOTEX společnost Thule nadále zajišťuje, aby byly pečlivě zohledňovány všechny aspekty bezpečnosti dětí, od ochrany před škodlivými chemikáliemi až po minimalizaci dopadu na životní prostředí.

Popup se zavře za 8s